Προς το περιεχόμενο

Το Κουτί της Πανδώρας - ΑΕΠΙ


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Surerfunk διαφωνείς με το κεντρικό ερώτημα, ότι δηλαδή από τη στιγμή που υπάρχουν καταγγελίες ο τρόπος λειτουργίας της ΑΕΠΙ θα πρέπει να αποτελέσει αντικείμενο ελέγχου; Αυτό είναι το ερώτημα....όλα τα άλλα είναι εκτός θέματος

 

Τον Βαξεβάνη τον θεωρώ αξιόλογο δημοσιογράφο αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

 

Τα περί κιτρινισμού κτλ χωρίς σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω δεν διαφωνεί κανένας με το ότι οι δημιουργοί πρέπει να εισπράτουν δικαιώματα .

Στη τελική όποιος καλιτέχνης διαφωνεί δεν ζητάει τη βοήθεια της ΑΕΠΙ .

Οι ενστάσεις μου εμένα απ αυτά τα λίγα που ξέρω ,είναι οι εξείς

1. η μονοπωλιακή λειτουργία της .Δυστυχώς η ελλαδίτσα δεν σηκώνει ανταγωνισμό και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στη περίπτωση της ΑΕΠΙ .

2. Ο τρόπος που καθορίζει τις αμοιβές των καλιτεχνών . Αν κάποιος γνωρίζει ας μας πει με βάση ποιό τρόπο εξασφαλίζει ένα δίκαιο τρόπο κατανομής των εσόδων στους καλιτέχνες? Με βάση τις πωλήσεις δίσκων? Τη δημοφιλία του καλιτέχνη? Πως?

3. Ο τρόπος χρέωσης των καταστημάτων που οφείλουν απόδοση διακαιωμάτων .Γνωρίζω προσωπικά παραδείγματα αυθαίρετων συμπεριφορών .Για να το στρογγυλέψω λίγο το ''αυθαίρετων'' να το πω μπακαλίστικων .

Δεν πάει έτσι απλά το πράγμα ,μπαίνουμε σε ένα καφενέ στο Κακοσάλεσι και χρεώνουμε με βάση τα τραπέζια που έχει και ανάλογα με το παζάρι δέχεται ή όχι. Αν κάποιος γνωρίζει ,ας μας πει πως ακριβώς χρεώνει ,πως καθορίζεται ο τιμοκατάλογος .

4. Ο κρατικός προστατευτισμός της ΑΕΠΙ βάση της νομοθεσίας -ο ΛΚ το έχει αναλύσει - είναι πρωτοφανής για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ιδιώτη-εταιρία σε σχέση με τη συναλλαγή του με άλλον ιδιώτη-εταιρία.

 

 

Τις προάλλες σε ξενοδοχείο της Άνδρου ο ιδιοκτήτης μου είπε πως εμφανίστηκε άνθρωπος και του ζήτησε -και πήρε - 300Ε δικαώματα για την νεοεμφανιζόμενη? ''αεπι'' του κινηματογράφου, λόγω των τηλεοράσεων που έχει στα δωμάτια .

Στη δε ένστασή του για το ποσό ,του είπε πως ή δίνει αυτά και κλείνει ,ή αλλιώς θα αρχίσουν να διεκδικούν και χρήματα περασμένων ετών .

 

Υποθέτω πως όπως σε όλα τα πράγματα στην Ελλάδα λειτουργούν στο περίπου και κατά πως βολεύει κάποιους που έχουν με το μέρος τους το νόμο, ή το κάτι σαν νόμο ,έτσι συμβαίνει και στη περίπτωσή μας .

Όπου μας παίρνει και όσο γουστάρουμε .

 

Αυτές είναι οι ενστάσεις μου και δεν μπαίνω στη διαδιακασία να αναλύω τι είπε ο χ-Βαξαβάνης, που δεν είδα και τι του απάντησε η ΑΕΠΙ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Surerfunk διαφωνείς με το κεντρικό ερώτημα, ότι δηλαδή από τη στιγμή που υπάρχουν καταγγελίες ο τρόπος λειτουργίας της ΑΕΠΙ θα πρέπει να αποτελέσει αντικείμενο ελέγχου;

 

Διαφωνω με αυτο που ειπες δηλ. οτι χρησιμοποιω την δηλωση της ΑΕΠΙ για να δικαιολογησω τις αποψεις μου.Απλα την παραθετω για να εχουμε μια ολοκληρωμενη συζητηση.

 

Τωρα αν καποιος πιστευει αυτα που αναφερει η δηλωση ή οχι ειναι αλλο θεμα,παντως οποιοσδηποτε ΛΟΓΙΚΟΣ ανθρωπος θα ‘ψιλιαζονταν‘ κατι οσον αφορα τα συμφεροντα που εξυπηρετει ο συγκεκριμενος δημοσιογραφος.Εκτος βεβαια και αν ηταν αφελης και πιστευε σε...συμπτωσεις...  

 

ο τρόπος λειτουργίας της ΑΕΠΙ θα πρέπει να αποτελέσει αντικείμενο ελέγχου;

 

Δεν γνωριζω αν και πως ελεγχεται ,αν υπαρχουν στοιχεια για παρανομιες της φυσικα και πρεπει να δωσει λογο,δεν τα βλεπω ομως (τουλαχιστον ΞΕΚΑΘΑΡΑ και ΔΟΜΗΜΕΝΑ).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια ΛΟΓΙΚΗ  κάποιος δικαιλογημένα μπορεί να ψιλιαστεί πολλά για τον τρόπο λειτουργίας της ΑΕΠΙ...οπότε το "ψίλιασμα" γενικά δεν βοηθάει προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση.

 

Από τη στιγμή που βλέπεις κι εσύ την αδιαφάνεια και την ασάφεια γύρω από την υλοποίηση του καθόλα σεβαστού εγχειρήματος είσπραξης δικαιωμάτων από αυτήν την εταιρεία τότε απορώ γιατί αυτό το θρέντ έχει 16 σελίδες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος δικαιλογημένα μπορεί να ψιλιαστεί πολλά για τον τρόπο λειτουργίας της ΑΕΠΙ...

 

ο τροπος λειτουργιας της ΑΕΠΙ ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ συγκεκριμενος και αναφερεται στην ανακοινωση της,κανενα....ψιλιασμα δεν χωραει σε αυτο...οποιος εχει ματια διαβαζει...οι υπολοιποι απλα ασκουν το αγαπημενο χομπυ των Ελληνων δηλ. την ακατασχετη συνομωσιολογια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τις προάλλες σε ξενοδοχείο της Άνδρου ο ιδιοκτήτης μου είπε πως εμφανίστηκε άνθρωπος και του ζήτησε -και πήρε - 300Ε δικαώματα για την νεοεμφανιζόμενη? ''αεπι'' του κινηματογράφου, λόγω των τηλεοράσεων που έχει στα δωμάτια .

Στη δε ένστασή του για το ποσό ,του είπε πως ή δίνει αυτά και κλείνει ,ή αλλιώς θα αρχίσουν να διεκδικούν και χρήματα περασμένων ετών .

 

Η συγκεκριμένη υπόθεση βρίσκεται ακόμα στα Δικαστήρια (εκτός αν έχασα κάποιο επεισόδιο λόγω φόρτου εργασίας – αν και με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα και το παρακολουθώ) .

Σε πρώτο βαθμό δικαιώθηκαν οι Ξενοδόχοι. Στο εφετείο η εταιρία (εταιρίες).

Είναι στο Άρειο  Πάγο τώρα η υπόθεση.

Έχω σαφή γνώμη επί του θέματος…θα την αναπτύξω αργότερα αν χρειαστεί.

Εκκρεμούσης της απόφασης , και επειδή δεν ξέρουν την έκβαση, ναι είναι σε «παζάρια» μεταξύ τους οι δύο πλευρές. Ακριβώς «μπακαλίστικα».

 

edit:

Το θέμα είναι ότι πλέον, κάθε λίγο και λιγάκι, ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια τέτοιου είδους οργανισμοί, και πατώντας σε αυτό το νομοθετημένο τεκμήριο (το οποίο  καταλύει – πάντα κατά τη γνώμη μου- κάθε έννοια δικαίου αποδείξεως και δικονομίας) δημιουργείται ένα μπάχαλο.

Τα πράγματα πρέπει να γίνουν σοβαρά και οργανωμένα, ώστε κανείς να μην απολέσει κανένα δικαίωμά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς  ::) γιατί η "μπακαλίστικη" λειτουργία μπορεί να αγγίζει τα όρια του νταβατζή σε ορισμένες περιπτώσεις ο οποίος έχει και κρατική υποστήριξη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς  ::) γιατί η "μπακαλίστικη" λειτουργία μπορεί να αγγίζει τα όρια του νταβατζή σε ορισμένες περιπτώσεις ο οποίος έχει και κρατική υποστήριξη.

 

 

 

Στον εργοδοτη του ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ Μπαξεβανη αναφερεσαι? ;D

 

(Δες τι πληρωνεις καθε μηνα στο λογαριασμο της,αλλο μαυρο χαλι και υπερτραμπουκος αλλα δεν ειναι του παροντος,ΔΕΗ καταχραστικα για την ΕΡΤ....)

 

Στο σπιτι του κρεμασμενου λοιπον....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

(Δες τι πληρωνεις καθε μηνα στο λογαριασμο της,αλλο μαυρο χαλι και υπερτραμπουκος αλλα δεν ειναι του παροντος,ΔΕΗ καταχραστικα για την ΕΡΤ....)

 

Μα και εδώ ακριβώς το ίδιο έχουμε. Μια Α.Ε. (Δ.Ε.Η.) , που εισπράττει....φόρους για το Κράτος.  ;D ;D

 

Τα πράματα είναι απλά. Όταν κάτσεις να παίζεις «ξερή» σε ένα καρέ, γνωρίζεις ότι ο Βαλές τα παίρνει όλα και ότι το 10άρι "το καλό" πιάνει 3 πόντους.

Αν διαρκούσης της παρτίδας, αλλάζεις τους κανόνες….το παιχνίδι χαλάει.

Κάτι τέτοιο συμβαίνει στην Ελλάδα, χρόνια τώρα, σε πάρα πολλά θέματα.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου