Προς το περιεχόμενο

Ποιά καλά Drum Hardware;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καλος χειριστης ομως θα γινει καλυτερος με ενα σωστο εργαλειο (ειτε porche ..αν ειχα χρημα θα την ειχα κτυπησει -ειτε dw πεταλι η και τυμπανα ακομη ειναι οι κορυφες τι να λεμε τωρα  :P  :Pοτι οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια; 8) 8)

Ο κουλος ομως το πιθανοτερο ειναι να σπασει τα μουτρα του μετην porche  η να μην μπορει να

να αξιοποιησει την dw και να την θαψει .

Συμφωνουμε Γιατρε μου; ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλος χειριστης ομως θα γινει καλυτερος με ενα σωστο εργαλειο Συμφωνουμε Γιατρε μου; ;

  Επιτέλους ... κατάλαβες, γιατί μπήκε το θέμα!  ;D ;D ;D

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 Ποιά κατα την γνώμη σας, είναι τα καλύτερα στην αγορά ( ξέρω οτι κατα καιρούς, έχουν αναφερθεί, αλλά τα θέλω, συγκεντρωμένα).

    Hi hat stand      πετάλι μονό κάσας      κόπανος πεταλιού κάσας

 

Τονιζοντας το ''κατα τη γνωμη σας'' και χωρις να προτρεπω κανεναν να παρει αυτα επειδη ειναι τα καλυτερα, θα επελεγα τα εξης:

 

Hi hat stand:

 

http://www.canopusdrums.com/en/otherproducts/stand/hihat/index.html

 

Ειναι παναλαφρες (αν κουβαλαμε συχνα ειναι το νο1 στη λιστα πλεονεκτημα), ανθεκτικες, φαινονται ευχρηστες, και εμφανισιακα ειναι μια χαρα. Γενικα, για βασεις θα επελεγα την canopus.

 

Πεταλι κασσας: Ludwig Speedking

 

216622.jpg

 

Οχι τα καινουρια . Αυτα του '60 ;D Ειναι αξιοπρεπεστατα, αρκει να ειναι προσεγμενα και να μη τριζουν. Υπαρχουν στο e-pay και μπορει να τα βρει κανεις φθηνα. Προσωπικα θα με καλυπταν, πολλους αλλους ισως οχι λογω εμφανισης, τεχνολογιας κτλ αλλα γενικα δε με ενδιαφερει να εχω και το τελειοτερο πεταλι στο κοσμο. Αρκει να ειναι μονο και να μην εχει αλυσιδα :P

 

Beater:

 

Δε θα επελεγα πλαστικη ή ξυλινη ''μπομπα'', αλλα τσοχινη ή και καποια με επενδυση απο μαλλι προβατου, για πιο ησυχα παιξιματα.

 

vintagebomber_Large.jpg&w=300&h=327&ei=ugWVT7OHM4HP4QT4gtzQDw&zoom=1&iact=hc&vpx=104&vpy=186&dur=66&hovh=234&hovw=215&tx=90&ty=207&sig=103476182387655683972&page=2&tbnh=158&tbnw=142&start=7&ndsp=12&ved=1t:429,r:4,s:7,i:91

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σου παριστάνω τον εξυπνάκια...

 

Είμαστε στο 2012 και μιλάμε για καλό drum hardware...

 

το Speed King κάποτε μπορεί να ήταν καλό πετάλι. Τα Axis έχουν βασιστεί πάνω σε αυτό μιας και ήταν το πρώτο direct drive και "οφείλουνε" στο speed king οι εταιρίες που κατασκευάζουν dirct drive πετάλια.

 

Όμως μου φαίνεται χαζό το να πάρεις Speed King, ενώ σε αντιστοιχες τιμές είναι πεταλάρες όπως Eliminator, Iron Cobra, Speed Cobra, DW 5000 κλπ.

 

Επίσης είχα διαβάσει κάπου ότι τα Speed King θεωρούνται ευθραυστα πετάλια, δε θυμάμαι που...πάντως δεν ειναι για βαρυπόδαρους

 

Η βάση Hi-Hat που ανέφερες δε ξέρω τί λέει πάντως όπως την βλέπω δε πρόκειται να αντέξει πάνω από 2 χρόνια χρήσης με μετακινησεις κλπ. Αν την έχεις μόνιμα σπίτι σου μπορεί.

 

Με 150€ παίρνει πολύ καλή βάση κ πετάλι που θα σου βγάλουν χρόνια

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μια ενδιαφερουσα παραμετρος που θα επρεπε να αναφερουμε σε θεματα gear ειναι το ποσα διαφορετικα εχουν περασει απο τα χερια μας. Εχω την υποψια οτι οι περισσοτεροι απλα αναφερουν αυτο που εχουν μη εχοντας δοκιμασει και πολλα αλλα ωστε να καταληξουν στο οτι το ταδε ή το δεινα ειναι το καλυτερο....

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σου παριστάνω τον εξυπνάκια...

 

Είμαστε στο 2012 και μιλάμε για καλό drum hardware...

 

το Speed King κάποτε μπορεί να ήταν καλό πετάλι. Τα Axis έχουν βασιστεί πάνω σε αυτό μιας και ήταν το πρώτο direct drive και "οφείλουνε" στο speed king οι εταιρίες που κατασκευάζουν dirct drive πετάλια.

 

Όμως μου φαίνεται χαζό το να πάρεις Speed King, ενώ σε αντιστοιχες τιμές είναι πεταλάρες όπως Eliminator, Iron Cobra, Speed Cobra, DW 5000 κλπ.

 

Συμφωνω 100% μαζι σου, σε καποιους (τους περισσοτερους ???) μπορει να φαινεται χαζο να αγορασουν ενα speedking στους καιρους μας. Ειναι οπως ανεφερα αξιοπρεπεστατα, με κλασσικο σχεδιασμο, φθηνοτερα απο τα αντιστοιχα συγχρονα πεταλια και με ενα ''vintage vibe'' που για τους περισσοτερους ισως να ναι ψιλα γραμματα, αλλα σ εμενα καθεται καλα. Απο την αλλη προσωπικα ποτε δεν με πολυ-εννοιαζε το πεταλακι, μιας και δεν κυνηγουσα τα bpm's, οποτε ισως και να ηταν ατυχης η προταση μου.

 

Επίσης είχα διαβάσει κάπου ότι τα Speed King θεωρούνται ευθραυστα πετάλια, δε θυμάμαι που...πάντως δεν ειναι για βαρυπόδαρους

 

Ηταν το πεταλι του Bonham.. Κι απο προσωπικης πειρας, αντεχει. Τωρα γνωμες και εμπειριες ειναι αυτες ;)...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βάση του hihat είναι μια ιδιαίτερη υπόθεση, άλλοι διπέταλοι θέλουν με 2 πόδια, άλλοι δίκασοι θέλουν χωρίς πόδια επειδή τη στηρίζουν στην 2η κάσα, άλλοι θέλουν ελαφριές κατασκευές για φορητότητα, άλλοι βαριές γιατί κρεμάνε πάνω 2ο ταμπούρο, κουδούνες, ντέφια, μπαγγετοθήκες, ποτηροθήκες κτλ, άλλος θέλει remote γιατί έχει rack, είναι και το μέγεθος του ποδιού ενα θέμα και πάει λέγοντας

 

Επι της ουσίας θεωρώ οτι η τυπική μέσης κατηγορίας, γνωστής εταιρίας, βάση θα την κάνει τη δουλεία πολύ καλα, αν δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις. Όπως σωστά παρατήρησε και ο beeros εν έτη 2012 δεν υπάρχει KAKO hardware (φυσικά δε μιλάμε για τα entry level ή no name που και αυτά ακόμα είναι αξιόλογα για τα λεφτά τους).

 

Να έρθω και να σου πώ οτι η dw 5000 δεν είναι καλή? Οτι η pearl h-2000 είναι καλύτερη? οτι η Tama είναι καλυτερότερη? Είναι σα να πάρω μια ferrari και μια lamborghini και να αρχίσω να παίζω υπερ-ατού....

 

Όσον αφορά τα πετάλια, άπειρες επιλογές για δίαφορα γούστα, πόδια και...πορτοφόλια... Το έχω αναλύσει διεξοδικά το θέμα στο αντίστοιχο άρθρο. Και πάλι ότι παίζει απο τη μεσαία κατηγορία και πάνω είναι καλό, μετά αρχίζουν τα καλύτερα και τα καλυτερότερα και τελειωμό δεν έχει.  :P

 

Όσο για τους κόπανους, εμένα μ αρέσει να είναι ελαφρύς και τσόχινος και περι ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μια ενδιαφερουσα παραμετρος που θα επρεπε να αναφερουμε σε θεματα gear ειναι το ποσα διαφορετικα εχουν περασει απο τα χερια μας. Εχω την υποψια οτι οι περισσοτεροι απλα αναφερουν αυτο που εχουν μη εχοντας δοκιμασει και πολλα αλλα ωστε να καταληξουν στο οτι το ταδε ή το δεινα ειναι το καλυτερο....

 

Εαν μιλουσαμε παντως για βασεις πιατινιων θα ελεγα οτι οι καλυτερες που ειχα ποτε απο Tama,Pearl,Premier,Sonor ηταν οι ...Μillenium.H ουσια ειναι να κανεις τη δουλεια σου παντα.Να προσθεσω οτι θεωρω και τα Yamaha πολυ καλα σε h/w 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ και 3χρόνια χρησιμοποιώ το iron cobra.Πρόσφατα όμως δοκίμασα και το 9002 το πετάλι και είχα πολύ καλές εντυπώσεις.Απο κόπανο,χρησιμοποιώ τον duo beat της pearl.Δεν θα εβαζα έναν πλαστικό η κοκάλινο κόπανο να πέφτει πάνω στο δέρμα.Τέλος για hi hat είχα το pearl RH2000 και με το καλώδιο μάλιστα,αλλά μόλις δοκίμασα ένα ΠΟΛΥ πιο οικονομικό basix με τράβηξε με την μιά.Εδώ επιτρέψτε μου να τονίσω,πως απο όσο έχω αντιληφθεί καιρό τώρα έχουν βγει μάρκες με hardware για τύμπανα που είναι αρκετά οικονομικά και αξιοπρεπέστατα.Απλά ξέρω οτι κάποιοι τα σνομπάρουν επειδή πιστεύουν οτι θα χάσουν χρόνο να τα δοκιμάσουν...:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλως να αναφερω οτι ειχα ενα speed king καμια 30 χρονια και δεν μου χαλασε ποτε (ειχα για καλο και για κακο ενα σετ ανταλλακτικα -περιπου ενα πεταλι ακομα ) .Ηταν πραγματι γρηγορο αλλα εχουν βγη αλλα πιο γρηγορα και καλυτερα.

Εχει κανεις καποιο dw 5000 να μου πει μια γνωμη ;Εχω ακουσει τα καλυτερα λογια αλα δεν ετυχε να παιξω απ'οσο θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου