Προς το περιεχόμενο

sum or not to sum


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνφορουμίτες. Τελευταία δεν προλαβαίνω να μπαίνω πολυ στο forum λογω υποχρεώσεων. Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Στο θέμα μπαίνω αμέσως.

Έχω στην πεταλιέρα μου μερικά στερεο πεταλια που παιρνω αρκετα ωραίους ήχους οταν παιζω στερεο, αλλά είναι σπαστικό όταν παω σε προβα ή jamming να βγαζω ολα τα δεξια καλωδιακια απο τα στερεο πεταλια, μιας και τα χω σχεδον στερεωμενα. Προφανως δεν αρκει να βγάζω το left απο το τελυταιο πεταλι για ευνοητους λόγους.

Προσφατα πηρα το strymon iridium( για βραδυνα γουστα) το οποίο έχει την επιλογή για stereo sum δηλαδη να εχεις κανονικα την πεταλιερα σου σε στερεο και να το μετατρεπει σε μονο κανοντας blend τα δυο καναλια και βγαινοντας προφανως μονο απο το left του τελευταιου iridium.

Οι γνώμες στο διαδικτυο είναι διαφορετικες γι αυτο το θεμα με μερικους να λεν οτι ειναι αρκετα καλη επιλογη και αλλους να λενε οτι δημιουργει σοβαρο προβλημα φασεων στα modulation πεταλια σε συγκριση με το κανονικο mono.

Ta stereo πεταλια ειναι τα walrus audio julianna chorus, walrus audio d1 delay, strymon flint, strymon iridum.

Αν κανενας εχει κανει δοκιμες η εχει γνωμη θα ηθελα πολυ πριν αρχισω να κανω rewiring. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To stereo ειναι μονο για τον ακροατη που ακουει stereo. Πχ αυτον που καθεται μπροστα απο ενα ζευγαρι ηχεια ή φοραει ακουστικα.
Φαντασου τωρα να εισαι θεατης σε ενα λαιβ και να καθεσαι απο τη μια μερια που ειναι η μια στηλη μεγαφωνων και να παιζει ο κιθαριστας με stereo delay U2 θεμα. Δεν θα καταλαβεις τι παιζει.

Επισης πολλες φορες (αναλογα το ρολο που εχει στη μιξη ααυτο που παιζεις), με το stereo χανεται το focus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

To stereo ειναι μονο για τον ακροατη που ακουει stereo. Πχ αυτον που καθεται μπροστα απο ενα ζευγαρι ηχεια ή φοραει ακουστικα.
Φαντασου τωρα να εισαι θεατης σε ενα λαιβ και να καθεσαι απο τη μια μερια που ειναι η μια στηλη μεγαφωνων και να παιζει ο κιθαριστας με stereo delay U2 θεμα. Δεν θα καταλαβεις τι παιζει.

Επισης πολλες φορες (αναλογα το ρολο που εχει στη μιξη ααυτο που παιζεις), με το stereo χανεται το focus.

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα το θεμα μου δεν ηταν αυτο.... δλδ δεν ρωτησα τι ειναι καλυτερο στερεο vs mono .

ειναι πρακτικο.

Αλλωστε το απαντας και ο ιδιος στο παρακατω για μια απο τις χρησεις

10 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

To stereo ειναι μονο για τον ακροατη που ακουει stereo. Πχ αυτον που καθεται μπροστα απο ενα ζευγαρι ηχεια ή φοραει ακουστικα.

ειναι μια απο τις χρησεις που θελω για το σπιτι.

 

εγω ρωταω για κατι πρακτικο. με λιγα λογια αν και εφοσον παω απο στερεο σε sum αν θα εχω σοβαρα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις προβληματα. Φυσικα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις πως ακουγεται, αφου το εχεις το μηχανημα δικιμασε το. Ομως ειναι συνταγη καταστροφης αυτη η προσεγγιση.

 

 Το ιδανικο ηταν να επαιζες με δυο ενισχυτες, αν βεβαια το γενικοτερο set up σου το επιτρεπει. Ειναι οτι καλυτερο για στερεο set up, μιλαμε για κ**λα, αλλα εχει τις πρακτικες δυσκολιες του.

 

 Οποτε εφοσον δεν μπορεις να το κανεις αυτο θα τραβας ταλαιπωρια.

 

 Μια εναλλακτικη απο το να τραβας καλωδια ειναι η εξης: Να μελετησεις τις ρυθμισεις των πεταλιων σου, και οταν παιζεις σε εναν ενισχυτη να τα εχεις να λειτουργουν σε φαση ( dual)  mono in mono out. Αν δηλαδη δεν επηρεαζουν τη στερεο εικονα, και το εφε ειναι ιδιο στα δυο καναλια, τοτε η πιθανοτητα να μπορεις να κανεις mix τα δυο καναλια σε ενα χωρις να χαλαει ο ηχος ειναι υπαρκτη. Ακομα και να συνδεσεις απλα μονο το τελευταιο left στον ενισχυτη θα ηταν ενα option ετσι, ενω αν εχεις στερεο εφε πεφτεις στην παγιδα που περιγραφει ευστοχα ο spyrosdelta.

 

 Πρεπει να μελετησεις καθε πεταλι ξεχωριστα, για να βρεις το αν γινεται και το πως θα γινει αυτο.

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να σας πω ρε παιδια αντε να βγαζω και ολα τα right καλωδιακια οταν χρειαζεται με λιγο κοπο. Αλλα στο flint η αλλαγη για στερεο mode η μονο γινεται με εσωτερικο τριμερ καθε φορα δλδ ξεβιδωμα της πλατης κλπ. Μονο που το σκεφτομαι με αποθαρρυνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απο οτι εχω καταλαβει το flint δεν λειτουργει σα stereo. Δεν πηγαινει δηλαδη τον ηχο δεξια- αριστερα, ειναι mono η επεξεργασια του.

 

 Αυτο θελεις, ουτε τον ηχο σου χαλαει στο sum, ουτε χανεις κατι αν συνδεσεις μονο το left. Τη ζημια κανουν στο sum τα εφε που παιζουν με διαφορα φασης τα left και right καναλια ( συνηθως τα stereo modulations το κανουν αυτο ) και οταν βαζεις μονο το left τη ζημια την κανουν τα εφε που μοιραζουν το περιεχομενο ( κλασσικο παραδειγμα το ping pong delay)

 

 Το flint εχει στερεο συνδεση απλα για να διατηρει την προηγουμενη stereo επεξεργασια, να μην κανει δηλαδη sum το ιδιο. Αν εχω καταλαβει καλα τη λειτουργια του.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Όταν μια πηγή είναι εκτός φάσης το καταλαβαίνεις όταν την μετατρέψεις σε μονοφωνική.

Τότε χάνονται τα μπάσα της ή ο όγκος. Έντονα όμως. 

Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα που να είναι ακουστό, τότε δεν υφίσταται κανένα πρόβλημα.

 

Εγω χρησιμοποιώ το Iridium σε Sum mode μόνιμα και χωρίς πρόβλημα αλλά δεν χρησιμοποιώ πετάλια modulation.

Το modulation σαν εφε βγάζει εκτός φάσης το σήμα. Δηλαδή καθυστερεί το ένα κανάλι κάποια millisecond σε σχέση με το άλλο και μάλλον δεν καταλαβαίνω σε τι ακριβώς αναφέρονται. 

 

Οπότε επαναλαμβάνω, αν δεν έχεις τέτοιο θέμα που να είναι ακουστό, τότε δεν υφίσταται κανένα πρόβλημα και άσε τα καλώδια συνδεδεμένα.

 

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πολλα stereo modulation εχουν διαφορα φασης, οχι (μονο) ως προς το σημα, αλλα ως προς τη φαση του LFO. Δηλαδη υπαρχει διαφορα φασης του LFO αναμεσα στα δυο καναλια του στερεο. Οποτε οταν τα κανεις sum ακυρωνονται μεταξυ τους.

 

 Αλλοι αλγοριθμοι παλι για να μεγενθυνιυν τη στερεο εικονα παιζουν με τη φαση του σηματος, οποτε παλι εκει οταν γινονται sum μπορουν να το υπονομευσουν.

 

 Γενικα ομως yannis εχεις δικιο, το ανεφερα και εγω πρωτο πρωτο, ας κανει μια πρακτικη δοκιμη αφου εχει το μηχανημα να δει πως ακουγεται το sum. Οτι και να λεμε θεωρητικα η πραξη μετραει, if it sounds good it is good, νομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε, εφτιαξα και ενα τεστακι. Είναι δυο παραδείγματα με την tonelab, σε τρια configurations each.

 

 Το πρωτο ειναι chorus με τo lfo εκτος φασης. Στην αρχη το ακουμε στερεο, μια χαρα ανοικτη εικονα. Στη συνεχεια ακουμε μονο το left παναρισμενο στο κεντρο. Προσεξε ποσο ξεκαθαρη ειναι η κινηση του modulation, ανεβαινει και κατεβαινει ξεκαθαρα. Στην τριτη φαση ακουμε το sum. Προσεξε οτι η ξεκαθαρη κινηση δεν υπαρχει πια, διοτι απλουστατα ακουμε δυο αντιθετες κινησεις ταυτοχρονα.

 

 

 Καπακι ερχεται το δευτερο παραδειγμα, με τη διαφορα φασης. Πρωτο αποσπασμα στερεο μια χαρα. Δευτερο μονο το left στο κεντρο, μια χαρα και αυτο. Στο τριτο το modulation χαθηκε εντελως! Λογικο, τα δυο σηματα εκτος φασης οταν ενωνονται ακυρωνονται. Ειναι εντελως κουφο οτι ο τελευταιος ηχος ειναι ολοιδιος με τον αμεσως προηγουμενο, με τη διαφορα να την εχει κανει το sum. Προσοχη λοιπον.

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Το modulation σαν εφε βγάζει εκτός φάσης το σήμα. Δηλαδή καθυστερεί το ένα κανάλι κάποια millisecond σε σχέση με το άλλο και μάλλον δεν καταλαβαίνω σε τι ακριβώς αναφέρονται. 

ayto μου συμβαινει και μενα. Αλλα πρεπει να κανω πιο προσεκτικα τεστ. μεχρι στιγμης ειμαι μετ ακουστικα. τρεις μερες το χω.

οταν εισαι στα ακουστικα παρεπιτοντως ποια mode λειτουργουν απο πισω( στερεο, μονο, sum)?

διαβαζω οτι καποιοι κανουν καλυτερα recordings χρησιμοποιωντας το output των ακουστικων

19 λεπτά πριν, manosx είπε

Οριστε, εφτιαξα και ενα τεστακι. Είναι δυο παραδείγματα με την tonelab, σε τρια configurations each.

ευχαριστω πολυ για το τεστ...... εκει που ναι στεγνο εχεις βαλει sum? εκει δεν ακουγεται καν ΤΟ CHORUS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου