Προς το περιεχόμενο

Cubase- Sample Rate could not be set!


Vegeterian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μετά απο πολύ ώρα βοήθειας απο το φίλο Στράτο (fusiongtr) το λύσαμε το μυστήριο!

Τα παλιά πρότζεκτς μου ήταν γραμμένα σε 48000hz ενω τα καινούργια σε 44100hz. Δε ξέρω πως έγινε αυτό αλλα αυτό ήταν το πρόβλημα! Τώρα κάθε φορά που θέλω να μεταπηδήσω απο ένα παλιό πρότζεκτ σε ένα καινούργιο απλά πρέπει να αλλάζω το sample rate απο το control panel!

 

Λογικά, αν πας Devices -> Device Setup -> Focusrite Saffire 6 USB (κάτω απο το audio system link) --> Control Panel θα σου έχει επιλογή να αλλάξεις το sample rate. Η saffire 6 δεν έχει εξωτερικό επιλογέα για sample rate, οπότε όλες οι σχετικές ρυθμίσεις γίνονται εσωτερικά! Ή δοκίμασε να κατεβάσεις τους τελευταίους ASIO drivers. Απο το control panel που έχουν μπορείς να ρυθμίσεις το sample rate!!

Αυτό που είπες ήταν τελικά απλά εγώ όντας εντελώς άσχετος εμ το όλο θέμα δε μπόρεσα να το καταλάβω!!!

Ευχαριστώ πάααααααααααααααααααααρα πολυ΄για το χρόνο σας ήταν πραγματικά πολύ μεγάλη βοήθεια!!!

Ευχαριστώ πολύ το Στράτο (fusiongtr) που αφιέρωσε τόσο χρόνο για να με βοηθήσει και να μου λύσει το πρόβλημα αυτό. Επιβεβαιώνετε πως εδώ μέσα υπάρχουν μερικά αξιόλογα άτομα που είναι διατεθειμένα να αφιερώσουν χρόνο για να σε βοηθήσουν έστω και αν δε ξέρουν ,έστω και άν δε θα έχουν κανένα όφελος απο αυτό στο κάτω κάτω. Το κάνουν απλά επειδή μπορούν να βοηθήσουν!!!

Απο όλο αυτό το θέμα με το sample rate θα μου μείνει τελικά αυτό το ηθικό δίδαγμα !!!

Και πάλι ευχαριστώ!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε γράφε μουσική! Αυτό μετράει πάνω απ' όλα.  ;)

Να 'σαι καλά! Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους,

Στέλνω γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μου γράφει το ίδιο πράγμα με το sample rate κλπ αλλά εμένα δεν μου χαλάει το πρότζεκτ, απλά δε βγάζει ήχο. Δούλευαν όλα τέλεια ώσπου πριν μια βδομάδα άδειασε η μπαταρία του pc ή κάτι έκανα ίσως και χάθηκαν τα settings. Το πρότζεκτ rate το βλέπει σωστά σε μένα, κάθε φορά το αλλάζει αναλόγως αλλά δε βλέπει την κάρτα ήχου.

 

Μόλις του λέω να την δει κρασάρει και κλείνει όλο το πρόγραμμα ή λέει Unknown Error και δεν την αλλάζει ή ακόμα κι αν την αλλάξει, είναι πάλι ανεπιτυχώς αφού εξακολουθεί να μην βγάζει ήχο- εκτός αν επιλέξω έναν άλλο driver, τον ASIO Duplex, που δεν ξέρω πως βρέθηκε εκεί αλλά με τον οποίο δε μπορώ να ηχογραφήσω έτσι κι αλλιώς, απλά μόνο παίζει playback. Δοκιμασα να δω και τα VST Connections και από το Control Panel τι γίνεται στο Sounds and Audio Devices αλλά δεν είμαι σίγουρη ποια πρέπει να είναι τα σωστά settings κι αν τα έχω βάλει καλά γι αυτό σας επισυνάπτω διάφορα screenshots από αυτά.

 

Αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πάρα πολύ... Έχω XP σε PC, μια πανάρχαια Digidesign 001 με PCI (που δεν έχει εξωτερικό clock από όσο ξέρω) και χρησιμοποιώ το Cubase 5.

Ευχαριστώ πολύ!

Χριστίνα.

pictures.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφια 6, πανω αριστερα κουτι (hardware setup), κατω αριστερα του κουτιου, επιλογη sample rate, για βαλε εκει την 44.1 kHz ρυθμιση και ξαναδοκιμασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ολες σου οι ρυθμίσεις είναι σωστές.

Το πρόβλημα μάλλον έχει να κάνει με τον driver.

 

Δεν μας είπες αν έκανες νέα εγκατάσταση λειτουργικού XP και Digidesign drivers μετά το πρόβλημα της μπαταρίας.

 

Δοκίμασε να κάνεις νέα εγκατάσταση των drivers καθώς κάτι εκεί δεν πάει καλά, ή κοίτα στη σελίδα της Digidesign μήπως υπάρχουν νεότεροι και πιό σταθεροί.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το sample rate, είναι εντάξει γιατί το κομμάτι το έχω γράψει σε 48 οπότε καλώς το έχει για 48, δοκίμασα βέβαια και το 44 αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.

Όσο για τους drivers της Digi, τους είχε χάσει όντως αρχικά αλλά έχω κάνει remove και reinstall ήδη 2 φορές (ακόμα και physically την πλακέτα μέσα στο pc) και ενώ τους βρήκε κανονικά και λέει ότι δουλεύουν, ακόμα δεν βγάζει ήχο και κάνει όλα όσα περιέγραφα πιο πάνω και νέοι drivers δεν βγάινουν πια για τα ΧP εδώ και καιρό δυστυχώς, το έχει εγκαταλείψει η εταιρία.

 

Τι προτείνετε καλύτερα: να εγκαταστήσω ξανά όλο το Cubase ή έστω repair? Ή ολόκληρο το XP αν δε δουλέψει, λες? Είναι λίγο δραστικό μέτρο, υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει όντως? Αλλιώς μένει μόνο η επιλογή μιας νέας κάρτα ήχου και να βάλω Windows 7 από την αρχή, σωστά?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν ο υπολογιστής σου είναι "επίκαιρος" και το αντέχει, τότε είναι κρίμα να μένεις σε παλιό λειτουργικό εξ αιτίας μιας παλιάς κάρτας. Εξ άλλου έχεις πολλά να κερδίσεις απο μια νεότερη συσκευή. Είναι και οικονομικό το θέμα βέβαια... κάρτα... λειτουργικό σύστημα...

 

Πάντως ίσως αν έχεις διάθεση και χρόνο αυτές τις μέρες για να ταλαιπωρηθείς (απεγκατάσταση - εγκατάσταση, μπρος - πίσω, κλπ) ίσως τελικά να καταφέρεις κάτι. Φαίνεσαι πως ξέρεις τι κάνεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κατάλαβα... Επειδή έχω παράλληλο segment του pc έτοιμο με Win 7 ήδη, θα διαλύσω το XP με δοκιμές κι αν δε γίνει τίποτα θα πάρω μια νέα κάρτα και θα σετάρω τo Cubase στο νέο. Τι να πω...

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευαν όλα τέλεια ώσπου πριν μια βδομάδα άδειασε η μπαταρία του pc

 

 

Θα μπορουσε τοτε ισως να θελει ρυθμιση το BIOS  ??? πχ να εχουν γινει σαλατα τα IRQs  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου