Προς το περιεχόμενο

Πώς σας φαίνεται ο εξοπλισμός μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά στην όμορφή παρέα. Πρόσφατα πήρα καινούριο κιθαρικό και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για τον εξοπλισμό μου.

 

Παίζω 12 χρόνια κιθάρα, δεν είμαι κανένας φοβερός και τρομερός κιθαρίστας πολλοί από εσάς εδώ μέσα με τα μισά χρόνια θα με κάνετε σκόνη αλλά τα καταφέρνω αρκετά καλά και γουστάρω.

 

Παίζω κυρίος metal και stone και λιγότερο rock με αγαπημένες μπάντες OZZY, BLS, sabbath, led zep, shinedown, COC, Pantera, Megadeth, Metallica, G N' R, Dokken, Whitesnake, Savatage, sodom, anthrax orange goblin, kyuss, 7zuma7, sleep, electrick wizard, bongzilla και πολλά άλλα...

 

Λοιπόν μέσα σε αυτά τα χρόνια έχω καταφέρει να μαζέψω τα εξής:

*Η πρώτη μου κιθάρα μια Samick χρώματος μαύρου σε σχήμα strat και με locking tremolo licenced by floyd rose.

*Μια Ibanez Rg 570 με αλλαγμένα ηλεκτρικά και φοράει τον X2N bridge και Air Norton Neck ο μεσαίος ο μονός είναι μαμά. Μοντέλο 2002 made in Japan.

*Μια Dean Razorback V two tone ασπρο/μαυρο με Dimebucker.

*Μία ESP LTD EC 401 STBK με EMG 81/60.

*Κύριος ενισχυτής Randall RG 75 G3 και ένας Marshall 50w RCD που είχα πάρει παλιά, ως δεύτερος. Από πεταλάκια έχω ένα BOSS ME-50. Βασικά την πεταλιερίτσα την έχω για τον Marshall κυρίως. Θα ήθελα να πάρω ένα ωραίο analog delay και ένα αξιοπρεπές chorus κάποια στιγμή για να τα κάνω ομαδούλα με το Zakk Wylde Wah που έχω.

 

Πώς σας φαίνονται λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά φίλε prophesib πάντα το ίδιο λέμε. Εδώ είναι το πιο αστείο. Παίρνουμε το τάδε πράγμα ηρεμούμε για λίγο καιρό και μετά ξανα τα ίδια παντελάκη μου... Είναι αρρώστια η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά φίλε prophesib πάντα το ίδιο λέμε. Εδώ είναι το πιο αστείο. Παίρνουμε το τάδε πράγμα ηρεμούμε για λίγο καιρό και μετά ξανα τα ίδια παντελάκη μου... Είναι αρρώστια η φάση.

Ισχύει αυτό  :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά εξοπλισμός! Έχω κι εγώ τον υβριδικό randall rg75 g3 και του έκανα μια εύκολη μόντα: άλλαξα την 12ΑΤ7 με μια νέα 12ΑΧ7. Αυτό κυρίως έλυσε θέματα βόμβου που είχε (ίσως η παλιά 12ΑΤ7 ήταν κουκουρούκου...) και πήρε λίγo έξτρα gain όταν ανεβάσεις πολύ το channel volume (όχι το master).

 

Καλόπαικτος να είναι ο εξοπλισμός σου πάνω απ όλα! Mε το GAS(gear acquisition syndrome) που έχουμε οι κιθαρίστες, εύχομαι να έχεις καταλήξει στον εξοπλισμό που σ αρέσει και να μην μπλέκεις με συχνές αλλαγές/ανταλλαγές/πωλήσεις και πάει λέγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Σωτο ο δικός μου είναι σε τέλεια φόρμα ακόμα αλλά ενος φιλαράκου που έχει τον ίδιο ψιλοκάνει σαν τρένο. Λες να την κάνουμε τη μοντα; Ούτε στοιχίζει τπτ τρελά λεφτά ούτε δύσκολη είναι. Άμα βελτιώνει τον ήχο να το τρέξω και εγώ το θέμα. Άλλες διαφορές στον τόνο παρατηρείς;

Η φάση με το GAS είναι πως με τρώνε τα χέρια έχω δεν έχω ευρά. Και συνήθως δεν έχω. Τώρα σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάρω κάτι σε λάμπα ψιλό φτηνό. Η μεταχειρησμένο ή κανα Bugera V22 με κανα πεταλάκι. Αλλά τώρα τσιμουδιά ξηλώθηκα κοντά 700ευράκια για την LTD.

Φίλε marmelaki δεν έχω αυτοκίνητο. Του πατέρα μου στο χωριό είναι 14ετίας και το citroen pony για τις αγροτικές κοντεύει 33.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Σωτο ο δικός μου είναι σε τέλεια φόρμα ακόμα αλλά ενος φιλαράκου που έχει τον ίδιο ψιλοκάνει σαν τρένο. Λες να την κάνουμε τη μοντα; Ούτε στοιχίζει τπτ τρελά λεφτά ούτε δύσκολη είναι. Άμα βελτιώνει τον ήχο να το τρέξω και εγώ το θέμα. Άλλες διαφορές στον τόνο παρατηρείς;

 

 

Αν κάνει βόμβο και δεν έχει κάτι η πρίζα(ή εγκατάσταση του σπιτιού), τότε είναι πιθανότατα η παλιά λυχνία που θέλει αλλαγή. Ιδιαίτερη διαφορά στον ήχο δεν είδα με την 12αχ7, απλά σαν να πήρε λίγο έξτρα gain μόνο όταν βάζω ψηλά το channel volume είτε στο clean είτε στα od.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου