Προς το περιεχόμενο

Σε τι level βάζετε την πεταλιέρα σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ...

Πάντως σίγουρα δεν καηκε από την πεταλιερα.

¶ρα τι μένει;

Ηλεκτρική εγκατάσταση του χώρου ή πρόβλημα του ενισχυτή (αν και δεν το πιστεύω) ή ΔΕΗ!

Και ξαναγράφω ΔΕΗ γιατί πολύ απλά σε απανωτές αυξομειώσεις δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όλα τα μηχανήματα θα βγάλουν θόρυβο ή θα καούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tην πεταλιέρα την αγόρασα μεταχειρισμένη από μουσικό κατάστημα.Επειδη δεν είχε το τροφοδοτικό της,μετά από καιρό που περίμενα να μου το φέρει,μου έδωσε ο καταστηματάρχης ένα τροφοδοτικό από το Korg Triton.

 

Κοιτάζοντας τώρα( :!: :oops: :!: ) τα specs των τροφοδοτικών βλέπω οτι της Vox είναι 3.0Α ,ενώ της Korg 4.2A.

 

Λέτε να φταίει αυτό?Εντάξει δεν θα κατηγορήσω κανέναν για τον ενισχυτή,αφού μου είχε ξανακαεί στο παρελθόν,αλλά ρωτάω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για την πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζοντας τώρα( :!: :oops: :!: ) τα specs των τροφοδοτικών βλέπω οτι της Vox είναι 3.0Α ' date='ενώ της Korg 4.2A.

 

Λέτε να φταίει αυτό?[/quote']

 

Όχι. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Tonelab την ρυθμιζω οπως προτεινει ο κατασκευαστης δηλ. στα 3/4 της συνολικης εξοδου της εστι ωστε το bypass & effected signal να ειναι ΙΔΙΑ :wink:

.

 

Το είχα διαβάσει αυτό ' date='αλλά δεν το καταλαβαίνω :oops: .Αν το κάνω έτσι και μετά βάλω και το VR Gain στο 100,όπως επίσης έχεις προτείνει τότε η ένταση ανεβαίνει πάρα πολύ.Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι :oops:

Θα μπορούσες μήπως να μου εξηγήσεις :?: :roll:[/quote']

 

ευχαριστως :wink:

 

ο "στοχος" σου ειναι να εχεις το ιδιο level οταν η πεταλιερα ειναι στο bypass & οταν ειναι ενεργη.

 

Αρα το πρωτο πραγμα που κανεις ειναι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ τους ενισχυτες να "μπαλανσαρεις" το bypass με το ενεργο σημα.

 

Αυτο το κανεις ως εξης:

 

την πεταλιερα την εχεις σε ρυθμιση ΑΜP & ΟΧΙ LΙΝΕ.

 

Βαζεις την πεταλιερα στο bypass και την συνδεεις με τον ενισχυτη.Σε αυτη τη περιπτωση ακους μονο το "καθαρο" σημα της κιθαρας και το "πραγματικο" level που θες να εχεις.

 

Μετα ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ την πεταλιερα ως εξης: διαλεγεις ενα Preset & ΚΛΕΙΝΕΙΣ τον virtual ενισχυτη (πατας το κουμπι στα amps για να σβυσει το λαμπακι) & βεβαια τις καμπινες (οταν παιζεις σε ενισχυτη ΠΑΝΤΑ να απενεργοποιεις τις καμπινες).

 

Τωρα ο ηχος σου δεν επηρεαζεται απο την ενταση του "ενισχυτη".

 

Χρησιμοποιωντας το ΠΙΣΩ ποντεσιομετρο "μπαλανσαρεις" τα δυο Levels (το bypass & το ενεργο).

 

Μετα ενεργοποιεις τους ενισχυτες και ρυθμιζεις το CHANNEL VOLUME ετσι ωστε οταν ενεργοποιεις τους ενισχυτες το bypass σημα να ειναι στο ΙΔΙΟ LEVEL με το "ενισχυμενο" σημα.

 

Το virtual gain δεν εχει καμμια σχεση με την τελικη εξοδο καθε "ενισχυτη" (ειναι ουσιαστικα ενα master volume που στα μοντελλα των vintage ενισχυτων καλο ειναι να ειναι στο full μια και οι πραγματικοι ενισχυτες που μιμειται δεν εχουν master vol) το CHAN.VOL ειναι αυτο που ρυθμιζει την πραγματικη εξοδο καθε ενισχυτη.

 

Για να σε βοηθησω λιγακι στα "βρωμικα" μοντελλα (γιατι μονο αυτα χρησιμοποιω μια και στα καθαρα κανω τους ενισχυτες bypass αφου παιζω με λαμπατο ενισχυτη,η μεση ρυθμιση μου ειναι gain:4-6,v.gain:full,ch.vol: 2-3 :wink:

 

ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΚΑΜΠΙΝΕΣ OFF!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παααααααααααααααρα πολύ :D :P

 

Αυτό είναι το κυρίως κομμάτι που έλειπε από το puzzle

 

Μετα ενεργοποιεις τους ενισχυτες και ρυθμιζεις το CHANNEL VOLUME ετσι ωστε οταν ενεργοποιεις τους ενισχυτες το bypass σημα να ειναι στο ΙΔΙΟ LEVEL με το "ενισχυμενο" σημα.

 

(όχι οτι τα άλλα τα έιχα :oops: )

 

Ευχαριστώ και πάλι.Με είχε σκάσει αυτή η απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ναι, αλλα αυτη η διαδικασια  δε πρεπει να γινεται καθε φορα που αλλαζουμε την ενταση του πραγματικου ενισχυτη? Αν το καταλαβα καλα παντα... (?)

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα το ch vol & το vol.. ναι..!! οκ!

Το αρχικο balancaρισμα μεταξυ γενικου output της πεταλιερας κ του μαστερ του ενισχυτη με μπερδευει ΑΛΛΑ αυτη τη στιγμη ειμαι στη δουλεια κ δε μπορω να δοκιμασω τπτ οποτε πιστευω οτι με οπτικη επαφη κ μονο θα ξεμπλοκαρω...

thankssss

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

βεβαια τις καμπινες (οταν παιζεις σε ενισχυτη ΠΑΝΤΑ να απενεργοποιεις τις καμπινες).

 

 

 

 

 

 

Για να σε βοηθησω λιγακι στα "βρωμικα" μοντελλα (γιατι μονο αυτα χρησιμοποιω μια και στα καθαρα κανω τους ενισχυτες bypass αφου παιζω με λαμπατο ενισχυτη,η μεση ρυθμιση μου ειναι gain:4-6,v.gain:full,ch.vol: 2-3 :wink:

 

ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΚΑΜΠΙΝΕΣ OFF!!

 

 

να κανω μια ερωτηση εγω παιζω με εναν hot rod deluxe και οταν απενεργοποιω τις καμπινες ειδικα στα βρωμικα ο ηχος ειναι τραγικος σαν πεταλιερα του 80 ενω οταν τις ενεργοποιω ερχεται στα καλα του πως το εξηγεις αυτο? γιατι επιμενεις οι καμπινες να ειναι off.....γιατι εμενα δεν μου δουλευει αυτο το κολπο....πρεπει να ρυθμισω κατι αλλο?

 

 

 

 

 

και για να πω μια γνωμη στο φιλο περι καψιματος.....εχουν συμβει δυο εκδοχες

a) ΥΠΕΡΤΑΣΗ Ή ΥΠΟΤΑΣΗ δικτυου ΔΕΗ......αλλα για εμενα ....θα το καταλαβαινες εαν γινοτανε καμια βαρβατη και απο τα φωτα του studio...(εγω για παραδειγμα που εχω voltage regulator στο δωματιο καθε 5 λεπτα ακουω που ενεργοποιειται...που σημαινει κυριως υπερταση αλλα και υποταση......

β)ανοιξε μονος σου ...εαν το κατεχεις το αθλημα και δεν φοβασαι βεβαια....την μπριζα στην οποια συνδεεις τον ενισχυτη που σου καιγεται....και ριξε μια ματια εαν υπαρχει γειωση.....το κιτρινο καλωδιο....που πολυ φοβαμαι οτι ειναι πολυ χλωμο οτι υπαρχει........εαν δεν υπαρχει την εχεις κατσει την βαρκα ...γιατι οποιαδηποτε ψιλοδιαρροη ...αντι να προστατεψει το μηχανημασου ο αγωγος γειωσεως και να οδηγησει το ρευμα αυτο προς την γη μεσω της γειωσεως εκτονονεται ...μαντεψε που? >:(

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις σετάρει τους ήχους σου με βάση τις προσομοιώσεις καμπίνας; Αν είναι έτσι, τότε λογικά θέλουν σετάρισμα απ'την αρχή πάνω στον ενισχυτή που παίζεις όταν έχεις απενεργοποιημένες τις προσομοιώσεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου