Προς το περιεχόμενο

Αγορα αρμονιου με βαρυκεντρισμενα πληκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...πάντως ένα rd 100 ''έσκασε'' μύτη στις αγγελίες.....

 

(δεν είμαι ο πωλητής..απλά μιας που τις παρατηρούσα σήμερα σε θυμήθηκα).

Επειδή έχεις θέμα χώρου, τα 61 πλήκτρα δεν θα σε καλύψουν, αλλά το 76αρι κλαβιέ πιστεύω πως ναι.

Χωράει και στα περισσότερα μίνι χάτσμπακ αυτοκίνητα. Στο Fiat Panda που έχω, 88αρι δεν μπαίνει, εκτός αν θέλω να το δώ να με χαιρετάει βγαίνοντας από το παρμπρίζ  ;D

Στα χρήματα που διαθέτεις, κυκλοφορεί και ένα Kurzweil sp 76αρι!

Τσέκαρέ το κι αυτό.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για αρμόνιο υπάρχει και η επιλογή split unit που έχει σώσει αρκετούς.

Δηλαδή πλήκτρα της αρεσκείας μας, 88-76-61 πλήκτρα, βαρυκεντρισμένα - ημιβαρυκεντρισμένα - κανονικά συν arranger module.

 

Ειδικά δε, στην περίπτωση που παίζουμε σε δύο διαφορετικούς χώρους που υπάρχουν πλήκτρα, το arranger module είναι πολύ καλή λύση αφού μεταφέρουμε μόνο αυτό, σε μέγεθος είναι περίπου όσο ένα netbook.

 

Άλλη λύση είναι το πληκτροφόρο που ήδη έχουμε σε συνδιασμό με software arranger για PC/MAC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι το βαρυκεντρισμένο κλαβιέ? είμαι άσχετος από πληκτροφόρα.)

 

το βαρυκεντρισμένο κλαβιέ είναι αυτό του οποίου τα πλήκτρα "συνοδεύονται" από "βαρίδια" για να είναι βαρύτερα στο παίξιμο και να μιμούνται το κλαβιέ του πραγματικού πιάνου.Τα ημιβαρυκεντρισμένα είναι αυτά τα οποία πάλι έχουν "βαρίδια" αλλά είναι διαφορετικός ο μηχανισμός του κλαβιέ.Π.χ. το ΚORG M1 που είναι σύνθ,έχει κλαβιέ synth action αλλά ημιβαρυκεντρισμένο καθώς στα πλήκτρα μέσα υπάρχουν μεταλλικά βαρίδια.

Το M-AUDIO Keystation 88es έχει και αυτό βαρίδια κολλημένα στα πλήκτρα του αλλά αυτά είναι πλαστικά εξ'ού και η πλαστική αίσθηση των πλήκτρων του.

Τα βαρυκεντρισμένα έχουν πιό πολύπλοκους μηχανισμούς για να μιμούνται το πιάνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

(μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι το βαρυκεντρισμένο κλαβιέ? είμαι άσχετος από πληκτροφόρα.)

 

Με πολύ απλά λόγια.

 

Βαρυκεντρισμένο λέμε το κλαβιέ ή πληκτροφόρο που τα πλήκτρα του έχουν την αίσθηση των πλήκτρων του πιάνου: α) σε όψη - μέγεθος, β) σε αντίσταση - βάρος (στο κατέβασμα - όταν πατάμε τα πλήκτρα), και γ) σε επαναφορά (στο ανέβασμα - όταν αφήνουμε τα πλήκτρα).

Για να γίνει αυτό (β+γ), θα πρέπει το κλαβιέ να διαθέτει εσωτερικό μηχανισμό (κατά 99.9% με βαρύδια) έτσι ώστε να μπορεί να "μιμηθεί" την ίδια ακριβώς κίνηση που κάνει ο εσωτερικός μηχανισμός (σφυράκια κλπ) του κλαβιέ ενός πραγματικού πιάνου.

 

Στα πληκτροφόρα ηλεκτρονικά μουσικά όργανα, υπάρχουν τρεις πολύ βασικές κατηγορίες πλήκτρων, βαρυκεντρισμένα, ημιβαρυκεντρισμένα και κανονικά, σε αυτά υπάρχουν και υποκατηγορίες ανάλογα τα υλικά και τον τρόπο μηχανικής κίνησης των πλήκτρων. Επίσης στις κατηγορίες αυτές ορισμένοι κατασκευαστές ονομάζουν τα κλαβιέ τους ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες της αίσθησης στο παίξιμο αλλά και των δυνατοτήτων.

 

Συνήθως τα πραγματικά βαρυκεντρισμένα είναι έκτασης 88 πλήκτρων.

 

Αυτά με πολύ απλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου