Προς το περιεχόμενο

Peavey 6505+ vs Bugera 6262



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνησω οτι και οι 2 ειναι αρκετα κοντα ηχητικα, προσωπικα εμενα με προβληματιζουν 2 πραγματα

1. ποσο παραμετροποιουνται οι 2 ενισχυτες οταν πειραξεις τα EQ

2. ποσο και αν θολωνει ο ηχος οταν βαλεις τερμα την παραμορφωση

 

Περα απο αυτο μαλλον ειμαι λιγο υπερ του Peavey αλλα οριακα οσο για lead μερη δεν με απασχολουν γιατι σχεδον οτι οι ενισχυτες ακουγονται καλα οταν παιζεις μια νοτα..κατα την προσωπικη μου γνωμη. Εμενα μου ελειψε το να παιξει σε ποιο μεσαιες συχνοτητες πχ μια οκταβα πιο ψηλα την Μι.

Απο κουρδισμα που ειμαστε? Standard E-e? δεν εχω κιθαρα τωρα για να συγκρινω, αλλα θα ηθελα να ακουσω και πιο χαμηλα κουρδισματα, D, drop C ίσως και καποια 7χορδη

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω οτι και οι 2 ειναι αρκετα κοντα ηχητικα, προσωπικα εμενα με προβληματιζουν 2 πραγματα

1. ποσο παραμετροποιουνται οι 2 ενισχυτες οταν πειραξεις τα EQ

2. ποσο και αν θολωνει ο ηχος οταν βαλεις τερμα την παραμορφωση

 

Θα σου απαντησω μονο για τον 6262 που εχω...

1.ΠΟΛΥ!!!!Ειδικα αν η ενταση που παιζεις ειναι πανω απο το 1...ακομα και μιση μοναδα στα δικα μου αυτια εχει διαφορα(σημ:παιζω κιθαρα-καλωδιο-ενισχυτη,αν βαλεις 1000 συμπρακαλα μπροστα δε ξερω)

 

2.Παραμορφωση δε παιζει τερμα...αναλογα με το μαγνητη που εχεις μπορει να το βαλεις αρκετα ψηλα...μετα ακουγεται λασπη...ο JB του αρη ηδη λασπωνει οταν το gain ειαι στο 5...αν δοκιμασεις καποιον λιγοτερο γκαζιαρη θα παιζει ωραια και καθαρα στο 6(εγω εκει το εχω με τον VHII) αν παλι πας σε 81 φαση στο 4 και πολυ μπορει να ειναι(αν θυμαμαι καλα με τον SD Blackout παιζαμε στο 3).Γενικα το "γκαζι τερμα" ξεχνα το...ο ενισχυτης εχει μπολικο αλλα θελει προσοχη η χρηση του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω οτι και οι 2 ειναι αρκετα κοντα ηχητικα, προσωπικα εμενα με προβληματιζουν 2 πραγματα

1. ποσο παραμετροποιουνται οι 2 ενισχυτες οταν πειραξεις τα EQ

2. ποσο και αν θολωνει ο ηχος οταν βαλεις τερμα την παραμορφωση

 

Περα απο αυτο μαλλον ειμαι λιγο υπερ του Peavey αλλα οριακα οσο για lead μερη δεν με απασχολουν γιατι σχεδον οτι οι ενισχυτες ακουγονται καλα οταν παιζεις μια νοτα..κατα την προσωπικη μου γνωμη. Εμενα μου ελειψε το να παιξει σε ποιο μεσαιες συχνοτητες πχ μια οκταβα πιο ψηλα την Μι.

Απο κουρδισμα που ειμαστε? Standard E-e? δεν εχω κιθαρα τωρα για να συγκρινω, αλλα θα ηθελα να ακουσω και πιο χαμηλα κουρδισματα, D, drop C ίσως και καποια 7χορδη

 

Σε χαμηλες εντασεις ο πιβι δεν ακουει και πολυ καλα ως προς το eq και γενικα ακουγεται σχετικα θολος.... Μολις τον ανοιξεις απο το 1,5 και πανω τοτε αναπνεει η ενισχυτης και ακουνε και ολα του τα νομπς πολυ καλυτερα...Το κουρδισμα ειναι ρε διεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα κοντα και οι 2 .

Σχετικα με το θεμα value for money υπερψηφιζω προς 6262 φυσικα.

Και ως προσφατος κατοχος της 6260 κεφαλης δηλωνω υπερενθουσιασμενος για την ποιοτητα ηχου.

\' InfraVision - When Everything Is Worth \' 2011 album

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιες οι διαφορες με τον evh 5150....αξιζει να γλιτωσεις 1400 ευρα και να παρεις τον bugera?

μπορείς να πάρεις το 50αρη μου είναι αισθητά πιο φθηνός...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιες οι διαφορες με τον evh 5150....αξιζει να γλιτωσεις 1400 ευρα και να παρεις τον bugera?

 

Εχω παιξει με τον ΙΙΙ παναγιωτη...

Γι'αυτα που προσφερει θα ελεγα οτι ειναι αρκετα ακριβος...(ειδικα απο τη στιγμη που υπαρχει ο JSX,ο XXX,ο lynchbox με τις ιδιες δυνατοτητες πανω-κατω).

Ωστοσο να σταθω σε μερικα σημεια:

Το lead καναλι δεν εχει πολυ μεγαλες διαφορες με τον bugera μου απο αποψη σφιξιματος,ειναι και οι δυο εξαιρετικα σφιχτοι και κομπρεσσαρισμενοι,ο ΙΙΙ εχει περισσοτερο γκαζι σε σχεση με το ηδη απειρο του 6262.

Για το καθαρο καναλι δεν εχω αποψη καθως σπανια το χρησιμοποιω και δεν μπορω να κρινω αν ειναι κρυσταλλο-καθαρο η ανθρακο-καθαρο...παντως ο 6262 παιζει ανετα αρπισματα με τον μαγνητη γεφυρας αν χαμηλωσεις λιγο και το volume knob,το ιδιο και ο ΙΙΙ.Κανενας peavey δε το κανει αυτο...

Εκει που ειναι το μεγαλο θεμα ειναι το 2ο καναλι:

ο ΙΙΙ εχει αληθινο 2ο καναλι...ο 6262 και οποιος αλλος peavey δεν εχει...και δεν αναφερομαι στο ξεχωριστο EQ αλλα στην γενικη εννοια του καναλιου...το δευτερο καναλι λοιπον εχει μια μαρσαλοχροια που ειναι ελαφρως πιο κομπρεσαρισμενη απο το κανονικο,θυμιζει λιγο τον ηχο του VHII-WACF με λιγη παραμορφωση ακομα ωστε να μπορεις να παιξεις και 80'ς μεταλ σε αυτο το καναλι...

Μαζι με αυτα θα εβαζα και το απολυτα διαυγες effects loop του ΙΙΙ,του 6262 μου εχει σπασει τα νευρα,αν και δε χρησιμοποιω εφφε γενικοτερα.

για 1700Ε νομιζω οτι ειναι ακριβος...μια τιμη κοντα στον JVM(1200-1300) θα ηταν αναλογη της αξιας του...αλλα τι να κανουμε credits to eddie...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τελικα οντως κομπρεσσαρισμενος ηχος ε?γιατι ετσι το ακουγα στα βιντεακια και ετσι μου ακουγεται και στο axe fx και μου εκανε τρελλη εντυπωση...εβγαζα ιδιο ηχο με τα videos αλλα δεν πιστευα οτι μπορει να σταθει τοσο κομπρεσσαρισμενος ηχος μαζι με μπαντα θα χαλαει καπου και θεωρησα οτι ειναι κακη η αντιγραφη του axe....βεβαια στο axe fx το φτιαχνεις οπως γουσταρεις στο λεπτο αλλα στο real thing δεν γνωριζω...παρολο που εχω αγορασει κατα καιρους ενα καρο ενισχυτες ο συγκεκριμενος μου ξεφυγε και ειμαι περιεργος να δοκιμασω τον μικρο συγκεκριμενα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου