Προς το περιεχόμενο

sum or not to sum


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, εκει που ακουγεται στεγνο ειναι λογω του sum. Προκειται για τον αλγοριθμο "STEREO CHORUS" της tonelab, που αντιστρεφει τη φαση του εφε στο ενα καναλι για να δωσει απλα στη στερεοφωνια. Οταν λοιπον το κανεις sum to mono τα δυο καναλια ακυρωνονται μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μεχρις στιγμης εκανα τα εξης τεστ

1) iridium στερεο mode με drives και στερεο delay , mod με ακουστικα. ΚΟΡΥΦΗ......MΑΓΕΙΑ......

2) τα ιδια με τα παραπανω με ακουστικα αλλα εβαλα το mono mode. Επισης κορυφη ο ηχος και οι νετασεις, αλλα οπως ειναι λογικα χανεται το ενα καναλι απο ta delay κλπ

3) τα ιδια με τα παραπανω σε στερεο συνδεση απο τα ακουστικα παλι αλλα στο sum mode. Εδω ειναι εντελως fail. Όλες οι εντασεις πηγαν παεριπατο. ΧΑΛΙΑ.....

4) Μόνο του σε μονο συνδεση ολη η πεταλιερα στο απευθειας στην καρτα ηχου και στο daw. ¨Ολα ενταξει αλλα νομιζω χανει λιγο απο τη μαγεια του οταν μπαινει στο daw. Αλλα θα το ξαναδω.

 

Νομιζω οτι εκανα λαθος στο sum οταν ακουω απο το headphone output τοθ iridium. αυριο η αργα βραδυ σημερα θα συνδεθω στερεο στην καρτα και θα βαλω το sum βγαζοντας το δεξι output απο το iridium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
18 λεπτά πριν, geka είπε

ayto μου συμβαινει και μενα. Αλλα πρεπει να κανω πιο προσεκτικα τεστ. μεχρι στιγμης ειμαι μετ ακουστικα. τρεις μερες το χω.

οταν εισαι στα ακουστικα παρεπιτοντως ποια mode λειτουργουν απο πισω( στερεο, μονο, sum)?

διαβαζω οτι καποιοι κανουν καλυτερα recordings χρησιμοποιωντας το output των ακουστικων

ευχαριστω πολυ για το τεστ...... εκει που ναι στεγνο εχεις βαλει sum? εκει δεν ακουγεται καν ΤΟ CHORUS

 

Η έξοδος ακουστικών είναι stereo αλλά δεν δοκίμασα τον επιλογέα αν λειτουργεί κι εκεί.

Είναι πιθανό να γράφουν καλά απο τον προενισχυτή ακουστικών (άλλη μια έξοδος είναι στο κάτω - κάτω) αλλά αυτό έχει να κάνει επίσης με την είσοδο που χρησιμοποιούν. Μην τα παίρνεις όλα σαν άσπρο - μαύρο.

Το Iridium έχει άριστες προδιαγραφές εξόδου αλλά σίγουρα το modulation θα έχει πάντα πρόβλημα όταν μετατρέπεται σε μονοφωνικό εξ ορισμού και όχι λόγω του πεταλιού.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγχωρέστε με για τις ερωτησεις μου. μπορει να ναι και ανοητες. αλλα ξαναρωτω κατι γτ ειπα πολλα και μπορει να χαθηκε.

Άρα ρωτώ:

Το sum λειτουργει όταν ακους μονο απο το headphone output? gt οπως το δοκιμασα ακουγονταν χαλια.... και δεν εννοεω μονο τα modulation....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Η έξοδος ακουστικών είναι stereo αλλά δεν δοκίμασα τον επιλογέα αν λειτουργεί κι εκεί.

αν εισαι στο headphone output το στερεο λειτουργει και πολυ καλα....για το sum δεν ξερω...με μπερδευει αν ειναι λαθος συνδεσμολογια η απλα δεν μου ελιτουργει καλα

παρεπιτοντως ενα πραγμα που μαθα ηδη απο προχτες ειναι οτι οταν παιζεις με τα ακουστικα μονο πρεπει να συνδεσεις ενα καλωδιο σε οποιοδηποτε output σε εναν ενισχυτη κλειστο για να υπαρχει γειωση. εξαφανιζεται ο θορυβος..... 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, geka είπε

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα το θεμα μου δεν ηταν αυτο.... δλδ δεν ρωτησα τι ειναι καλυτερο στερεο vs mono .

ειναι πρακτικο.

Αλλωστε το απαντας και ο ιδιος στο παρακατω για μια απο τις χρησεις

ειναι μια απο τις χρησεις που θελω για το σπιτι.

 

εγω ρωταω για κατι πρακτικο. με λιγα λογια αν και εφοσον παω απο στερεο σε sum αν θα εχω σοβαρα προβληματα.

Δεν ανεπτυξα περισσοτερο γιατι πριν εγραφα παλι το ιδιο σε αλλο θεμα και βαρεθηκα.
Οπως και να εχει, το μονο που κανεις με στερεο πεταλια ή γενικοτερα stereo monitoring ειναι να καλομαθαινεις τα αυτια σου και οταν ερθει η ωρα να παιξεις live (mono, γιατι αλλιως χαιρετισματα) θα σου ερθει καπως.
Στο recording παλι αχρηστο ειναι, γιατι σπανια και σε ειδικες περιπτωσεις ηχογραφεις delay και reverb.
Αυτα τουλαχιστον απο τις δικες μου εμπειριες.
Περασα απο αυτα τα σταδια.

 

 

.

Θα επρεπε να επικεντρωθεις περισσοτερο στο control (expression pedals κλπ) των πεταλιων, στο λαιβ και οχι στη στρεοφωνια.

Στο στουντιο ειναι αλλη υποθεση.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Δεν ανεπτυξα περισσοτερο γιατι πριν εγραφα παλι το ιδιο σε αλλο θεμα και βαρεθηκα.
Οπως και να εχει, το μονο που κανεις με στερεο πεταλια ή γενικοτερα stereo monitoring ειναι να καλομαθαινεις τα αυτια σου και οταν ερθει η ωρα να παιξεις live (mono, γιατι αλλιως χαιρετισματα) θα σου ερθει καπως.
Στο recording παλι αχρηστο ειναι, γιατι σπανια και σε ειδικες περιπτωσεις ηχογραφεις delay και reverb.
Αυτα τουλαχιστον απο τις δικες μου εμπειριες.
Περασα απο αυτα τα σταδια.

den θα διαφωνησω σε τιποτα . ισα ισα. μα ακριβως το στερεο για το σπιτι το θελω που περναω πια τον περισσοτερο καιρο με το gear μου. αν επαιζα κυριως εκτος θα σκεφτομουν αλλιως. και το μονο γι αυτες τις περιπτωσεις που λες Σπύρο το θελω. 

 

expression αν μπορουσα θα χα παντου, ειναι οτι καλυτερο, αλλα δεν μπορω να χω σε ολα. στα κυριοτερα εχω.

παντως recording ηχογραφω με τα πεταλια μου, δεν με παιρνει να ασχολουμαι με πολλα πολλα χρονικα

 

Σημερα τ απογευμα που ασχοληθηκα κανα 40 λεπτο καταφερα το sum σε καποια στιγμη να μην πεφτει σε ενταση το σημα , αλλα δεν καταλαβα πως το κανα. θα το ξαναδω. 

Απο τις μεχρι τωρ δοκιμες παντως ειναι πολυ ωραιο πεταλι. και η fender προσομοιωση σε αλλους δεν αρεσει, σε μενα μου αρεσει γτ ταιριαζει ωραια με τα πεταλια. επισης το reverb του που εχει κακες κριτικες το βρηκα πολυ ωραιο σαν διακριτικο στουντιακο βαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meta απο αρκετες δοκιμες χτες νομιζω βρηκα την πηγη του προβληματος που στο sum moy επεφτε το σημα, χωρις να καταλαβαινω ακριβως το γιατι βεβαια. τα εφε δεν ακουγονται και χαλια.

στο left περναν και 2 παραπανω πεταλια mono σε σχεση με τhn δεξια μερια. οταν πατουνται αυτα τα πεταλια ριχνουν το σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου