Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα τροφοδοσίας με πετάλια Behringer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Καλημέρα σε όλους. Αγόρασα πρόσφατα δύο πετάλια μπάσου, το Behringer BLE400 και το Behringer BOD400(πολύ καλά πετάλια για την τιμή τους αν σκέφτεται να τα πάρει κανείς). Τα βάζω λοιπόν όλος χαρά να παίξουν χρησιμοποιώντας μετασχηματιστή. Βάζω το πρώτο, αρχίζω να πειράζω τα knobs και αυτά και ξαφνικά αρχίζει να ακούγεται ένα βούισμα από τον ενισχυτή. Ίσως φταίει το πετάλι σκέφτομαι. Βάζω και το δεύτερο, τα ίδια. Πάω παίρνω μπαταρίες, τις βάζω και το βούισμα εξαφανίστηκε. Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοια κατάσταση και αν ναι, πως την αντιμετωπίσατε; Το πρόβλημα μου ουσιαστικά είναι ότι θέλω να χρησιμοποιώ μετασχηματιστή τουλάχιστον στο σπίτι γιατί αν τελειώνουν οι μπαταρίες γρήγορα, την έβαψα.  :P  Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό σου είναι το πρόβλημα, πρέπει να αγοράσεις της boss (ΑCA-230G) ή κάποιο παρόμοιο. Το πρόβλημα είναι πως τα "καλά" τροφοδοτικά παίζει να είναι πιο ακριβά απο τα πετάλια της behringer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    :P  ναι ισχύει. Σκεφτόμουνα αυτό εδώ ως πιο οικονομική λύση μιας και λέει ότι είναι για behringer πετάλια http://www.thomann.de/gr/thomann_ntac109.htm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι πως τα "καλά" τροφοδοτικά παίζει να είναι πιο ακριβά απο τα πετάλια της behringer.

 

"παράδοξο" θα το έλεγα, "πρόβλημα" δεν θα το έλεγα, δεδομένου ότι:

 

πολύ καλά πετάλια για την τιμή τους αν σκέφτεται να τα πάρει κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το τροφοδοτικό σου είναι το πρόβλημα, πρέπει να αγοράσεις της boss (ΑCA-230G) ή κάποιο παρόμοιο.

ή το PSA-230 για παράδειγμα.

 

Το πρόβλημα είναι πως τα "καλά" τροφοδοτικά παίζει να είναι πιο ακριβά απο τα πετάλια της behringer.

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Καλημέρα σε όλους. Αγόρασα πρόσφατα δύο πετάλια μπάσου, το Behringer BLE400 και το Behringer BOD400(πολύ καλά πετάλια για την τιμή τους αν σκέφτεται να τα πάρει κανείς). Τα βάζω λοιπόν όλος χαρά να παίξουν χρησιμοποιώντας μετασχηματιστή. Βάζω το πρώτο, αρχίζω να πειράζω τα knobs και αυτά και ξαφνικά αρχίζει να ακούγεται ένα βούισμα από τον ενισχυτή. Ίσως φταίει το πετάλι σκέφτομαι. Βάζω και το δεύτερο, τα ίδια. Πάω παίρνω μπαταρίες, τις βάζω και το βούισμα εξαφανίστηκε. Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοια κατάσταση και αν ναι, πως την αντιμετωπίσατε; Το πρόβλημα μου ουσιαστικά είναι ότι θέλω να χρησιμοποιώ μετασχηματιστή τουλάχιστον στο σπίτι γιατί αν τελειώνουν οι μπαταρίες γρήγορα, την έβαψα.  :P  Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες.   

 

Είναι απλό: είναι ανάποδα η πολικότητα του 9V μετασχηματιστή σου! Το συν και το πλην είναι εναλλάξ. Συνήθως οι γενικοί Μ/Σ έχουν ανάποδα τα +/- και για  αυτό δε λειτουργούν τα πετάλια.

Αν ο Μ/Σ είναι 9V dc, σταθεροποιημένος/stabilized/regulated (Βασικό αυτό!), τότε μπορείς εύκολα να αλλάξεις την πολικότητά του:

 

με ένα ψαλιδάκι κόβεις και γυμνώνεις τα 2 καλώδια του, τα βιδώνεις εναλλάξ σε μια κλέμα (klemmens για φώτα κλπ), κι έτοιμο το boss type adaptor.

 

http://2.bp.blogspot.com/-Fa-3W0xoQt8/TvLy4WWIZeI/AAAAAAAAAh4/wFBzW6QJqrg/s1600/klemens+2.jpg

 

http://www.apogeekits.com/9vdc_power_adapter_regulated.htm

 

 

 

9V_adapt.JPG.578a00aeea6d3cc9829889aae6607c98.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλα τα πιό πάνω τα κατάλαβα...

 

Αν ο Μ/Σ είναι 9V dc, σταθεροποιημένος/stabilized/regulated (Βασικό αυτό!), τότε μπορείς εύκολα να αλλάξεις την πολικότητά του:

Σε όχι regulated Μ/Σ 9V dc, δεν μπορεί να γίνει το ίδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα πιό πάνω τα κατάλαβα...

Σε όχι regulated Μ/Σ 9V dc, δεν μπορεί να γίνει το ίδιο ?

 

Φυσικά και μπορεί να κάνει το ίδιο κόλπο, απλά τα non-regulated τροφοδοτικά ενέχουν κινδύνους για τα πετάλια(λόγω μεγαλύτερης τασης συνήθως). Άσε που έχουν κι αρκετό hum πολλές φορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ξανανοίγω το θέμα για να μου πείτε γνώμες για κάτι που βρήκα. Έγραψα και ένα e-mail στο thomann και μου συνέστησαν αυτό εδώ http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant_junior.htm . Τι λέτε και εσείς; Εμένα πάντως με έψησε σε σχέση με τα boss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου