Προς το περιεχόμενο

Το Rock στην Ελλαδα και η αφομοίωση του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ως καμένος σε καμένη μέρα είπα να συμμετάσχω.......

 

λέγοντας  απλά :

Καλή Ανάσταση Κύριοι

 

...living like a fox... ;)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνεχιζω μουσικα, για οσους δε το εχουν δει και μπορουν να βρου κατι αμεσα απο αυτο..

 

Αν και μου αρεσει η μουσικη αρκετων απο αυτους που εμφανιζονται στο βιντεο αυτο, το ολο πραγμα ειναι τοσο σιχαμερο - γελοιο σε σημειο που με κανει ναπροβληματιζομαι.

 

Αξιζει να το δει κανεις για δυο λογους

 

1. Να γελασει με τις μαλακιες που ακουγονται

2. Να κλαψει για το μυαλο του μεσου Ελληνα 80'ς true μεταλοπατερα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[begin σκόρπιες σκέψεις]

Το εαν το ροκ είναι όντως μουσικό ιδίωμα (οι απαρχές του οποίου βρίσκονται πολύ πίσω από τα fifties), ή στάση ζωής, έχει απαντηθεί ήδη καλύτερα (με ιδανική την απάντηση του κ. ζάικου, δίχως να θέλω να αφήσω απέξω και άλλες εύστοχες τοποθετήσεις). Παραμένει όμως κοινωνικό φαινόμενο, σε κάθε περίπτωση το οποίο αλληλεπιδρά με διάφορα άλλα.

Από την άλλη εγώ να πω, με όλο τον σεβασμό στην γνώμη του Ηλία που απορρέει από την πορεία και στάση του, άκουσα κατά βάση κάποιες ήπιες διπλωματικές τοποθετήσεις αν όχι αυτοαναιρέσεις.

Δυστυχώς δεν είμαι αναλυτής-μελετητής αλλά ένας απλός μουσικός

Έχω την πεποίθηση πως ένας καλλιτέχνης οφείλει να είναι κι ένας εν δυνάμει επαναστάτης, δημιουργός που αμφισβητεί, σχολιάζει, κρίνει και, κάποιες φορές ίσως και να προτείνει. Με ειλικρίνεια, μελέτη και σεβασμό εις εαυτόν και αλλήλους.

 

Και να το θέσω προσωπικά.

Ακούω ροκ από μικρός. Επειδή οι παρέες μου αλλά και ο συγκεκριμένος γεωγραφικός αλλά και κοινωνικοοικονομικός μου χώρος που μεγάλωσα ήταν εκτεθειμένες στην Δυτική (rock, blues, Jazz, pop) μουσική άκουγα, ακούω, γουστάρω και δόξα τω Θεώ, μου δίνεται η ευκαιρία να συνεχίζω να παίζω τη μουσική που γουστάρω.

 

Δεν γεννήθηκα με τίποτα χτυπημένα με ροκ DNA (πέραν ίσως από μιας αγάπης για την πεντατονική λόγω Ηπειρώτικης καταγωγής) και δεν έγινα επαναστάτης μέσω του ροκ και δεν πιστεύω ότι σε διαφορετικές συνθήκες αν ήμουν επανστάστης θα ακουγα απαραίτητα ροκ.

 

Δεν είναι η αρχή του κόσμου, δεν είναι η ανακάλυψη της φωτιάς (αν και ο Muddy Waters ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό) και άμα το πάρτυ τελειώσει δεν θα είναι το τέλος του κόσμου. Sorry που σκάω τη φούσκα αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κάτι κοσμογονικό που άλλαξε την ιστορία. Αν κάποιοι στις "επαναστατικές" επιλογές της ζωής τους επέλεξαν σαν soundtrack το rock ή το blues ή το ρεμπέτικο, τα λαϊκά, την Jazz ή την κλασσική δεν κάνει αυτόματα τις μουσικές επαναστατικές (καθότι η μουσική απλώς διεγείρει κάποια συναισθήματα - ανάλογα με την μετάφραση του εκάστοτε εγκεφάλου).

 

Και μη μου πειτε τα μυνήματα της rock. Γιατί για κάθε τραγούδι με στίχους "γροθιά στο κατεστημένο" θα σας βρω χίλιους ύμνους της ροκ με τετριμμένους ή αδιάφορους στίχους.

(συγκεριμένα γκρουπ/είδη εξαιρούνται αλλά δεν ευδοκίμησαν στην Αμερική)  ;D ;) 8)

Επαναστάτες και πράξεις αμφισβήτησης υπήρξαν και θα συνεχίζουν να υπάρχουν. Δεν ακουγαν απαραίτητα rock.

 

Αρκετά με την μονήρη μας κριτική. Και η rock είναι απλώς άλλο ένα παρακλάδι της καλλιτεχνικής έκφρασης που λέγεται μουσική.

Καθοριστικής σημασίας ίσως στη ζωή μας αλλά ειλικρινά αμφιβάλλω (ανοιχτός σε διαψεύσεις) για την μεγάλη συμβολή της στην αλλαγή της ιστορίας όπως την ξέρουμε.

 

λέγοντας  απλά :

Καλή Ανάσταση Κύριοι

Και σε σένα Λευτεράκη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ, πες μου ότι έβαλες για πλάκα αυτό το βίντεο...

 

Αν όχι, τουλάχιστον πες μου ότι καταλαβαίνεις πόσο ξεπερασμένα, αφελή (με την καλή έννοια της λέξης) και ανυπόστατα είναι τα μηνύματα που προσπαθεί να περάσει...

 

Αν ούτε κι αυτό, τότε πολύ θα ήθελα να μας πεις τί συμπέρασμα βγάζεις εσύ από το βίντεο αυτό. Ειλικρινά το λέω, άσχετα που έχω ήδη δει το βίντεο και έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου.

 

Το βιντεο αυτο ειναι cult απλα..  ;D και φαντασου οτι ακουω ελαχιστα metal..  :P

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καθοριστικής σημασίας ίσως στη ζωή μας αλλά ειλικρινά αμφιβάλλω (ανοιχτός σε διαψεύσεις) για την μεγάλη συμβολή της στην αλλαγή της ιστορίας όπως την ξέρουμε.

 

Αυτό είναι κάτι που κατά βάση με βρίσκει σύμφωνο, μόνο μιά μικρή επιφύλαξη. Απο τη στιγμή που το ιδίωμα βρίσκεται εν εξελίξει και η ιστορία του δε μετρά παρά μόνο μερικές δεκαετίες, μένει να φανεί στο μέλλον εαν κάποιοι που ενδεχομένως μπολιάστηκαν απο την όλη σκηνή αποβούν καθοριστικοί και στην "μεγάλη εικόνα".

 

ΥΓ. Αυτοαναιρέσεις δε θα τόλεγα, ένας απλός μουσικός μπορεί να είναι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος...κατά τα λοιπά, σωστά κατάλαβες...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως afto ine rok?

 

 

8) ;D

 

  Λίγο σοβαρότερα, τώρα, ποτέ μου δεν κατάλαβα, γιατί, όταν κάποιος "ροκάς" γίνεται οικονομικά επιτυχημένος, τότε, αυτομάτως είναι και ξεπουλημένος.Δηλαδή, η όποια "αλήθεια" είναι προνόμιο των οικονομικά εξαθλιωμένων;

 

  Το αναφέρω αυτό, γιατί σε προηγούμενο ποστ του, ο ΟΡ έγραψε ότι είναι προτιμώτερο για ένα μουσικό να παίζει σε ανήλιαγα υπόγεια από το να γίνει mainstream, το οποίο είναι ψιλοαυτοαναιρούμενο:

μέσα από τη μουσική μας θέλουμε να περάσουμε μηνύματα σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο.

Όταν, όμως, γίνει αυτό, είμαστε mainstream (άρα σύμμαχοι του συστήματός), οπότε η γνώμη μας δεν έχει αξία. :-\

 

Επίσης, σχετικά με όσα αναφέρθηκαν για τη σχέση του rock με τη σεξουαλική επανάσταση, αρκεί κάποιος να διαβάσει το "Δρόμο" του Κέρουακ, όπου περιγράφει ξέφρενα πάρτυ, μεθύσια και ναρκωτικά ύπο τους ήχους της καινούργιας, τότε, μουσικής, της bepop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως afto ine rok?

 

 

8) ;D

 

  Λίγο σοβαρότερα, τώρα, ποτέ μου δεν κατάλαβα, γιατί, όταν κάποιος "ροκάς" γίνεται οικονομικά επιτυχημένος, τότε, αυτομάτως είναι και ξεπουλημένος.Δηλαδή, η όποια "αλήθεια" είναι προνόμιο των οικονομικά εξαθλιωμένων;

 

  Το αναφέρω αυτό, γιατί σε προηγούμενο ποστ του, ο ΟΡ έγραψε ότι είναι προτιμώτερο για ένα μουσικό να παίζει σε ανήλιαγα υπόγεια από το να γίνει mainstream, το οποίο είναι ψιλοαυτοαναιρούμενο:

μέσα από τη μουσική μας θέλουμε να περάσουμε μηνύματα σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο.

Όταν, όμως, γίνει αυτό, είμαστε mainstream (άρα σύμμαχοι του συστήματός), οπότε η γνώμη μας δεν έχει αξία. :-\

 

Επίσης, σχετικά με όσα αναφέρθηκαν για τη σχέση του rock με τη σεξουαλική επανάσταση, αρκεί κάποιος να διαβάσει το "Δρόμο" του Κέρουακ, όπου περιγράφει ξέφρενα πάρτυ, μεθύσια και ναρκωτικά ύπο τους ήχους της καινούργιας, τότε, μουσικής, της bepop.

 

Φυσικα και δεν περιμενω να συμφωνησουν και πολλοι με αυτο φιλε mustafank.. mainstream και αποψη χωρις υποχωρησεις δε νομιζω οτι πανε μαζι.. Επισης επειδη εχει γινει γενικα λογος για επανασταση και ροκ.. Η ΜΟΥΣΙΚΗ "ΝΤΥΝΕΙ" ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mainstream και αποψη χωρις υποχωρησεις δε νομιζω οτι πανε μαζι..

Μα, δε βλέπεις την αντίφαση;

Όταν λες,τραγουδάς,γράφεις μια άποψη, είναι λογικό να θέλεις να περάσει σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο.Όταν γίνει, όμως, αυτό, τότε και χρήματα θα βγάλεις και mainstream θα θεωρηθείς.

Αν ο αντίλογός σου έχει να κάνει με συγκροτήματα άξια, κατά τη γνώμη σου, που μείναν στην αφάνεια, θα σου απαντήσω πως τα πάντα είναι θέμα συγκυριών, ότι, στην τελική, ίσως δεν άξιζαν και τόσο πολυ, καθώς, επίσης και αν ρωτήσεις τα μέλη τους, αρκετά χρόνια μετά, για το αν ήταν επιλογή τους η αφάνεια, πολύ αμφιβάλλω για την απάντηση που θα πάρεις (εκτός από την εύκολη λύση, ότι τους πολεμούσε το σύστημα, γιατί ήθελαν να είναι ανεξάρτητοι και καλά).

 

Επισης επειδη εχει γινει γενικα λογος για επανασταση και ροκ.. Η ΜΟΥΣΙΚΗ "ΝΤΥΝΕΙ" ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ 

Όπως σου έγραψα και παραπάνω, τα ίδια ευαγγελίζεται και ο Κέρουακ για τη bepop και είμαι σίγουρος, πως, αν πάμε και ακόμα πιο πίσω, κάθε νέο είδος μουσικής, που εμφανιζόταν, δημιουργούσε παρόμοια συναισθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Συνεχιζω μουσικα, για οσους δε το εχουν δει και μπορουν να βρου κατι αμεσα απο αυτο..

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Για φαντάσου... Πολλές γνωστές μου φάτσες, φιλαράκια και πρώην συνεργάτες  ;)

 

Ο θεός Νίκος Παπακώστας των Vice Human (που παίζαμε μαζί τον καιρό του Νώε  ;D), λέει την καλύτερη ατάκα: «Το Heavy Metal είναι μουσική για... ανήλικους»  ;D ;D ;D

 

Τα είπε όλα  ;D ;D ;D

I love it  ;D ;D ;D 8)  

 

Edit: Mama Mia... είδα και την φάτσα μου από τα τότε στο... documentary  :o :o :o :o ;D ;D 8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Για φαντάσου... Πολλές γνωστές μου φάτσες, φιλαράκια και πρώην συνεργάτες  ;)

 

Ο θεός Νίκος Παπακώστας των Vice Human (που παίζαμε μαζί τον καιρό του Νώε  ;D), λέει την καλύτερη ατάκα: «Το Heavy Metal είναι μουσική για... ανήλικους»  ;D ;D ;D

 

Τα είπε όλα  ;D ;D ;D

I love it  ;D ;D ;D 8)  

 

Edit: Mama Mia... είδα και την φάτσα μου από τα τότε στο... documentary  :o :o :o :o ;D ;D 8)

 

Δεν ακουω μεταλ αλλα θεωρω οτι ειναι λαθος η προσεγγιση ωριμης και ανωριμης μουσικης.. δεν μπορει η μουσικη να μπαινει σε τετοια πλαισια.. Mustafank οντως καποιοι κρυβονται πισω απο το μανδυα της επαναστασης για να δικαιολογησουν τη μουσικη τους αποτυχια.. απλα δεξου οτι υπαρχουν πολλες και καλες μπαντες εκει εξω που κρατανε σοβαρη σταση στα μουσικα δρωμενα χωρις να ξεπουλιουνται.

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου