Προς το περιεχόμενο

Τι θα προτείνατε για προώθηση demo η δισκου?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας αγαπητο noiz.

Σκεπτομενος το νεο μου πονημα (demo μιας αγνωστης μπαντας στο κοινο) αναρωτιεμαι ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος προωθησης του υλικου,για να μας μαθει οσο πιο πολλα ατομα γινεται περα απο τον φαση γνωστων στην ομαδα του Facebook χωρις να κανουμε Live.

Θα μπορουσατε οι πιο εμπειροι να μου προτεινετε τι θεωρειτε καλυτερο και ιδανικο σε αυτη την περιπτωση?

Ευχαριστω προκαταβολικα. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.να αναλάβει μια εταιρεία προώθησης τη δουλειά σας με το ανάλογο τίμημα που θα σας ζητήσει.

2. Να πληρώσετε σε χρημα ή σε είδος γνωστούς της showbiz που τα παιρνουν για να προωθούν.

 

Ολα αυτα με δική σας ευθυνη ετσι?

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νηστεία και προσευχή μέρες που έρχονται.Πλακά κάνω.Φίλε μιας και πάω να μπω σε παρόμοια φάση αλλά από δύο διαφορετικά προτζεκτ αρχίσε απο το μύαλο μου να πέρνα η ίδια σκέψη.Το σίγουρο αν υπάρχει μπάντα είναι τα λάιβ και η υπομόνη γιατί αν μιλάμε για ροκ εν ρολλ φάση μουσική είναι  αβτεργκραουντ στην Ελλάδα αρα εγώ προσωπικά δεν περιμενώ και πολλα,αν το ύφος είναι πιο ελληνικότροπο και πιο εμπορικό τοτέ πέρα απο αυτά που πρότεινε ο αγαπητος άνθρωπος με την μοναδική λάμψη παραπάνω ,είναι και το youtube που σε κάνει γνωστό και σε ανεβάζει πολύ γρήγορα(δες πχ παντελίντης),τώρα θα μου πεις για να σε εδώ δεν είσαι μάλον παντελιδης.Πάντως ένα καλό κλιπ στο youtube είναι μια αρχή όπως και η προσεγγίση μιας εταιρίας αν και δεν νομίζω να δείτε χαήρι.Είδες που ξαναγυρίζουμε στην προσευχή.Μόνο λαιβ φίλε και υπόμονη ,καλό υλικό και λίγη τύχη δυστηχώς.Τεσπα καλή απο μένα φίλε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προσωπικη μου γνωμη ειναι :

 

εισαι σιγουρος οτι ειστε σε σταδιο οπου η προωθηση θα σας κανει καλο;

εαν ναι, εταιρεία προώθησης που θα την επιλεξεις απο τις δουλειες που εχει να σου παρουσιασει.

 

p.s.

 

καλυτερα να εχει 5 καλες με μικρα ονοματα, παρα 50 μετριες με μεγαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιντερνετ.ανεβαστε στα κομματια σας παντου,σπαμαρετε οπουδηποτε εχει σχεση με την μουσικη,στειλτε το ντεμο σας σε ολα τα μουσικα site και περιοδικα  και δωστε το ντεμο σας δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακη εποχη & χωρα  διαλεξατε για προωθηση...

 

Η προσωπικη μου συμβουλη (απο οτι καταλαβαινω παιζετε ροκ με αγγλικο στιχο)...ειναι μια:

 

don't quit your day jobs (if you have any)...

 

εδω δεν τη βγαζουνε πλεον καθαρη μεγαλα ονοματα του χωρου.....με δισκογραφια και τρελλες πωλησεις.....

 

απο εκει και περα πλεον ,μια και εχουν πεθανει και τα ραδιοφωνα ,η μονη λυση ειναι να βαλετε ολοι μερα τους φιλους,κολλητους,συγγενεις και...γνωστους να σας ποσταρουνε στα γιουτιουμπια & τα φατσομουκια...μπας και γινει τιποτα....

 

η δισκου?

 

βγαινουν ακομα...δισκοι & cd στο Greece? ???

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαινουν ακομα...δισκοι & cd στο Greece? ???

Ναι ρε... το Πρώτο Θέμα έχει τη Κυριακή τον Κιάμο!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας αγαπητο noiz.

Σκεπτομενος το νεο μου πονημα (demo μιας αγνωστης μπαντας στο κοινο) αναρωτιεμαι ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος προωθησης του υλικου,για να μας μαθει οσο πιο πολλα ατομα γινεται περα απο τον φαση γνωστων στην ομαδα του Facebook χωρις να κανουμε Live.

Θα μπορουσατε οι πιο εμπειροι να μου προτεινετε τι θεωρειτε καλυτερο και ιδανικο σε αυτη την περιπτωση?

Ευχαριστω προκαταβολικα. ;D ;D

 

Μια εταιρεια προωθησης οπως αναφερθηκε εχει σκοπο μεσα απο την μουσικη σας να βγαλει καποιο κερδος (απολυτως αποδεκτο μιας και για αυτο λεγεται εταιρεια). Τα περιθωρια κερδους πια ειναι πολυ μικρα μιας και το cd δεν αποτελει μεσο για εσοδα, αρα ο μονος τροπος ειναι το κερδος απο τις συναυλιες για τις οποιες ανεφερες οτι δεν θα κανετε.

 

Αν το κανετε ως χομπυ και απλα σας αρεσει η μουσικη που παιζετε και θελετε να σας μαθει ο κοσμος, οι κινησεις σας ειναι συγκεκριμενες

 

1. Καλυτερα να αρχισετε να αποκαλειται το δειγμα της δουλειας σας cd-single/album παρα demo μιας και δεν υπαρχουν πια εταιρειες που θα παρουν το demo σας με σκοπο καποια επισημη κυκλοφορια ωστε να σας υπογραψουν. Αρα η ηχογραφηση και το τελικο προιον πρεπει να σας κανει υπερηφανους και να αποτελει το τελικο δειγμα της μουσικης σας.

 

2. Το ιντερνετ αποτελει ενα εργαλειο που ολοι πια εχουν προσβαση, Αρα επικοινωνηστε με σελιδες που κανουν κριτικες και στειλτε σε φυσικη μορφη (εχετε πιο πολλες ελπιδες ετσι) ωστε να σας κανουν κριτικη

 

3. CD. Αν και δεν ειναι τροπος για εσοδα το θεωρω ως πιο αποτελεσματικο απο το ιντερνετ μιας και δινει την αισθηση της προσωπικης επαφης με οσους θελουν να ακουσουν τη μουσικη σας. Σε οσες συναυλιες κανουμε εμεις το διαθετουμε δωρεαν, με αποτερο σκοπο εστω και ενα ατομο να μας ακουσει ειμασε κερδισμενοι. Ειναι λιγο παραδοξο να κανεις spelling την σελιδα της μπαντας την ωρα της συναυλιας με την ψευδαισθηση οτι θα την θυμουνται και την επομενη μερα θα μουν να ακουσουν την μουσικη σου. Βεβαια το cd εχει κοστος σε σχεση με το ιντερνετ, οποτε καλο ειναι να διαλεξετε κατι οικονομικο παρα να κανετε υπερπαραγωγη με δημιουργικα και θηκες. Αλλωστε σκοπος ειναι ξοδευοντας ενα συγκεκριμενο ποσο να πλησιασετε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο.

 

4. Συναυλιες, αν και ανεφερες οτι δεν θα κανετε καλο ειναι τις βαλετε στο προγραμμα σας, εστω και σε αραια χρονικα διαστηματα

 

 

Νικος

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk , για πρωτη φορά θα διαφωνήσω μαζί σου

 

βγαινουν ακομα...δισκοι & cd στο Greece? Huh?

Keep your day jobs?

 

Ο ελαφρώς ειρωνικός αλλά και απαισιόδοξος σου τόνος  είναι πέρα για πέρα άκαιρος . Ανήκεις στο λόμπι της Δραχμής μου φαίνεται και δεν θέλεις να δείς οτι η χώρα βρίσκεται σε ανοδικό ρυθμό ανάπτυξης, δεν βλέπεις τους αραβες και τους κινέζους που επενδυουν ΚΑΙ στο χώρο της μουσικής?.

Τα αποτελεσματα της πολιτικής θα τα δούν και οι έλληνες μουσικοί συντομα που θα βγούν απο την κρίση, σε αυτό βοηθά και το πρωτογενές πλεόνασμα και αυτό ειναι δεσμευση. Σε 6 μηνες δεσμευτηκα στην εκπομπη του κυριου χατζηνικολάου οτι όλα θα είναι καλυτερα. Μάλλον δεν την είδες. Ξερω πως ειναι να ζείς με 500 ευρω.

 

Εντελώς φιλικά.

Γιάννης Στουρνάρας.

Υπουργός Οικονομικών.

 

δια του εκπροσώπου μου cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

κύριε...Στουρνάρα θεική απάντηση!!!!

 

Πέρα απο τη πλάκα, φυσικά και θα κάνεις ότι μπορείς εσύ και οι φίλοι σου μέσα απο φασομπούκια και γιουτιούμπια κ λοιπά αλλά αν θες το κάτι παραπάνω θα πας σε promoter. Θα σκας μηνιάτικο και αυτός θα σου κλείνει συνεντεύξεις σε σάιτ, ραδιόφωνα κλτπ, συμφωνίες με ραδιόφωνα για να παίζουν τα κομμάτια σου και πάει λέγοντας. Φυσικά ένα καλό βίντεο κλίπ βοηθάει την όλη φάση.

 

Το θέμα είναι αν είστε διατεθημένοι να τα σκάτε για τη μουσική σας, χωρίς να σου εγγυάται κανείς τίποτα. Στη χώρα αυτή πλέον έχουν πεθάνει όλα. Εδώ κοντεύουν να πεινάσουν οι μπουζουκτζήδες εσάς-εμάς θα ακούσουν? Όλα αυτά στα λέω απο προσωπική εμπειρία. Το πέρασα αυτό  και έχω σκοπό να το ξαναπεράσω, για τους δικούς μου λόγους, γιατί είμαι αθεράπευτα ρομαντικός και ακόμη πιστεύω στη μουσική μου, γιατί ενδεχομένως είμαι ψωνιο, γιατί, γιατί, γιατί...απλά να γνωρίζεις ότι μονο θα δίνεις κατα πάσα πιθανότητα. Λεφτά για ηχογράφηση-μαστερινκ-κοπή, λεφτά για διαφήμιση-βίντεο κτλπ και μετά θα παρακαλας 50 φίλους να έρθουν στο λάιβ σου να πάρεις...50 ευρώ...Οπότε κάντο μόνο αν έχεις τη ...τάβλα και σου περισεύει και λίγο μαρούλι και πιστεύεις πολύ σε αυτό που κάνεις.

 

Πρίν κάνεις οτιδήποτε απο όλα αυτά όμως κάνε ένα καλό δίσκο, καλά ηχογραφημένο με καλό μαστερ, καλό εξώφυλλο κτλπ. Το ντέμο είναι ντέμο και το κάνεις περισσότερο για να δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου. Όλα τα παραπάνω αφορούν ένα ηχογράφημα που θα είναι σοβαρό και επαγγελματικό (τουλάχιστον απο ποιότητα συνθετική-παραγωγής) αλλιώς δεν έχει νόημα...

 

Εντελώς φιλικά

Rick Rubin

δια του αντιπροσώπου μου στο Ελλάντα...Degdekis ;D

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου