Προς το περιεχόμενο

"Θεματάκι" με αντιπροσωπία & Συμπεριφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1ο ημουν 17 και τι εγινε επειδη ημουν μικροτερος του σημενει οτι αυτος ειναι καλητερος

2ο παρα πολλες σχεδον καθε εβδομαδα

3ο μεχρι τοτε μπορει να ειχα χαλασει 350 ευρο

 

Οι απαντήσεις σου είναι αυτές ακριβώς που περίμενα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οι απαντήσεις σου είναι αυτές ακριβώς που περίμενα.  ;)

δεν ειναι ακριβος ετσι γιατι ναι μπορει να ημουν εκει αλλα δεν του επριζα τα ουμπαλα και στην τελικη καλα να παθουν που ειχα χαλασει μονο 350 ευρο γιατι αν εχουν το υφος του ξερολα το εχασαν το παιχνιδι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας πελάτης ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να είναι αγενής, ένας υπάλληλος και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.

 

Ένας πελάτης περιορίζεται απ' τους άγραφους κανόνες της κοινωνίας, ένας υπάλληλος περιορίζεται απ' τους άγραφους κανόνες της κοινωνίας και από τους κανόνες του επαγγέλματός του (αν πιστεύει ότι δεν τον περιορίζουν ή δεν τον αφορούν, θα πρέπει να είναι έτοιμος να υποστεί τις όποιες συνέπειες).

 

Τώρα, στους υπαλλήλους που κοπανάνε πελάτες, μπράβο δεν μπορώ να πώ, ούτε καν ψήγμα κατανόησης δεν μπορώ να δείξω. Μπράβο δεν μπορώ να πω ούτε σ' αυτούς που κοπανάνε το χέρι στο γραφείο.

 

Petr@r@s, αν προσπαθήσεις λίγο θα καταλάβεις γιατί είχε δίκιο που στην πήρε απ' το χέρι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαντήσεις σου είναι αυτές ακριβώς που περίμενα.  ;)

Επισης αυτο περιμενα να διαβασω και εγω  ;)

 

Αυτο ομως δεν αθωωνει την συμπεριφορα του υπαλληλου - επειδη του σκοτιζε τ'αρχιδια και τον ηξερε μπορει απλως να δωσει αλλου προτεραιοτητα - και οταν δεν ειχε δουλεια με ποιο "σοβαρους" πελατες να τον εξηπηρετησει ευγενικα και ομορφα - αν εισαι μαγκας πωλητης τους εχεις ΟΛΟΥΣ ευχαριστημενους - trust me ;) ;)

 

EDIT

δεν ειναι ακριβος ετσι γιατι ναι μπορει να ημουν εκει αλλα δεν του επριζα τα ουμπαλα και στην τελικη καλα να παθουν που ειχα χαλασει μονο 350 ευρο γιατι αν εχουν το υφος του ξερολα το εχασαν το παιχνιδι

 

οχι φιλε μου - δεν φταινε αυτοι που εσυ ειχες χαλασει μονο 350 ευρω  ;) - γιατι αν σου την ειχε δωσει το συγκεκριμενο μαγαζι απο την αρχη (γιατι απο την αρχη ειναι "ξερολες") απλως δεν θα ξαναπηγαινες !!!

 

Φιλικα panda ;D <------κλεμμενο απο τον audiokosta

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ακριβος ετσι γιατι ναι μπορει να ημουν εκει αλλα δεν του επριζα τα ουμπαλα και στην τελικη καλα να παθουν που ειχα χαλασει μονο 350 ευρο γιατι αν εχουν το υφος του ξερολα το εχασαν το παιχνιδι

 

 

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα; Ότι, εφαρμόζοντας την ίδια τακτική στο επόμενο κατάστημα που θα πήγαινες, θα σου έδειχναν αργά ή γρήγορα και από κει την πόρτα... Και από το τρίτο... Και το τέταρτο... Εν τω μεταξύ οι μήνες και τα χρόνια θα περνούσαν και σιγά-σιγά θα καταλάβαινες (θέλω να πιστεύω!) πως ένα κατάστημα δεν είναι σαν μια πλατεία όπου πας βόλτα όποτε σου τη βαρέσει για χάζεμα, κάθε Σάββατο...

 

Φαντάζομαι τον πιτσιρικά των Μικρών Μήτσων να αναφωνεί στον κολλητό του:

"Πάμε Νάκα;;;;   :D  :D  :D "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να κουνησω το δάκτυλο έξω απο το χορό, αλλα αυτο που περιγραφεις είναι ο,τι χειρότερο σαν παράδειγμα συμπεριφοράς ανθρώπου, και επουδενι δεν πρέπει να επικροτειται/ενθαρρύνεται απο κανένα μας (πολλών μάλλον δε όταν εγινε μπροστά σε μικρο παιδι).

 

Καταλαβαίνω τί λες, δε διαφωνω και το χαρακτήρισα πολύ ακραίο. Αλλά όπως σου είπα η συμπεριφορά του πελατη ήταν απαξιωτική και προσβλητική ως προς τον εργαζόμενο και όσων από εμας που πατάγαν στο τραπέζι. Σε σημείο που τον εξευτέλιζε μπροστά σε κόσμο, και αυτόν και το μαγαζι.

 

Εγώ δε θα το χειριζόμουν έτσι, θα το αφηνα να παει στο διαλο.

 

Αν είσουν όμως όπως εμείς, από μια γωνία και εβλεπες κ άκουγες τον πελάτη, πως μιλούσε και πως συμπεριφερόταν, μάλλον δε θα έριχνες φταίξιμο στον υπάλληλο.

 

Αν αυτό που διάβασες το θεωρείς ότι χειρότερο ως συμπεριφορά, επέτρεψε μου να σου πω, ότι και η συμπεριφορά του συγκεκριμένου πελάτη ήταν ότι χειροτερο έχω δει σε μαγαζι.

Βαρύ αυτό που θα πω αλλά μονος έσκαψε το λάκκο του.

 

Το γεγονός ότι ήταν με παιδί ήταν το τραγικό της κατάστασης και το μονο για το οποιο κραξαμε το συναδελφο μας.

 

Κατα ταλλα όλοι από μέσα μας είπαμε "καλα να πάθει ο κερατας που μας μιλουσε λες και ειμασταν οι σκλάβοι του" αυτη είναι η αλήθεια, καλως ή κακώς

 

Το γεγονός ότι δουλευουμε κ είμστε επαγγελματίες δε δίνει δικαίωμα σε κανένα να μας απαξιώνει, και εμείς να είμαστε συγχρόνως υποχρεωμένοι να τον ανεχόμαστε. Και αυτό λέγεται αξιοπρέπεια.

 

Όταν προκαλείς καλό είναι να είσαι έτοιμος να υποστείς και τις συνέπειες. Ο πελατάκος επείδη νόμιζε ότι ήταν "καποιος" που μας αφηνε τα λεφτα του, πιστευε συγχρόνως ότι μπορεί να λέει ότι γουστάρει, και να συμπεριφέρεται όπως θέλει αδιαφορόντας για τους γύρω του και για εμας που τον εξυπηρετουσαμε.

 

Προς θεου δεν επικροτώ αυτό που έκανε αλλά μόνο και μόνο λόγο του παιδιού.

 

"Εγώ είμαι αυτός που είμαι (καλός, κακός, βλάκας ή οτιδήποτε), η συμπεριφορά μου απέναντι σου εξαρτάται από εσένα"

 

Χρειάζονται προσεκτικός χειρισμός και ψυχραιμία. Ο φίλος μας την έχασε...αλλά κάποιος το προκάλεσε.

 

Και ο βλάκας ο πατέρας έπαιζε τον καμπόσο μαζί με γυναίκα και παιδί. Όταν συνοδεύεις δε πουλάς αντριλίκι. ΝΟΜΟΣ!

 

Και αν κάποιος σου τσαμπουκαλευτεί (γιατί σε πιάτσες με μαγαζιά κλπ παίζουν πολλοί τσαμπουκάδες) κανεις τον κινεζο και ξεκινας να κλωσσάς αυγά, απλά και μόνο για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να πάθουν κάτι αυτοί που συνοδεύεις.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεου δεν επικροτώ αυτό που έκανε αλλά μόνο και μόνο λόγο του παιδιού.

 

Δηλαδή αν δεν ήταν το παιδί, βουρ στον πατσά, σπάσ' του τα πλευρά του μαλάκα;

 

Τι να σου πως βρε μπυρός, την βία ως ανταπόδοση σε κακή συμπεριφορά δεν μπορώ να την δικαιολογήσω ούτε με σφαίρες, όσο κακή και να είναι (η συμπεριφορά).  Εδώ δεν μιλάμε για σχεσεις πελάτη/υπαλλήλου αλλά για (σωματικό) τραμπουκισμό ως απάντηση στον (λεκτικό) τραμπουκισμό. Σου φαίνεται μια χαρά λογικό; Είναι άλλο να λες "Θα του σπάσω τα μούτρα" (όλοι το έχουμε πεί κάποια στιγμή) και άλλο να το κάνεις. Σόρυ άλλα έχεις φάουλ, μεγάλο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν δεν ήταν το παιδί, βουρ στον πατσά, σπάσ' του τα πλευρά του μαλάκα;

 

Τι να σου πως βρε μπυρός, την βία ως ανταπόδοση σε κακή συμπεριφορά δεν μπορώ να την δικαιολογήσω ούτε με σφαίρες, όσο κακή και να είναι (η συμπεριφορά).  Εδώ δεν μιλάμε για σχεσεις πελάτη/υπαλλήλου αλλά για (σωματικό) τραμπουκισμό ως απάντηση στον (λεκτικό) τραμπουκισμό. Σου φαίνεται μια χαρά λογικό; Είναι άλλο να λες "Θα του σπάσω τα μούτρα" (όλοι το έχουμε πεί κάποια στιγμή) και άλλο να το κάνεις. Σόρυ άλλα έχεις φάουλ, μεγάλο.

 

Μου φαίνεται δε διάβασες καλά το ποστ μου.

 

Είπα ότι εγώ θα το άφηνα να πάει στο διάολο.

 

Από εκει και πέρα ειναι αλήθεια ότι όλοι χαρηκαμε που είδαμε τον τύπο να ξευτελίζετε. Γιατί έτσι μας συμπεριφέρθηκε και αυτός.

 

ΟΛΟΙ μας τον κραξαμε που το έκανε, λόγω του παιδιου, αλλά και όλοι μας νιωσαμε μια ηθική ικανοποιηση τρόπον τινά.

 

Δε λέω να πάμε όλοι με τη βία. Αλλά αυτό που σου λέω είναι απλό... Ο,ΤΙ ανθρωπος και να είσαι η συμπεριφορά σου εξαρτάται από τον άλλο.

 

Εγω ρε μαν γιατί δε προκαλώ? Γιατί δε τσαμπουκαλεύομαι?

 

Γιατί ΔΕΝ ξέρω ΤΙ είναι Ο ΑΛΛΟΣ!

 

Και ξέρω ότι αν καταλήξω με μια ανοιγμένη μύτη πχ για να μη πουμε τιποτα χειρότερο...στο τέλος δε θα βρω το δίκιο μου ΑΝ έχω προκαλέσει.

 

Σου ξανατονίζω δε λέω να πάρουμε όλοι τις γροθιες μας κ να χτυπαμε κόσμο αλλά είναι μέρος της πραγματικότητας ότι καποιες καταστασεις τις προκαλείς! Είτε ειναι σωστό είτε λάθος.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ακριβος ετσι γιατι ναι μπορει να ημουν εκει αλλα δεν του επριζα τα ουμπαλα και στην τελικη καλα να παθουν που ειχα χαλασει μονο 350 ευρο γιατι αν εχουν το υφος του ξερολα το εχασαν το παιχνιδι

 

Μεγάλε μου χωρίς παρεξήγηση γιατί και εμείς είμασταν εκεί που είσαι οπως και εκεί που είμαστε θα έρθεις θα σου πω το εξής...

 

Κάθε βδομάδα πάνε δεκάδες ενθουσιασμένα παιδιά σαν εσένα να δοκιμάσουν κιθάρες. Αυτό είναι ευλογο αλλά το θέμα είναι ότι πιάνετε κιθάρες ΑΚΡΙΒΕΣ και υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να τις γρατζουνίσετε κλπ κλπ.

 

Ο πωλητής ήθελε να σου κόψει τον αερα. Και μάλλον είχε εντολή για αυτό. Όχι για σενα αλλά γενικά για την πιτσιρικαλία.

 

Όταν θα είσαι έτοιμος λοιπόν για να πάρεις κάτι, θα τον πιάσεις και θα του πεις "φίλε μου έχω τόσα και ενδιαφέρομαι για κάτι τετοιου τύπου, τί εχεις να μου προτείνεις για να δοκιμάσω"? Και τότε θα εξυπηρετηθείς

 

Έχεις χαλάσει ΜΟΝΟ 350€ ε? Τι λες? ΜΟΝΟ 350€. Και που τα βρήκες...μάλλον ο πατερας σου κ η μανα σου στα δωσανε και καλά έκαναν.

 

Τι πάει να πει "Θα χάσουν το παιχνίδι επειδή έχουν το ύφος του ξερόλα?" Εσυ δουλευεις για να ξέρεις πως γίνεται "το παιχνίδι"?

 

Θα σου πω ένα πράμα φιλικά...βγάλε πρώτα τα δικά σου λεφτά, μάθε πως γίνεται το παιχνίδι και μετά κράξε όποιον θες...

 

Το οτι ο πωλητης θα μπορουσε να είχε συμπεριφερθει διαφορετικά ισχύει...αλλά σου είπα για την πιτσιρικαλία συνηθως υπάρχουν εντολες!

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι μας έκανε ένα ποτενσιόμετρο και ένα κοπανος τηλεφωνικής εξυπηρέτησης!!!  :P

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου