Προς το περιεχόμενο

Way Huge Green Rhino


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες!

 

Μετά από διάβασμα και youtubοάκουσμα κατέληξα ότι μάλλον το Green Rhino είναι αυτό που ψάχνω. Το έχει κανείς το συγκεκριμένο πετάλι? Τί γνώμη έχετε για το πετάλι αυτό και γενικότερα για τα Way Huge σαν μάρκα? Τα φέρνει κανείς στην Αθήνα ώστε να μπορέσω να το ακούσω πριν το πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά μάρκα του Jeorge Tripps που είχε βγάλει μερικά ωραία πεταλάκια με μια αρκετά DIY αισθητική πριν σκάσει το μεγάλο μπαμ των μπουτικοπέταλων που άρχισαν να ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια παντού. Κάποια στιγμή σταμάτησε να ασχολείται, και αρκετά από αυτά έγιναν συλλεκτικά και πανάκριβα. Μετά, έπιασε δουλειά στην Dunlop/ΜΧR (περνώντας και από την Line 6, αν δεν απατώμαι) κι άρχισε να αλλάζει το πρόσωπο της εντελώς, με πιο ποιοτικά και εύηχα πετάλια με έξυπνο σχεδιασμό.

 

Στα πλαίσια της συνεργασίας τους έγινε και μια αναβίωση της μάρκας Way Huge κάτω από το πλαίσιο και ιδιοκτησία της Dunlop, με reissues μερικών παλιών αλλά και με καινούργια σχέδια. Άλλα είναι καλά, άλλα πολύ καλά κι άλλα μέτρια. Το Green Rhino είναι ένα πολύ παραμετροποιήσιμο tubescreamer με αρκετά μεγάλο τονικό εύρος (μεγαλύτερο από τα απλά TS). Καλή και αξιόλογη επιλογή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Overdrive της Hardwire, όσο οξύμωρο κι αν φανεί αυτό που θα γράψω, μου άρεσε αρκετά λιγότερο σε ρόλο tubescreamer-ίστικο από το distortion της σειράς Hardwire. Tα είχα δίπλα-δίπλα και το overdrive μου φαινόταν κάπως θολό και όχι τόσο αρμονικά πλούσιο όσο το distortion, που αν θυμάμαι καλά είχε το επιπλέον προσόν πως δεν "αγρίευε" αφύσικα. Αλλά σαν καθαρόαιμο overdrive, θα προτιμούσα σίγουρα μεταξύ των δυο το Green Rhino.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Overdrive της Hardwire, όσο οξύμωρο κι αν φανεί αυτό που θα γράψω, μου άρεσε αρκετά λιγότερο σε ρόλο tubescreamer-ίστικο από το distortion της σειράς Hardwire. Tα είχα δίπλα-δίπλα και το overdrive μου φαινόταν κάπως θολό και όχι τόσο αρμονικά πλούσιο όσο το distortion, που αν θυμάμαι καλά είχε το επιπλέον προσόν πως δεν "αγρίευε" αφύσικα. Αλλά σαν καθαρόαιμο overdrive, θα προτιμούσα σίγουρα μεταξύ των δυο το Green Rhino.

 

θα συμφωνιω απολυτα σε αυτο που γραφεις!

ειναι ο λογος που το κραταω ακομα και μου αρεσει τοσο :)

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατι ταιριαζει πολυ στο στυλ της μπαντας που το χρησιμοποιω

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου