Προς το περιεχόμενο

''ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ & ΜΟΥΣΙΚΟΙ''



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παίδες οταν ειμαι στις μαυρες μου απλώς δεν εχω καμια ορεξη να πιάσω κιθάρα στα χερια μου. Βασικα ούτε καν να ακουσω μουσικη δεν θέλω.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα αυτό που είπε ο lampiris και με κάλυψε.

 

Εγώ έχω ψυχολογικά προβλήματα, γι αυτό εχω κάνει έκζεμα μαλλον, η ψυχολογικές νόσοι πολλές φορές είναι ασυνείδητες, δεν είναι θέμα να σε έχει στεναχωρήσει η αν σου λείπει κάτι, Μπορεί να έχεις τα πάντα και να ....../ψηεη σκ φξ ει σ΄φκ΄σφλ

 

Ο μουσικός απλά έχει μια διέξοδο , την ενασχόληση με την μουσική.

 

Με την δημιουργία, με το παίξιμο, η ψυχολογία του μουσικου βελτιώνεται, τα συναισθήματα αλλάζουν , επέρχεται μια εκτόνωση, η οποία μπορεί να ευεργετήσει και την κοινωνία, γιατι μέσα απο αυτή την διαδικασία μπορεί να προκύψει ενα έργο αθάνατο.

 

Ετσι ακόμα και αυτοί που δεν ξέρουν μουσική, καταφεύγουν σε αυτή σαν όαση ψυχικής γιατρειάς.

 

Βαριέμαι να ασχοληθώ να παραθέσω μελέτες που έχω υπόψη μου για την χρήση επίσημα της μουσικής στην Ιατρική (οχι εναλλακτικά, αλλά κλινικά , με μελέτες), ώς συμπληρωματικό θεραπευτικό μέσο σε άτομα στα τελευταία στάδια ανιάτων νόσων, και ψυχολογικών, αλλά και στα μωρά.

 

Οι μουσικοί είναι συνεπώς και ασθενείς και θεραπευτές , αλλά οι ίδιο δεν αντιλαμβάνονται συνήθως σε πια πλευρά της όχθης βρίσκονται.

 

Μήπως και τα στύλ της μουσικής δεν δηλώνουν ψυχισμό, οχι απλά συναισθήματα. Οι διαφοροι ρυθμοί δεν δηλώνουν ευμάρεια, κατάθλιψη, σχιζαφρένεια, παραφροσύνη, κατατονισμό και πόσα άλλα.

 

Οι μουσικοί είναι καλά,

 

είστε όλοι σας τρελοί , αφήστε με να φύγω από εδω μέσα, πνίγομαι , δεν εχει αέρα!!!!ααα!!!

 

Οι καρχηδόνιοι είναι πίσω απο τους λόφους, σηκωσε το σπαθί σου Τσαρε ΒΕσσαριονοβιτς, και πάρε τα κεφάλια των μοβώρων λαγών

 

Γαβ γάβ!!!! Αρφφφ!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι υπαρχει ενα λαθος στη διατυπωση διοτι αλλο να ειναι καποιος στον κοσμο του και αλλο να εχει ψυχολογικα...

 

Αποδεδειγμενα ολοι οι μουσικοι ειναι στην κοσμαρα τους αλλα δεν νομιζω οτι εχοουν και πειραγμενα μυαλα (με ορισμενες εξειρεσεις)

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτειτε οτι εψαχνα λυση για το χερι μου εδω και 2 χρονια σε χειρουργους ορθοπεδικους....φυσιοθεραπευτες κτλ.

Και τελικα την λυση την εδωσε ενας νευρολογος-ψυχιατρος......εεεε-.....κατι δεν παει καλα!!!!!!!!!!! :D :D :D

Βεβαια μαλλον στο χειρουργειο καταληγω....αλλα οκ.... :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει κάτι πολύ σοφό δυστυχώς δεν θυμαμαι ποιός το έγραψε και το παραθέτω.

 

"ΗΜΟΥΝΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΔΙΑ"

 

Ακριβως αυτο εννοουσα!Ετσι ειναι τα πραγματα και πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να τα δει καποιος διαφορετικα...(οποιος τα καταφερει, μαγκια του)...

 

Σιγουρα, οπως ειπε ο Λαμπιρης και o cos_dr, το οτι εμεις ως μουσικοι εχουμε ενα μεσο εκφρασης και διαφυγης ειναι ευλογια για μας, και νιωθω πολυ τυχερος γι αυτο...Αν δεν επαιζα κιθαρα και πιανο (στην κιθαρα βγαζω τα νευρα μου ενω στο πιανο συνηθως τις 'μελαγχολιες' μου), θα ημουνα τελειως διαφορετικος - πολυ χειροτερος - ανθρωπος..

 

(antouan: καλα ξεμπερδεματα :wink: )

 

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου