Προς το περιεχόμενο

Σε τι level βάζετε την πεταλιέρα σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εννοώ το patch level,αλλά τη συνολική έξοδο της πεταλιέρας,από το knob που υπάρχει στο πίσω μέρος των περισσότερων.Εγώ το βάζω περίπου στη μέση. :roll:

 

Ρωτάω επειδή είναι η δεύτερη φορά που καίω τον ενισχυτή μου (Ιbanez GX-60) και αναρωτιέμαι μήπως φταίει η μεγάλη έξοδος της πεταλιέρας.

(Αυτή τη φορά τον έκαψα με την Tonelab)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

8O 8O 8O

 

Πες μου ότι έκαψες μόνο το ηχείο;

Την σύνδεσες καρφί ή μέσω loop;

Το main volume του ενισχυτή που ήταν όταν καηκε;;

Δεν νομίζω να φταίει η tonelab πάντως. Πόσο μάλλον αν είχες το output level στο 50%.

 

Για πες περισσότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι τόση έκπληξη? :lol:

 

Δε νομίζω να έκαψα το ηχείο,γιατί συνέχισε να ακούγεται κάτι βρώμικο και εγιναν κάτι διακοπές μέχρι να αρχίσει να μυρίζει καμμένο.

Η σύνδεση ήταν καρφί,το main volume και to volume ήταν στο 5 (5= μέση),κατά τα άλλα φλατ ρυθμίσεις

 

Στεναχωρήθηκες πιο πολύ από μένα ή μου φάνηκε :wink: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά φρίκαρα! :)

Έχεις κάψει και άλλες συσκευές εκεί που έκαψες τον ενισχυτή;

Έχω την υπόνοια ότι η παροχή έχει κάνει την ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Tonelab την ρυθμιζω οπως προτεινει ο κατασκευαστης δηλ. στα 3/4 της συνολικης εξοδου της εστι ωστε το bypass & effected signal να ειναι ΙΔΙΑ :wink:

 

Δεν εχω καψει ποτε ενισχυτη...δεν νομιζω αλλωστε να γινεται να καει ενισχυτης με αυτον τον τροπο το χειροτερο που μπορει να συμβει ειναι να καταστραφει το μεγαφωνο...,κατι αλλο εχει γινει..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι εκεί τον έκαψα και την πρώτη φορά.(home προβάδικο του drummer μου).Aλλά έχουν περάσει πάρα πολλά μηχανήματα απο εκεί ,ακριβά,φτηνά,λαμπάτα,τρανζιστοράτα,μεγάλα,μικρά και μόνο ο δικός μου ενισχυτής έχει καεί 2 φορές και άλλος ένας fender (roc-pro 700 αν θυμάμαι καλά).

 

Δε νομίζω να είμαι τόσο γκαντέμης,νομίζω πολύ περισσότερο έχει να κάνει οτι σε μεγάλες εντάσεις μόνο εκεί παίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Tonelab την ρυθμιζω οπως προτεινει ο κατασκευαστης δηλ. στα 3/4 της συνολικης εξοδου της εστι ωστε το bypass & effected signal να ειναι ΙΔΙΑ :wink:

.

 

Το είχα διαβάσει αυτό ,αλλά δεν το καταλαβαίνω :oops: .Αν το κάνω έτσι και μετά βάλω και το VR Gain στο 100,όπως επίσης έχεις προτείνει τότε η ένταση ανεβαίνει πάρα πολύ.Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι :oops:

Θα μπορούσες μήπως να μου εξηγήσεις :?: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα!

Ήταν άλλη μια κοινωνική προσφορά της ΔΕΗ!

 

Δε νομίζω,ταυτόχρονα έπαιζε και μπάσο,σε άλλη πρίζα στο ίδιο δωμάτιο και δεν ακούστηκε ούτε τσικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου