Προς το περιεχόμενο

Το attenuator χαλαει τον ηχο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσεξε Άρη, το αρχικό σχόλιό μου έγινε χωρίς να γνωρίζω ότι ο ενισχυτής σου ΔΕΝ ΕΧΕΙ master volume και ότι όταν αναφέρεσαι σε volume αναφέρεσαι στο post gain το οποίο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ master volume και έχει τα χαρακτηριστικά που έχει. Ως εκ τούτου ότι έχω πεί συνεχίζει να ισχύει, το πρώτο σχόλιο στην περίπτωση του master volume και τα μετέπειτα στην δικιά σου περίπτωση. Σε παραπέμπτω εδώ

 

Απ' ότι βλέπω στο block diagram του 6505+, το volume του κάθε καναλιού το ρυθμίζεις από το post gain pot του, το οποίο είναι πρίν το fx loop.

 

Άρα, αν υποθέσουμε ότι το post gain έχει "πρόβλημα" στο εύρος [0,1] (σε εισαγωγικά γιατί μπορεί να είναι σχεδιαστικό χαρακτηριστικό), τότε το επιπλέον volume control μπορεί όντως να βοηθήσει γιατί η ρύθμιση θα γίνεται στο υγιές εύρος του post gain και απλά θα μειώνεται μετά η ένταση από το επιπλέον volume.

 

Edit: Αν βέβαια μπορεί και το επιπλέον volume control να δουλεύει καλά σε πολύ μικρές εντάσεις. Αν όχι, έχουμε μια απ' τα ίδια.

 

Αν όμως δεν φταίει το post gain αλλά το τελικό στάδιο ενίσχυσης, ότι και να κάνει πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχει γιατί ο τελικός θα τροφοδοτείται πάλι με το ίδιο χονδρικά σήμα.

 

Βέβαια, όλα τα προηγούμενα έχουν αξία μόνο αν το μεγάφωνο μπορεί να ανταπεξέλθει στο ασθενές σήμα με το οποίο τροφοδοτείται. Αν όχι, end of story, no solution.

 

Φρόντιζε πρίν εκφράσεις μια απορία να έχεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες συγκεντρωμένες ώστε όταν ρωτήσεις να μην ψάχνονται αυτοί που απαντάνε. Έπρεπε να σου πω εγώ τι εστί post gain και τι master volume; Δεν έπρεπε να δείς το manual του ενισχυτή σου και να μας πληροφορήσεις αντί να το ψάχνουμε εμείς; Δεν σε παίρνω απ' τα μούτρα, για καλό στο λέω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρόσεξε Άρη, το αρχικό σχόλιό μου έγινε χωρίς να γνωρίζω ότι ο ενισχυτής σου ΔΕΝ ΕΧΕΙ master volume και ότι όταν αναφέρεσαι σε volume αναφέρεσαι στο post gain το οποίο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ master volume και έχει τα χαρακτηριστικά που έχει. Ως εκ τούτου ότι έχω πεί συνεχίζει να ισχύει, το πρώτο σχόλιο στην περίπτωση του master volume και τα μετέπειτα στην δικιά σου περίπτωση. Σε παραπέμπτω εδώ

 

Φρόντιζε πρίν εκφράσεις μια απορία να έχεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες συγκεντρωμένες ώστε όταν ρωτήσεις να μην ψάχνονται αυτοί που απαντάνε. Έπρεπε να σου πω εγώ τι εστί post gain και τι master volume; Δεν έπρεπε να δείς το manual του ενισχυτή σου και να μας πληροφορήσεις αντί να το ψάχνουμε εμείς; Δεν σε παίρνω απ' τα μούτρα, για καλό στο λέω.

 

Bre συ οχταπε... Αυτες τις διακριτικες λεπτομερεις δεν τις γνωριζα... Εγω ενα atenuator ζητησα... Που προφανως και δεν μου κανει βαση αυτων που λετε... Τελος παντων απο οτι ειδα κι εγω εδω και καταλαβα σε γενικες γραμμες

 

http://www.peavey.com/assets/literature/manuals/00575680.pdf

 

στην 12 σελιδα ειδα  κι εγω οτι τα Post ειναι πριν το fx loop οποτε υπαρχει περιπτωση με ενα βολιουμ στην λουπα να λυσει το προβλημα... Γιατι αν η λουπα ηταν πριν το post τοτε δεν θα ειχαμε λυση του προβληματος λογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα atenuator ζητησα...

 

Λέγεται ότι το τελευταίο πράγμα που ζήτησε ο Jimmy Hoffa ήταν ένα attenuator.  ;D

 

Αυτες τις διακριτικες λεπτομερεις δεν τις γνωριζα

 

Ξέρεις τι λένε για τις λεπτομέρειες και τον διάβολο  8)

 

στην 12 σελιδα ειδα  κι εγω οτι τα Post ειναι πριν το fx loop οποτε υπαρχει περιπτωση με ενα βολιουμ στην λουπα να λυσει το προβλημα...

 

Ακριβώς. Είναι σαν να προσθέτεις ένα master volume. Είναι όντως πιθανό να σε βοηθήσει, όχι όμως και σίγουρο. Τουλάχιστον είναι φθηνότερο από το να παίζεις με attenuators.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί δεν στο είχα προτείνει τόση ώρα. Εγώ στην λούπα έχω μόνιμα αυτό

http://www.thomann.de/gr/mxr_kfk1_kerry_king_10bandeq.htm

(όχι για επιπλέον έλεγχο του volume, έχω αρκετά από δαύτα) με το οποίο και θα μπορείς να παίξεις με το volume και θα έχεις ένα 10band EQ να κάνεις παπάδες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα βολιουμ στην λουπα να λυσει το προβλημα... Γιατι αν η λουπα ηταν πριν το post τοτε δεν θα ειχαμε λυση του προβληματος λογικα

 

Το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες, απλά αντιστρέφονται οι όροι, και το volume στη λούπα γίνεται αυτό που λέγεται στον ενισχυτή σου Post, ενώ το Post γίνεται Master.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τσεκάρει ο Άρης τι επίπεδο σήματος υπάρχει στη λούπα στο μάνιουαλ του ενισχυτή που τον ενδιαφέρει - αν δεν είναι instrument level αλλά line level τότε αρκετά πεταλάκια δεν θα το αντέξουν και θα το παραμορφώσουν.

 

Αν μιλάμε για τον 6505+, κοιτώντας το μάνιουαλ (http://www.peavey.com/assets/literature/manuals/00575680.pdf) βλέπω πως το level στη λούπα είναι -10dbV, το οποίο είναι line level.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο σπίτι χρησιμοποιώ αυτό

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170819.msg358699#msg358699

Κάνει μια χαρά δουλειά, δεν αλλάζει τον ήχο (ανεπαίσθητα ίσως) και δεν δημιουργεί πρόβλημα στον ενισχυτή (τουλάχιστον εγώ το έχω κοντά 3 χρόνια και είναι όλα ΟΚ).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

;D ;D Ωραίος! Σου έχω κι εγώ ένα,με καπάκι απο Milko light (για να είναι γκρι το καπάκι). Photo αν προλάβω, μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D Ωραίος! Σου έχω κι εγώ ένα,με καπάκι απο Milko light (για να είναι γκρι το καπάκι). Photo αν προλάβω, μετά.

Αυτά είναι! Τα "Attenuators" των πτωχών πλην όμως τίμιων μουσικών!!!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου