Προς το περιεχόμενο

Home ηχογραφηση τυμπανων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες,θα ηθελα την γνωση και την εμπειρια σας για το εξης θεμα:

Exω ενα σετ τυμπανα,σπιτι μου(χωρος που δεν εχει γινει καμια ενεργεια δηλαδη για να βελτιωθει η ακουστικη του χωρου).

Τι θα χρειαστω για να τα ηχογραφησω?

Ερωτηση γενικη,οποτε προσθετω παραμετρους.

1)Δεν θελω ηχογραφηση επιπεδου cd,θελω απλα να ακουγεται οτι παιζω,πχ random video youtube drum cover.

2)Το ειδος που ασχολουμαι ειναι ακραιο metal => μεγαλες ταχυτητες στην μποτα.Ο κυριος λογος που μπαινω σε αυτην την διαδικασια ειναι να βελτιωσω το παιξιμο μου,με αλλα λογια να παιζω καθαρα.Αρα ΝΟΜΙΖΩ(διαψευστε με αν κανω λαθος) οτι θα ηταν καλυτερα αν υπηρχαν triggers στα ποδια,καθως με μικροφωνο,νομιζω σου "επιτρεπεται" να εισαι πιο "αδεξιος",κατι που δεν θελω.

3) τα πιατα δεν με νοιαζουν τοσο πολυ(τα crash),εν αντιθεση με το hi-hat και ειδικα το ride (πληροφορια μαλλον χρησιμη για τα μικροφωνα)

4)

το σετ αποτελειται απο 3 τομς,1 σνερ,1 hi-hat,1 ride,kai 2 crash.

 

 

Δεν ξερω αν πρεπει να στραφω σε trigarisma ολου το σετ,δεν ξερω αν αξιζει να τριγκαρεις πιατα και ποσο αυτο ειναι εφικτο,και γενικα δεν ξερω καθολου τι πρεπει να εχω απο εξοπλισμο.(καρτες ηχου,κονσολες,μικροφωνα και οτιδηποτε αλλο).

 

Το μπατζετ ειναι προβλημα,προσπαθω να κανω οτι καλυτερο μπορω με τα λιγοτερα δυνατα χρηματα(οπως ολοι φυσικα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, ίσως είναι ακραίο αυτό που θα σου πω (για μένα είναι το πιο λογικό και αυτό που σίγουρα θα έκανα στη θέση σου), αλλά από τη στιγμή που θέλεις να βελτιώσεις το παίξιμό σου όπως λες, θα σου πρότεινα να πάρεις έναν εγγραφέα "δημοσιογραφικού" τύπου,

 

http://www.thomann.de/gr/tascam_dr07_mk2.htm

 

να τον τοποθετήσεις μπροστά από το σετ στα 3 μέτρα και να ηχογραφείς με αυτό. Για ποιον λόγο στο λέω:

Θα αποκτήσεις balance ηχητικό και παικτικό. Θα μάθεις σταδιακά να κάνεις καλύτερο κούρδισμα ακούγοντας συνεχώς τι έχεις γράψει και ρυθμίζοντας μέχρι να πετύχεις το ιδανικό, δηλαδή να καταφέρνεις μέσα από κακούς, ακουστικά, χώρους, να έχεις καλό ήχο, πράγμα που θα σε βοηθήσει αφάνταστα σε συναυλίες και στούντιο.

Επίσης όταν ηχογραφείς με 1 μονοφωνικό ή στερεοφωνικό (όπως αυτόν που σου προτείνω) εγγραφέα, θα βελτιώσεις το παικτικό balance γιατί ακούγοντας το αποτέλεσμα θα κάνεις εσύ ο ίδιος την "μίξη" του drum set. Π.χ, αν στην πρώτη σου ηχογράφηση ακούγονται το ταμπούρο και τα πιατίνια στον "θεό", ενώ το floor και τα toms αδύναμα, θα "αναγκάσεις" σιγά-σιγά τον εαυτό σου να αντισταθμίζει μόνος του αυτό το handicap και να φτάσεις στο σημείο να ηχογραφείς με ένα μικρόφωνο και να ακούγεσαι τέλειος χωρίς κάτι από το σετ να ξεχωρίζει αφύσικα ή να είναι αδύναμο.

 

Αυτό πάντως θα έκανα στη θέση σου αν ήθελα να βελτιώσω το παίξιμό μου χρησιμοποιώντας την μέθοδο της ηχογράφησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O haryy εχει τη πολυ σωστη αποψη (και οικονομικη θα ελεγα )ακολουθησε τη .ΑΥΤΟ στο λεει ενας ντραμερ με 35 χρονια πισω απο τα τυμπανα  .Εγω ακομα και τωρα χρησιμοποιω φορητο στερεο walkman (με κασεττα)σε προβες οπου θελω να δω τα λαθη μου η και να θυμηθω τα μερη που εχει καποιο νεο κομματι που δεν ειναι κτημα μου ακομα.

Επισης αν θελω να ηχογραφησω προχεια ενα σολο μου και να το αξιολογησω αργοτερα αυτη ειναι μια γρηγορη λυση .Καλη συνεχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον μου ακουγεται και ευχαριστω γιατι ηταν κατι που δεν γνωριζα καθολου.

Παρολα αυτα,εχω εναν ενδοιασμο για το ποσο θα ακουγονται τα ποδια μου σε ψηλες ταχυτητες.

Το εχετε δοκιμασει εσεις σε metal παιξιμο?

Eπισης,γιατι το dr-07 και οχι αυτο?Ποια ειναι η διαφορα τους?

http://www.thomann.de/gr/tascam_dr05.htm

(τα χαρακτηριστικα που διαβαζω απο κατω ειναι ακαταλαβιστικα για μενα :/ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολα αυτα,εχω εναν ενδοιασμο για το ποσο θα ακουγονται τα ποδια μου σε ψηλες

Το εχετε δοκιμασει εσεις σε metal παιξιμο?ταχυτητες.

 

Είναι λογικό στα γρήγορα τέμπο να έχεις χαμηλότερες δυναμικές.

 

Το θέμα είναι οτι αυτό θα γράψει αυτό που παίζεις, σε όλο το σετ, με το ενσωματομενο μικρόφωνο κ με καλή ποιότητα, οπότε δεν θα έχεις τη δυνατότητα να "κλέψεις" όπως με το να έχεις πολυκάναλο κ να τα "φέρνεις" αργοτερα στη μίξη.

 

Άρα θα δεις κ τα αδύναμα σημεία σου. Αλλά αν αυτό που θες, είναι να ηχογραφείς τον εαυτό σου μόνο, δε χρειάζεσαι πολυκάναλο.

 

Eπισης,γιατι το dr-07 και οχι αυτο?Ποια ειναι η διαφορα τους?

http://www.thomann.de/gr/tascam_dr05.htm

(τα χαρακτηριστικα που διαβαζω απο κατω ειναι ακαταλαβιστικα για μενα :/ )

 

Και τα 2 μια χαρα δουλειά κάνουν. Πάρε αυτό που σηκώνει η τσεπη σου.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω ηχογραφηση επιπεδου cd,θελω απλα να ακουγεται οτι παιζω,πχ random video youtube drum cover.

 

Άρα θές Video Recorder...

 

Οπότε πας σε Zoom Q3 ή Q3-HD. Το Q3 έχει 100€ και το Q3-HD 210€ (Thomann).

Αλλά εδω και αρκετο καιρό ο Thomann δε φέρνει το απλό Q3.

 

Ό,τι και να επιλέξεις θα πάρεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ τροφοδοτικό γιατί τις μπαταρίες τις καταπίνει στα μπαμ!

 

Εγώ με το Q3 πήρα τροφοδοτικό, φορτιστη μπαταριών & μπαταρίες και 16GB SD Card και μου πήγαν κανα 100άρι παραπάνω αλλά τα έχουν βγαλει τα λεφτά τους ήδη αν υπολογίσεις τα λεφτά που θα έδινα σε μπαταρίες...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θές Video Recorder...

 

Οπότε πας σε Zoom Q3 ή Q3-HD. Το Q3 έχει 100€ και το Q3-HD 210€ (Thomann).

Αλλά εδω και αρκετο καιρό ο Thomann δε φέρνει το απλό Q3.

 

 

Mε απασχολει πρωτα ο ηχος,η εικονα μετα ή και καθολου.στο φιναλε,αν εχω καλο ηχο,τραβας και με web camera για εικονα.

Εβλεπα τα covers σου τωρα(ωραιο παιξιμο btw),και πχ στο Murders in the Rue Morgue,που ειναι και ροκ και βγαινει δυναμη πιο ευκολα στην μποτα,πρεπει να προσπαθησεις απειρα για να την ακουσεις.

Αυτος ειναι ο ενδοιασμος μου,γιατι κατα τα αλλα,νομιζω οτι η λυση αυτων εγγραφεων κανει αρκετα καλα την δουλεια της οσο αφορα τα χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να διαβάσω πολλά απ'αυτα που γράψατε απλα θέλω να πώ πως αυτά τα δημοσιογραφικά έχουν bult in EQ και Compression συνηθως (έχει ο dad μου ένα) με αποτέλεσμα να ακους το παίξιμο σου πιο "τούμπανο" απ'ότι είναι με χαμένες δυναμικές.

Εγώ προτίνω ή stereo ηχογράφηση με μια απλή κάρτα ήχου,

ή τρικάναλη kick και δύο room (γίνεται και με απλή δικάναλη κάρτα αλλά θές μικτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε απασχολει πρωτα ο ηχος,η εικονα μετα ή και καθολου.στο φιναλε,αν εχω καλο ηχο,τραβας και με web camera για εικονα.

 

Ωραία, οπότε πας εκει που σηκώνει η τσέπη σου...

 

πχ στο Murders in the Rue Morgue,που ειναι και ροκ και βγαινει δυναμη πιο ευκολα στην μποτα,πρεπει να προσπαθησεις απειρα για να την ακουσεις.

 

Δεν ακούγεται καλά στα γρήγορα στις διπλομποτιές (του - πα - τουτου - πατου), το οποίο σημαίνει ότι εγώ έχανα στις δυναμικές. Και αυτό ακριβώς εννοούσα. Αυτό που γράφει είναι το παίξιμό σου καθαρά, χωρίς EQ, Compression κλπ.

 

 

Χωρις να διαβάσω πολλά απ'αυτα που γράψατε απλα θέλω να πώ πως αυτά τα δημοσιογραφικά έχουν bult in EQ και Compression συνηθως (έχει ο dad μου ένα) με αποτέλεσμα να ακους το παίξιμο σου πιο "τούμπανο" απ'ότι είναι με χαμένες δυναμικές.

 

Λάθος. Το Q3 καταρχήν δεν έχει EQ. Ότι κομπρεσσάρει τον ήχο ναι. Αλλά δεν τον ακούς πιο τούμπανο, ίσα - ίσα τον ακούς πιο καθαρό. Αυτό που κάνει ουσιαστικά είναι να φέρνει τις συχνότητες σε ένα Level συγκεκριμένο ώστε να μην πικάρει και παραμορφώνει.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχουν bult in EQ και Compression...

 

Built in αλλά κλειστά σε default. Πρέπει να βάλεις "χέρι" για να τα ανοίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου