Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής Zoom Fire-30:Επισκευή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

[img][/img]Γεια σας,

έχω τον ενισχυτή Zoom Fire-30,εδω και 10-11 χρόνια ο οποίος είναι modelling με εφφέ κτλ...πολύ καλός για το σπίτι,άριστος θα έλεγα.Αλλά τα έχει παίξει πλέον,το βασικότερο πρόβλημα  το είχε απο την αρχή κι έχει επιδεινωθεί τώρα τόσο που τον καθιστά σχεδόν μη λειτουργικό.Είχε απο την αρχή πρόβλημα στη θέση που συνδέεται η κιθάρα(βλ. φωτό) και τώρα παίζει μόνο εαν βρεθεί μια κατάλληλη θέση και δεν κουνηθεί το καλώδιο της κιθάρας.Αυτό πιστεύω οτι φτιάχνεται απο κάποιον ειδικό.Επίσης έχει χαλάσει πολύ και ήχος,ακούγεται πολύ μπάσος και βρώμικος σε σύγκριση με  παλιά.Αυτό δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το προαναφερθέν πρόβλημα μόνο ή έχει να κάνει και με το ηχείο ή με τίποτα άλλο.Επίσης απο τότε που χάλασε τόσο πολύ ο ήχος του συνδέω καμιά φορά και μπάσο,σε χαμηλή ένταση όμως.Μπορεί να τον έχει χειροτερέψει κι αυτό.Σημαντική  χειροτέρεψη  στον ήχο πάντως διαπίστωσα όταν τον έιχα πάει σε εναν μαστροχαλαστή ηλεκτρολόγο και τον έιχε ανοίξει για να φυσήξει με αέρα τα ποτενσιόμετρα που είχαν πιάσει σκόνη.Είναι πολύ καλός ενισχυτής κι αν έβγαινε ακόμη θα τον ξανααγόραζα,αλλά αφού δεν υπάρχει το θέμα είναι αν θα μπορούσε να ξαναφτιαχτεί.Απ'οτι είδα με ένα ψάξιμο οι πιο πολλοί ασχολούνται με συντήρηση-επισκευή λαμπάτων ενισχυτών και δεν ξέρω που να απευθυνθώ για να τον δει κάποιος που ξέρει.

 

 

 

[/img]

P3150081.thumb.JPG.17a3da176e918067b5d4e760728eb612.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα και εγω θεμα με το Input της κιθαρας , το ανοιξε ενας φιλος που ασχολειται , αλλαξε τα παξιμαδια, το κολλησε με κολλα και ολα οκ. δεν ξανακουνηθηκε....

 

αυτο που λες για τον ηχο δεν ξερω  .... μπορεις να κανεις μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων .... πριν τον ανοιξεις κρατας πατημενο το κουμπι store και ανοιγεις το on/off θα αναβοσβηνει στην οθονιτσα ενα AL , ξαναπατας το store και αυτο ειναι....

 

 

υ.γ. θα σου σβησει ολους τους αποθηκευμενους ηχους....

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω έχω βάλει πολλές 2-3 φορές νεο παξιμάδι στο input,το έχω κολλήσει,αλλά παρόλα αυτά δεν κρατάει για πολύ.Έκανα και επαναφορά αλλά δεν άλλαξε κάτι.Μάλλον χρειάζεται αλλαγή του καλωδίου του input υποθέτω,αν αλλάζεται.Επίσης εχει θέμα και με το master volume,δηλαδή κάνει παράσιτα,σαν να έχει χαλάσει,κι επηρεάζει κι αυτό τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ αυτος εμενα το κολλησε απο μεσα.... το χω κανα 4μηνο ετσι και δεν εχει κουνηθει ρουπι!

 

τωρα για τα υπολοιπα που λες δε ξερω να σε βοηθησω... βρες καποιον ειδικο

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου