Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικές κιθάρες με ένα μαγνήτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα κάνω μια καλή προσπάθεια να στο εξηγήσω, αν και διαβλέπω άρνηση.

 

Με ένα στρέμμα πεταλάκια θα αυτοαναιρεθεί όχι "ως κιθαρίστας" όπως περιέργως κατάλαβες, αλλά ως άτομο που δεν ψάχνει τις τεχνικές λεπτομέρειες και τα ηλεκτρονικά αλλά απλά παίζει μουσική με λιτά μέσα.

 

Αν ΚΑΙ τώρα δεν το κατάλαβες δεν θα ασχοληθω περισσότερο, λυπάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλά όλα αυτά, αλλά εγώ τη θέλω την επιλογή ρε παιδί μου, είτε έρχεται με 2 μαγνήτες είτε με 3 είτε με 5.....

προφανώς και μπορείς να παίξεις τα πάντα και με 1 μαγνήτη, αλλά νταξ.

Γενικά 80% με τον κάτω παίζω, αλλά έρχεται και η ώρα (και συνήθως σε κάθε τραγούδι) να χρησιμοποιήσεις και τον πάνω, να χρησιμοποιήσεις και την ενδιάμεση θέση... για να μη μιλήσω για άλλα είδη μουσικής και κιθάρες με 5θεσιο διακόπτη και δεν συμμαζεύεται...

το versatility είναι μεγάλη υπόθεση....

όχι πως αν μου χαρίζανε μια esp του laiho θα την έδινα πίσω  ;D

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά όλα αυτά, αλλά εγώ τη θέλω την επιλογή ρε παιδί μου, είτε έρχεται με 2 μαγνήτες είτε με 3 είτε με 5.....

προφανώς και μπορείς να παίξεις τα πάντα και με 1 μαγνήτη, αλλά νταξ.

Γενικά 80% με τον κάτω παίζω, αλλά έρχεται και η ώρα (και συνήθως σε κάθε τραγούδι) να χρησιμοποιήσεις και τον πάνω, να χρησιμοποιήσεις και την ενδιάμεση θέση... για να μη μιλήσω για άλλα είδη μουσικής και κιθάρες με 5θεσιο διακόπτη και δεν συμμαζεύεται... το versatility είναι μεγάλη υπόθεση....

Υπάρχει σίγουρα μια υποχώρηση σε σχέση με το preset-neck/preset-middle/preset bridge που σου δίνει μια κιθάρα με περισσότερες θέσεις. Με έναν μαγνήτη, θα αναγκαστείς να τις πλησιάσεις παίζοντας σε άλλες θέσεις με την πένα, ή δοκιμάζοντας άλλες τεχνικές. Το μεγάλο καλό που έχουν (συνήθως) οι κιθάρες με λιγότερους μαγνήτες (και συνεπώς, σκαψίματα) είναι ότι είναι (στα δικά μου αυτιά, βάσει όσων έχω ακούσει από κοντά), πιο resonant από τις άλλες. Και αυτό μετράει, σε ορισμένες περιπτώσεις :).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή τη σχολή ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές την σέβονται και την έχουν σε υπόληψη.

 

+1000 στον φίλο και για το Θέμα.

 

Ήταν καιρός να μας αναφέρει κάποιος εδώ στο φόρουμ και να μας αναδίξει λιγάκι, σβήνοντας κατά κάποιο τρόπο την εικόνα που μας δείχνει να μην έχουμε αρχές αισθητικής ή ακόμη πιο ωμά, να είμαστε "κουλοί" που επιλέξαμε κιθάρα με ένα μαγνήτη...

 

Εύγε....

 

ΥΓ. Ξέρω φίλε bouzoukleri βάζεις μόνο από σελιδες κατασκευαστών, αλλά στην RICH, αν και δεν βγαίνει άλλο, αν θες πρόσθεσε αυτήν

http://www.redox.com.ua/guitars/bcrich/warlock/print:page,1,35784-b.c.-rich-guitars-exotic-warlock.html

Θα ήταν τιμή μου!Ευχαριστώ

 

ΥΓ. Μην μπεί κανείς στην διαδικασία να με ρωτήσει που το διάβασα αυτό κλπ.,... με συζητησεις που έκανα εντός και εκτός φόρουμ έμμεσα αυτό αισθάνθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετα με το versatility κλπ...

 

με ενθουσιαζουν παρα πολυ ta rock-metal μοντελα με ενα μαγνητη... δινουν οψη 80's -90's

 

 

#wolvie - τρομερο αυτο το headstock της bc.rich

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΕΣ οι κιθάρες παιζουν με 1 μαγνήτη, ειτε εχουν εναν ή τρεις.

οι επιπλέον μαγνητες ειναι απλά 2 εως 4 επιλογες λιγο διαφορετικού ηχοχρώματος.

 

Αν και μου αρεσουν πολύ και οι κιθαρες με εναν δεν καταλαβαινω που διαχωριζει τον κιθαριστα η επιλογή αυτή ???

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μέχρι τα Χριστούγεννα ο Γερμανομπαρμπά Θωμάς την είχε σε τρομερή τιμή, κάπου στα 450 ευρά νομίζω. Άτιμη κριση  :-[  , θα την είχα τώρα δική μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρα στο κουραγιο σου να κατσεις να μαζεψεις ολες αυτες τισ κιθαρες!

Ολες?Οχι και ολες! ;)

Ξεχασες αυτην!http://www.thomann.de/gr/fender_50s_esquire_tele_mn_wb.htm

http://www.noiz.gr/index.php?topic=186619.0 ;D

 

Περαν απο την πλακα παντως μια κιθαρα με εναν μαγνητη σε κανει  λιγο να ψαχνεσαι (αν θες διαφορους ηχους).Ακομα πιο ενδιαφερον βεβαια ειναι με ...κανεναν μαγνητη (βλ.ακουστικη)εκει να δεις ψαξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα'θελα αν κάποτε έχω τα λεφτά να πάρω μια με έναν humbucker.Είναι σχετικά πιο μακρυά από το bridge απ'ότι σε αλλα configs κι έτσι ίσως να έχεις μονίμως balls χωρίς όμως να "ξυρίζει",και σε lead και σε rhythm.Μειώνει και το ψάξιμο αν θες να περάσεις δικούς σου μαγνήτες!Πετάς έναν καλό hot μέσα κι έκλεισες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου