Προς το περιεχόμενο

Life would be nothing without the blues


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ορίστε ένα μικρό jam σε Μι μινόρε που ηχογράφησα σήμερα.Θα ήθελα πολύ να δω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας!(Υπάρχει και στο youtube με τον ίδιο τίτλο για όποιον θέλει να βοηθήσει με ένα view).

Life_would_be_nothing_without_blues.mp3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Βασίλη!

Τώρα άκουσα τον αυτοσχεδιασμό σου και μου άρεσε πολύ!

Είχες ωραίο ήχο (ο Blackstar είναι; ) αν και θα προτιμούσα λίγο λιγότερο gain.

Το παίξιμο ήταν κι αυτό ωραίο. Πρόσεξε απλά όταν παίζεις μια γρήγορη φράση, να μη χάνεις το χρόνο. Σε κάνα δυο σημεία πήγες να ξεφύγεις λίγο άλλα το συγκράτησες.  ;)

Επίσης προσπάθησε να αποκτήσεις και λίγο μεγαλύτερο φρασεολόγιο για να εμπλουτίσεις τα σόλο σου.

Και πάλι μπράβο!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα Βασίλη!

Τώρα άκουσα τον αυτοσχεδιασμό σου και μου άρεσε πολύ!

Είχες ωραίο ήχο (ο Blackstar είναι; ) αν και θα προτιμούσα λίγο λιγότερο gain.

Το παίξιμο ήταν κι αυτό ωραίο. Πρόσεξε απλά όταν παίζεις μια γρήγορη φράση, να μη χάνεις το χρόνο. Σε κάνα δυο σημεία πήγες να ξεφύγεις λίγο άλλα το συγκράτησες.  ;)

Επίσης προσπάθησε να αποκτήσεις και λίγο μεγαλύτερο φρασεολόγιο για να εμπλουτίσεις τα σόλο σου.

Και πάλι μπράβο!  :D

Όχι δεν ηχογράφησα με τον Blackstar γιατί δεν έχω βρει τρόπο να τον ηχογραφήσω καλά μέσω pc.Το POD XT χρησιμοποίησα ως κάρτα ήχου και το Guitar Rig με έναν ήχο που έφτιαξα τις προάλλες.Γενικά και άλλα άτομα (εκτός του forum προφανώς  ;D ) μου είπαν για το gain,το τσίμπησα λίγο παραπάνω μάλλον λόγω απειρίας,θα το προσέξω την επόμενη φορά.Γενικά περιορίστηκα πολύ επειδή χρησιμοποίησα μόνο την πεντατονική σε 3 θέσεις,έπαιξα όσα πιο συγκρατημένα μπορούσα ώστε να αποφύγω τυχόν λάθη!Σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά Βασίλη!

Μάθε πολύ καλά την Minor Pentatonic και την Blues Scale σε όλες τις θέσεις και πίστεψέ με, μπορείς να κάνεις θαύματα με αυτές.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά Βασίλη!

Μάθε πολύ καλά την Minor Pentatonic και την Blues Scale σε όλες τις θέσεις και πίστεψέ με, μπορείς να κάνεις θαύματα με αυτές.  ;)

 

Εχω μάθει τα 5 patterns για minor pentatonic αλλά δε ξέρω που να κανω bend kai πως να παραλλάξω λίγο την πεντατονική....Γνωρίζετε κανένα βιβλίο ή site για να μπω στο κλίμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μάθει τα 5 patterns για minor pentatonic αλλά δε ξέρω που να κανω bend kai πως να παραλλάξω λίγο την πεντατονική....Γνωρίζετε κανένα βιβλίο ή site για να μπω στο κλίμα?

Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το link, έχει κάποια πράγματα για την πεντατονική.

http://robsilverguitars.blogspot.co.uk/p/free-resources-for-guitar-everything.html

 

Όταν λες "δεν ξέρω που να κάνω bend" και "να παραλλάξω λίγο την πεντατονική" τι ακριβώς εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω  να ακούω ενα Backing track και να αυτοσχεδιάζω εκείνη την στιγμή..το μόνο που ξέρω είναι τα 5 shapes σε κάθε κλειδί.Πολύ χρήσιμο το site που παράθεσες αυτό ζητούσα να μάθω Licks και να προσπαθήσω να βγει κάτι ωραίο...Οπότε βαζω ενα backing track και το λιώνω προσπαθώντας να βελτιωθώ... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω  να ακούω ενα Backing track και να αυτοσχεδιάζω εκείνη την στιγμή..το μόνο που ξέρω είναι τα 5 shapes σε κάθε κλειδί.Πολύ χρήσιμο το site που παράθεσες αυτό ζητούσα να μάθω Licks και να προσπαθήσω να βγει κάτι ωραίο...Οπότε βαζω ενα backing track και το λιώνω προσπαθώντας να βελτιωθώ... ;D

Κάνε και αυτό.

Επίσης κάνε πολύ προπόνηση στην κλίμακα. Να πηγαίνουν με κλειστά μάτια, που λέει ο λόγος, τα δάχτυλα και προσπάθησε σιγά - σιγά να αναπτύξεις φρασεολόγιο (διάφορα lick δηλαδή) έτσι ώστε να μην παίζεις στους αυτοσχεδιασμούς σου τα ίδια και τα ίδια.

Τέλος προσπάθησε τα σόλο σου να είναι μελωδικά και όχι ένα απλό ανεβοκατέβασμα της κλίμακας.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, καλό είναι το παίξιμο,

τώρα οτι αφορά τα blues και τις πεντατονικές γενικά προσπάθησε να παίζεις "λιγότερα" πχ παίξε ενα 12-μετρο με τρεις μονο νότες και προσπάθησε να δεις πόσες μεταβάσεις μπορείς να κάνεις απο νότα σε νότα  με χρήση bends,hammer on/pull off ,  slide , vibrato κλπ,  "παίζοντας με το ρυθμό και το groove"

Παίξε σε μια μόνο χορδή κάθε φορά σε κάθε θέση της πεντατονικής μετά σε 2-3-4 και τέλος αξιοποιώντας όλες τις χορδές στην ίδια θέση.

Κάνε το ίδιο σε όλες τις θέσεις.

 

Και ενα video tutorial που πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ σε αυτό που ρωτάς για τα bends. Γενικά ο τύπος έχει ανεβάσει πολύ υλικό ,ψάξε τον.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου