Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Behringer GMX212 σε καμπίνα με κεφαλή Βogner Alchemist!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε πρέπει από την Α έξοδο του bοgner να τραβήξω καλώδιο το οποίο θα συνδεθεί με τα 2 ηχεία του behringερ. Η πρέπει να κάνω διαφορετική σύνδεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@  georgekz750 :

 

 

 

Επειδη τυχαινει να εχω τον συγκεκριμενο ενισχυτη εδω και αρκετο καιρο (πιθανοτατα το πρωτο κομματι που ηρθε στην Ελλαδα),θα μου επιτρεψεις μεσα στα μαθηματα συμπεριφορας σου να σου δειξω κατι που πιθανον να σε σοκαρει και πιθανοτατα να σε σταματησει να παραπληροφορεις χωρις να γνωριζεις τον συγκεκριμενο ενισχυτη.

Κανε λοιπον εναν ακομη κοπο να διαβασεις τι γραφει η εταιρια στην εξοδο των 8ohm

 

o6wqdt.jpg

vr38ew.jpg

1e12r5.jpg

 

Απλα και ευκολα χωρις να χρειαστει να διαβασεις και τις 18 σελιδες του manual, αυτο λεει ο κατασκευαστης και βεβαιωνω ως πελατης της εταιριας.

 

Επισης πολυ ευκολα αν θελεις μπορεις να κινησεις τον κερσορα του ποντικιου πανω στην εξοδο των 8ohm στην επισημη σελιδα της εταιριας και να διαβασεις τις πληροφοριες

 

http://www.bogneramplification.com/pt_alchemist.php

 

Επισης εδω μια φωτο απο το στουντιο της μπαντας μου που παιζει εδω και χρονια στα 16ohm χωρις να παθει φυσικα τιποτα,μιας και η εταιρια λεει "ΟΚ"

 

246udle.jpg

 

Αυτα τα ολιγα περι "παραπληροφορησης", "αν θέλουμε να είμαστε έστω και στο ελάχιστο αξιόπιστοι στις απαντήσεις μας"

 

Και τελικα

"Οπότε καλό είναι να μην παραπληροφορούμε -άθελα μας- κάποιον συνδετημόνα που ζήτησε τις τεχνικές μας γνώσεις, γιατί και εμείς δεν θα θέλαμε -αν ήμασταν στην θέση του- να μας παραπληροφορούσαν κάποιοι άλλοι έτεροι…"

 

Η ιδιοκτησία ενός ενισχυτή δεν συνεπάγετε αυτόματα σε γνώση των ηλεκτρονικών…

 

Ούτε μια κινέζικη μεταξοτυπία πάνω σε έναν κινεζικής κατασκευής ενισχυτή στην a priori αλήθεια…

 

Οπότε στο 16 Ohm O.K. θα μπορούσαν να βάλουν και το:

 

“H Panagia H Soumela –mazi sou- is O.K.”

 

Αν ήξεραν ότι και αυτό τους εξασφάλιζε λίγο περισσότερες πωλήσεις στους εν λόγω ενισχυτές…

 

Με απλά λογάκια το “16 Ohm O.K.” είναι απλά ένα marketing trick που στόχο και σκοπό έχει να αλιεύσει περισσότερους αγοραστές…

 

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις από κάποιον πιο σοβαρό κατασκευαστή (Aiken Amplification) μερικά λογάκια…

 

Output Transformers Explained

http://www.aikenamps.com/OutputTransformers.html

 

και τα ξαναλέμε μετά για το «περί παραπληροφόρησης…»

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marios_fish

 

Μάριε πρέπει να συνδέσεις τα μεγάφωνα του Behringer GMX212  in parallel (εν παραλλήλω) και θα σου «βγάλουν» 4 Ohm total speaker impedance στο θηλυκό Jack, οπότε θα «πάρεις έξοδο» από την 4 Ohm Out (B output) της Bogner Alchemist head…

 

Αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις ηλεκτρονικού καθώς και τα εργαλεία για να το κάνεις αυτό σωστά, απενθίσου σε κάποιον τεχνικό που θα σου αποδώσει τα εχέγγυα ότι θα κάνει σωστά την συγκεκριμένη εργασία…

 

Μάθημα Ηλεκτρονικών μέσω αλληλογραφίας δεν μπορεί να γίνει…

 

Και αν δεν έχεις ούτε ένα πολύμετρο για να ελέγξεις -μέσω του buzzer- το αν οι συνδέσεις σου είναι εντάξει η’ όχι, κινδυνεύεις να θέσεις τον ενισχυτή σου σε κίνδυνο αν τον ανοίξεις και η έξοδος του ενισχυτή δεν «δει» φορτίο (συνδεμένο μεγάφωνο)…

 

Οπότε είναι αδικία (για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς…) να «κλάψεις» έναν Μετασχηματιστή Εξόδου επειδή θέλεις να «γλυτώσεις» λίγα χρήματα…

 

Δόξα τον θεό, υπάρχουν αρκετοί ηλεκτρονικοί στο noiz.gr που μπορούν να σου παρέχουν την πρέπουσα επαγγελματική βοήθεια…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε voyager εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες κ πραγματικα σε ευχαριστω για την υποστηριξη!!! εγω χερι δεν βαζω εκει που δεν με παιρνει το εχω κανει στο παρελθον κ εχω βρει τον μπελα μου! απλως ρωταω για να παρω καμια ιδεα κ για να μαθω τι ειναι το σωστο μιας κ συ κ οι υπόλοιποι λογω εμπειριας γνωριζετε πραγματα τα οποια εγω δεν τα κατεχω...

το σιγουρο ειναι οτι μια απο αυτες τις μερες θα αγγαρεψω εναν φιλο μου ηλεκτρολογο μηχανολογο για να με βοηθησει μιας κ εκεινος τα καταλαβαινει αυτα τα πραγματα! παντως κ οι συμβουλες σου πιασαν τοπο! Να σαι κ ναστε καλα! ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marios_fish

 

Φίλε Μάριε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα πολύ καλά σου λόγια!...

 

Σαν μια επιπλέον βοήθεια για τον φίλο σου που είναι ηλεκτρολόγος-μηχανικός και θα κάνει την συνδεσμολογία προτείνω την ανάγνωση αυτού:

     

http://crosende.com/Learning/speakers.htm

 

Το σημείο που σε ενδιαφέρει είναι το 3 σχεδιάγραμμα 2 * 8 Ohm Speakers wired in Parallel.

 

Όπως θα προσέξεις οι δυο θετικοί (κόκκινοι) πόλοι των μεγαφώνων συνδέονται μεταξύ τους, όπως αντίστοιχα και οι δυο αρνητικοί (μαύροι) πόλοι των μεγαφώνων συνδέονται μεταξύ τους.

 

Οπότε για την ευκολία του έλεγχου σας προτείνω και εσείς να χρησιμοποιήσετε δυο διαφορετικού χρώματος καλώδια (π.χ. κόκκινο – μαύρο) 16-18 awg για να κάνετε την συνδεσμολογία.

 

Αφού αποπερατώσετε την συνδεσμολογία, πρέπει –οπτικά- να την ελέγξετε…

 

Είναι οι δυο θετικοί (κόκκινοι) πόλοι των μεγαφώνων συνδεμένοι –καλά- μεταξύ τους?...

 

Είναι οι δυο αρνητικοί (μαύροι) πόλοι των μεγαφώνων συνδεμένοι –καλά- μεταξύ τους?...

 

Είναι οι κολλήσεις – ενώσεις σωστές?...

 

Αν όλα είναι –οπτικά- εντάξει, προχωρείτε στον έλεγχο διαγωγιμότητας με το buzzer του πολυμέτρου…

 

Αν όλα είναι σωστά θα ακουστεί το χαρακτηριστικό buzzing από το πολύμετρο.

 

Τις απολήξεις των καλωδίων θα τις κολλήσετε με καλάι σε ένα θηλυκό Jack τύπου Switchcraft 1/’4 inch Phone Jack (π.χ. το Switchcraft 14Β)

 

Προσοχή ώστε οι κολλήσεις να είναι καλές-σωστές και όχι «κρύες»!...

 

Ελέγξτε με το buzzer του πολυμέτρου τις επαφές του θηλυκού Jack και τις κολλήσεις σας…

 

Θα μετρήσεις με παχύμετρο την διάμετρο του βιδωτού στελέχους του θηλυκού Jack...

 

Θα πας σε ένα σιδηρουργείο να σου κόψουν ένα μεταλλικό πλαίσιο τέτοιων διαστάσεων που να μπορεί να προσαρμοστεί – βιδωθεί  στα πίσω ξύλινα τοιχώματα της Behringer GMX212, θα ανοίξεις σε αυτό το μεταλλικό πλαίσιο τρύπα ιση με την διάμετρο του βιδωτού στελέχους του θηλυκού Jack, θα βιδώσεις το θηλυκό Jack πάνω στο μεταλλικό πλαίσιο, θα συνδέσεις το ένα αρσενικό Jack του speaker cable με το θηλυκό Jack της καμπίνας.

 

Επανέλεγχος με το buzzer στο tιp – ring του έτερου-ελευθέρου αρσενικού Jack του speaker cable για να δεις αν οι επαφές – κολλήσεις είναι σωστές – καλές, πρέπει οπωσδήποτε να ακούσεις το buzzing, αλλιώς ξαναρχίσεις με τους ελέγχους...

   

Αν όλα είναι εντάξει, θα συνδέσεις την έξοδο Β (4 Ohm Out) της Bogner Alchemist Head με την είσοδο - θηλυκό Jack της καμπίνας σου, θα ανοίξεις τον ενισχυτή σου και θα παίξεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@  georgekz750 :

 

 

 

Ούτε μια κινέζικη μεταξοτυπία πάνω σε έναν κινεζικής κατασκευής ενισχυτή στην a priori αλήθεια…

 

Οπότε στο 16 Ohm O.K. θα μπορούσαν να βάλουν και το:

 

“H Panagia H Soumela –mazi sou- is O.K.”

 

Αν ήξεραν ότι και αυτό τους εξασφάλιζε λίγο περισσότερες πωλήσεις στους εν λόγω ενισχυτές…

 

Με απλά λογάκια το “16 Ohm O.K.” είναι απλά ένα marketing trick που στόχο και σκοπό έχει να αλιεύσει περισσότερους αγοραστές…

 

 

 

 

 

 

Αφου το λες εσυ ετσι θα ειναι,κατσε να τραβηξω και μια μηνυση στον bogner που μας παραπληροφορει αναγραφωντας πραγματα που δεν συμφωνουν με εσενα επανω στους ενισχυτες του.

Αν εσυ πιστευεις οτι οποιοσδηποτε κατασκευαστης ενισχυτων αναγραφει οτι να ναι πανω προκειμενου να πουλησει περισσοτερους και με σιγουρο κινδυνο να αποκτησει αυτοματα την χειροτερη φημη μιας και θα χαλασουν ολοι,τι να πω εγω ο ταπεινος πελατης που τον πιστεψα... περα απ το οτι ο δικος μου δεν χαλασε οπως οφειλε... Μαλλον θα ειχε την Παναγια Σουμελα να του φυλαει τον μετασχηματιστη εξοδου....

Μπορουσες απλα να παραδεχτεις οτι δεν γνωριζες τον συγκεκριμενο ενισχυτη για τον οποιο εδινες συμβουλες και να ληξει εκει χωρις να προχωρησεις σε συμβουλες στην panagia soumela και στον Κινεζο διαχειριστη φημης της φιρμας του bogner,βγαζοντας ακυρο τον ιδιο τον κατασκευαστη (!).

Παντως παρεπιπτοντως,στα επισημα forum του bogner δεν ειδα κανεναν να ψαχνεται για ζημια σε μετασχηματιστη εξοδου,οποτε μαλλον πρεπει ολοι να αναφωνησουμε: "Μεγαλη η χαρη Της!"...

 

 

 

Οσο για αυτο

 

...από κάποιον πιο σοβαρό κατασκευαστή (Aiken Amplification) .....

 

Δεν φανταζει λιγο αυθαιρετο? Ή να βγαλουμε το κατασκευαστοσοβαρομετρο?

 

 

Αυτα τα ολιγα απο μενα,οποιος διαβασει το θεμα καταλαβαινει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να συνοψισουμε αγαπητε Voyager...

 

Ερωτηση του φιλου για το αν μπορει να χρησιμοποιησει αυτο

 

 

 

 

1 εχω εναν Behringer GMX212 με 2 12'' speakers στα 8ohm το καθένα!

 

 

 

 

Απαντηση σου

 

@ marios_fish :

 

Όχι, δεν μπορείς να συνδέσεις τις εξόδους που έχει η Bogner Alchemist head, γιατί θα κάψεις τον μετασχηματιστή εξόδου (Output Transformer η’ πιο απλά και σε συντομία O.T.)

 

Χρειάζεσαι μια καμπίνα μεγαφώνων με 2*12’’ 16 Ohm in parallel (αυτό σου αποδίδει συνολική impedance 8 Ohm) όπου θα συνδέσεις την έξοδο 8 Ohm Out της Bogner Alchemist head μέσω speaker cable με την είσοδο 8 Ohm Input της καμπίνας σου.

 

 

Απαντας στην ερωτηση? Οχι.

Ειναι λαθος η απαντηση σου? Ναι.

 

 

Παρακατω τονιζεις

 

 

 

Στο ξανά-τονίζω ότι το ομοαξονικό καλώδιο σύνδεσης ενισχυτή – καμπίνας....

 

 

 

και συμπληρωνει-διορθωνει ο gdevelek οτι

 

Και δεν υπάρχει και καμία ανάγκη να είναι ομοαξονικό.

 

και απαντας

 

 

Αλλά γιατί να παιδευτεί το παλικάρι τσάμπα και άδικα?...

Αφού με το τρομερά αστρονομικό ποσό των 5.00 Euro μπορεί να έχει το:

 

Music Store LS-Kabel, 1,5m , Klinke Standard Boxenkabel

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Speaker-cables/Music-Store-LS-Kabel-1-5m-Klinke-Standard-Boxenkabel/art-ACC0002036-000

 

στην πόρτα του σπιτιού του?...

 

...

 

 

Για να δουμε την παραπληροφορηση

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Shipping-Information/cat-Versandinfo?showRightPanel=true

 

"...Για παραγγελίες άνω τον 300 € τα έξοδα αποστολής είναι δωρεάν.

 

Για παραγγελίες κάτω από 299 € τα έξοδα αποστολής είναι 25 €. ..."

 

Συνεπως και δεν ειναι με 5 ευρω στην πορτα του σπτιου του αλλα με τουλαχιστον 30 (ή με 300+)

 

 

Και συνεχιζουμε με τις επιλεγμενες μεταξοτυπιες της παναγιας Σουμελα κλπ...

Βεβαια δεν μας ειπες γιατι να εμπιστευτουμε την μεταξοτυπια που γραφει "220V" και να μην του βαλουμε μια 9βολτη μπαταρια να δουμε αν θα παιξει... ή να τον παρουμε στο ταξιδι μας στην Αμερικη να τον δοκιμασουμε στα 110V,αφου ετσι κι αλλιως οτι γραφουν οι ενισχυτες επανω  ειναι εμπορικα τρικ...

 

 

 

 

 

Και ολα αυτα ενω τελικα ο φιλος μπορει να χρησιμοποιησει τα μεγαφωνα που εχει στην κατοχη του με τον alchemist,ακομη και με το πιο απλο καλωδιο ηχειων (ή ακομη και ρευματος απο ενα λαμπατερ) που μπορει να βρει ακομη και στον ηλεκτρολογο της γειτονιας του...  ::)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι μου φιλοι μην τσακωνεστε!! το θεμα λυθηκε, εγινε η συνδεση χαρη σε εναν φιλο μου ηλεκτρολογο, το θεμα ειναι τωρα οτι τα ηχεια που εχει ο Behringer δεν βγαζουν τον ηχο που θα βγαζε η καμπινα του Bogner.

 

βγαζει ικανοποιητικο ηχο αλλα οχι τον ηχο οπως θα πρεπε!

 

οποτε με βλεπω να αγοραζω

εναν Celestion G12M-25 Greenback 8 Ohm k

εναν Celestion G12H-30-8 70th Anniversary

μιας κ αυτα φοραει η καμπινα του

συνολο περιπου 200 ευρω

.

με καποια αλλα πιο οικονομικα Celestion θα μπορουσα να ειχα καλα αποτελεσματα?

Σορρυ για το πριξημο!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@  georgekz750 :

Αφου το λες εσυ ετσι θα ειναι,κατσε να τραβηξω και μια μηνυση στον bogner που μας παραπληροφορει αναγραφωντας πραγματα που δεν συμφωνουν με εσενα επανω στους ενισχυτες του.

 

Είδες τι σωστά και καλά που τα γράφω?!!!

 

Να «μπεις» όμως στο «λούκι» με μηνύσεις και τα τι’ αυτά δεν θα σε συμβούλευα…

 

-Εκτός αν έχεις τον Λάκη (LK) για δικηγόρο…-

 

Μπορείς –απλά- να συνδέσεις την έξοδο Α (8 Ohm Out) με μια 212 καμπίνα 8 Ohm Input…

 

Τόσο απλά και εύκολα!...

       

Αν εσυ πιστευεις οτι οποιοσδηποτε κατασκευαστης ενισχυτων αναγραφει οτι να ναι πανω προκειμενου να πουλησει περισσοτερους και με σιγουρο κινδυνο να αποκτησει αυτοματα την χειροτερη φημη μιας και θα χαλασουν ολοι,τι να πω εγω ο ταπεινος πελατης που τον πιστεψα... περα απ το οτι ο δικος μου δεν χαλασε οπως οφειλε... Μαλλον θα ειχε την Παναγια Σουμελα να του φυλαει τον μετασχηματιστη εξοδου....

 

Μεγάλη η Χάρη Της!...

 

Μπορεί να μην το ξέρεις αυτό, αλλά οι εταιρίες κατασκευής ενισχυτών (όπως όλες οι εταιρίες…) δεν είναι ευεργή φιλανθρωπικά ιδρύματα…

 

Κερδοσκοπικές εταιρίες είναι, όπου το καίριο αιτούμενο τους είναι οι πωλήσεις του προϊόντος τους και το εκβαλλόμενο από αυτές τις οι πωλήσεις οικονομικό κέρδος…

 

Οπότε δεν έχουν κανένα ηθικό ενδοιασμό να αναγράψουν το οτιδήποτε αρκεί αυτό να τους προσφέρει το όποιο κέρδος από το προσκείμενο target group της αγοράς στο οποίο  «απευθύνεται οικονομικά» το όποιο προϊόν τους…

 

Στο προκείμενο μας…

 

Η κινεζικής κατασκευής σειρά ενισχυτών Bogner Alchemist «απευθύνεται οικονομικά» στους “bedroom players” που αφενός μεν θέλουν να βλέπουν το Bogner logo στον ενισχυτή τους και να ικανοποιούν την ματαιοδοξία τους ότι «Αγόρασαν Bogner!...» αφετέρου δε όμως δεν έχουν ούτε την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν τα Αμερικανικής κατασκευής μοντέλα ενισχυτών της Bogner (Shiva, XTC, Uberschall) ούτε την ηλικιακή ανεξαρτησία στο να έχουν τον δικό τους χώρο ώστε να έχουν την δυνατότητα να διαχειριστούν το wattage των πιο ισχυρών Αμερικανικής κατασκευής μοντέλων ενισχυτών…

 

Οπότε, όπως ευλόγα καταλαβαίνεις ότι η Bogner επέλεξε για λόγους κόστους στον Bogner Alchemist, μετασχηματιστές εξόδου με απολήξεις του δευτερευόντως στα 8 και 4 Ohm…

Αυτή τους η ενέργεια όμως τους στερούσε τους “bedroom players” που είχαν η’ έχουν στο δωμάτιο τους 112 καμπίνες 16 Ohm η’ όποιους έχουν 412 καμπίνες 16 Ohm στο Home/Project Studio τους…

 

Οπότε αυθαίρετα και καταχρηστικά επήλθε στην μεταξοτυπία το “16 Ohm O.K.”

         

Μπορουσες απλα να παραδεχτεις οτι δεν γνωριζες τον συγκεκριμενο ενισχυτη για τον οποιο εδινες συμβουλες και να ληξει εκει χωρις να προχωρησεις σε συμβουλες στην panagia soumela και στον Κινεζο διαχειριστη φημης της φιρμας του bogner,βγαζοντας ακυρο τον ιδιο τον κατασκευαστη (!).

 

Σου ξανά-επαναλαμβάνω ότι δεν τον έχω αγοράσει, –όπως π.χ. εσύ…- ίσως και να οφείλεται στο ότι τον γνωρίζω –ίσως- καλύτερα από εσένα…

 

Έχω μια απέχθεια στα Κινέζικα προϊόντα και ο ενισχυτής μου είναι το Γερμανικό αντίστοιχο του Bogner Uberschall MK2 (με KT88 τελικές λυχνίες ισχύος…)

         

Παντως παρεπιπτοντως,στα επισημα forum του bogner δεν ειδα κανεναν να ψαχνεται για ζημια σε μετασχηματιστη εξοδου,οποτε μαλλον πρεπει ολοι να αναφωνησουμε: "Μεγαλη η χαρη Της!"...

 

Κολλήστε και ένα εικονισματάκι της, πάνω του…

Με όλα αυτά που αναγράφονται πάνω του ποτέ δεν ξέρεις, πότε θα σου χρειαστεί…

   

Οσο για αυτο

Δεν φανταζει λιγο αυθαιρετο? Ή να βγαλουμε το κατασκευαστοσοβαρομετρο?

Αυτα τα ολιγα απο μενα,οποιος διαβασει το θεμα καταλαβαινει.

 

Καθόλου!...

 

Σε συνθήκες ελεύθερης αγοράς τα πάντα πρέπει να είναι εξεταζόμενα από τον δυνητικά η’ μη πελάτη…

 

Σε σχέσεις κέρδους δεν υπάρχουν «αγαθές προθέσεις» από κανέναν, οπότε αυτό με κάνει –εμένα- να είμαι υπέρμετρα επιφυλακτικός στην όποια ερεύνα αγοράς κάνω και για το που πρέπει η’ όχι να καταθέσω τον οβολόν μου και να μην βαυκαλίζομαι εύκολα με ότι εύκολα παρουσιάζεται…

 

Από όποιον υπέρτατο κατασκευαστή-guru η’ όχι…

 

Μην ανησυχείς georgekz750 :

 

Πιστεύω ότι οι αναγνώστες μας έχουν μάτια και διαβάζουν, γνώσεις και καταλαβαίνουν…

 

Οπότε εύκολα θα βγάλουν και τα συμπεράσματα τους…

 

Υ.Γ. 1… Βαλε και κανέναν τόνο…

 

Υ.Γ. 2… Θα σε παρακαλούσα όταν κάνεις quote από δικό μου κείμενο, να παραθέτεις όλα τα τμήματα αυτού και όχι επιλεκτικά ότι σου αρέσει η’ σε συμφέρει…

 

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο επιβάλει ένας κώδικας τιμής μεταξύ δυο ανδρών που σέβονται τα ενδύματα τους και -όπως βλέπουν όλοι...- εγώ τηρώ στο ακέραιο αυτό και σου απαντώ σε όλο το κείμενο σου χωρίς να αποκρύψω η’ να απορρίψω -προς ιδίων μου συμφέρον …-  τίποτα εξ’ αυτών των λόγων σου…

 

Πράξε και εσύ τα ανάλογα!...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@  georgekz750 :

Είδες τι σωστά και καλά που τα γράφω?!!!

 

Να «μπεις» όμως στο «λούκι» με μηνύσεις και τα τι’ αυτά δεν θα σε συμβούλευα…

 

-Εκτός αν έχεις τον Λάκη (LK) για δικηγόρο…-

 

Μπορείς –απλά- να συνδέσεις την έξοδο Α (8 Ohm Out) με μια 212 καμπίνα 8 Ohm Input…

 

Τόσο απλά και εύκολα!...

       

Μεγάλη η Χάρη Της!...

 

Μπορεί να μην το ξέρεις αυτό, αλλά οι εταιρίες κατασκευής ενισχυτών (όπως όλες οι εταιρίες…) δεν είναι ευεργή φιλανθρωπικά ιδρύματα…

 

Κερδοσκοπικές εταιρίες είναι, όπου το καίριο αιτούμενο τους είναι οι πωλήσεις του προϊόντος τους και το εκβαλλόμενο από αυτές τις οι πωλήσεις οικονομικό κέρδος…

 

Οπότε δεν έχουν κανένα ηθικό ενδοιασμό να αναγράψουν το οτιδήποτε αρκεί αυτό να τους προσφέρει το όποιο κέρδος από το προσκείμενο target group της αγοράς στο οποίο  «απευθύνεται οικονομικά» το όποιο προϊόν τους…

 

Στο προκείμενο μας…

 

Η κινεζικής κατασκευής σειρά ενισχυτών Bogner Alchemist «απευθύνεται οικονομικά» στους “bedroom players” που αφενός μεν θέλουν να βλέπουν το Bogner logo στον ενισχυτή τους και να ικανοποιούν την ματαιοδοξία τους ότι «Αγόρασαν Bogner!...» αφετέρου δε όμως δεν έχουν ούτε την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν τα Αμερικανικής κατασκευής μοντέλα ενισχυτών της Bogner (Shiva, XTC, Uberschall) ούτε την ηλικιακή ανεξαρτησία στο να έχουν τον δικό τους χώρο ώστε να έχουν την δυνατότητα να διαχειριστούν το wattage των πιο ισχυρών Αμερικανικής κατασκευής μοντέλων ενισχυτών…

 

Οπότε, όπως ευλόγα καταλαβαίνεις ότι η Bogner επέλεξε για λόγους κόστους στον Bogner Alchemist, μετασχηματιστές εξόδου με απολήξεις του δευτερευόντως στα 8 και 4 Ohm…

Αυτή τους η ενέργεια όμως τους στερούσε τους “bedroom players” που είχαν η’ έχουν στο δωμάτιο τους 112 καμπίνες 16 Ohm η’ όποιους έχουν 412 καμπίνες 16 Ohm στο Home/Project Studio τους…

 

Οπότε αυθαίρετα και καταχρηστικά επήλθε στην μεταξοτυπία το “16 Ohm O.K.”

         

Σου ξανά-επαναλαμβάνω ότι δεν τον έχω αγοράσει, –όπως π.χ. εσύ…- ίσως και να οφείλεται στο ότι τον γνωρίζω –ίσως- καλύτερα από εσένα…

 

Έχω μια απέχθεια στα Κινέζικα προϊόντα και ο ενισχυτής μου είναι το Γερμανικό αντίστοιχο του Bogner Uberschall MK2 (με KT88 τελικές λυχνίες ισχύος…)

         

Κολλήστε και ένα εικονισματάκι της, πάνω του…

Με όλα αυτά που αναγράφονται πάνω του ποτέ δεν ξέρεις, πότε θα σου χρειαστεί…

     

Καθόλου!...

 

Σε συνθήκες ελεύθερης αγοράς τα πάντα πρέπει να είναι εξεταζόμενα από τον δυνητικά η’ μη πελάτη…

 

Σε σχέσεις κέρδους δεν υπάρχουν «αγαθές προθέσεις» από κανέναν, οπότε αυτό με κάνει –εμένα- να είμαι υπέρμετρα επιφυλακτικός στην όποια ερεύνα αγοράς κάνω και για το που πρέπει η’ όχι να καταθέσω τον οβολόν μου και να μην βαυκαλίζομαι εύκολα με ότι εύκολα παρουσιάζεται…

 

Από όποιον υπέρτατο κατασκευαστή-guru η’ όχι…

 

Μην ανησυχείς georgekz750 :

 

Πιστεύω ότι οι αναγνώστες μας έχουν μάτια και διαβάζουν, γνώσεις και καταλαβαίνουν…

 

Οπότε εύκολα θα βγάλουν και τα συμπεράσματα τους…

 

Υ.Γ. 1… Βαλε και κανέναν τόνο…

 

Υ.Γ. 2… Θα σε παρακαλούσα όταν κάνεις quote από δικό μου κείμενο, να παραθέτεις όλα τα τμήματα αυτού και όχι επιλεκτικά ότι σου αρέσει η’ σε συμφέρει…

 

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο επιβάλει ένας κώδικας τιμής μεταξύ δυο ανδρών που σέβονται τα ενδύματα τους και -όπως βλέπουν όλοι...- εγώ τηρώ στο ακέραιο αυτό και σου απαντώ σε όλο το κείμενο σου χωρίς να αποκρύψω η’ να απορρίψω -προς ιδίων μου συμφέρον …-  τίποτα εξ’ αυτών των λόγων σου…

 

Πράξε και εσύ τα ανάλογα!...

 

 

 

YΓ1 : ΔΕΝ βαζω

ΥΓ2 : Ευχαριστημενος?

 

Ο ανθρωπος ΔΕΝ θελει να αγορασει μια καμπινα συνολικης αντιστασης 8 ohm  που του προτεινεις επιιμονα.

Διαθετει μια καμπινα με 2 μεγαφωνα των 8 ohm εκαστο.

Οι επιλογες του ειναι:

Α) Να τα συνδεσει παραλληλα ωστε να εχει συνολικη αντισταση 4 ohm

Β) Να τα συνδεσει στη σειρα ωστε να εχει συνολικη αντισταση 16 ohm

Και τις δυο περιπτωσεις ο Alchemist βασει του κατασκευαστη του και οχι ενος τρολλ των φορουμ τα υποστηριζει χωρις κανενα προβλημα

 

Τα λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου