Προς το περιεχόμενο

Το attenuator χαλαει τον ηχο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα οχι, αυτό λέω και γώ τόση ώρα, οτι το μόνο που κερδίζεις είναι μικρορυθμίσεις.

 

νομίζω πως ο άρης ενδιαφέρεται να έχει την ποιοτητα του ήχου του ενισχυτή του όταν ειναι στο 0.8 απλά ΑΥΤΗ η ποιοτητα ήχου να ακουγεται χαμηλότερα σε ένταση.

 

αρη αυτό θές? μήπως απλά έχεις πρόβλημα να βρεις τη θέση στο κουμπί του ενισχυτή?

 

με volume pedal στο λουπ, δε θα κερδίσεις κάτι σε ποιότητα πάντως.

 

και είμαι πεπεισμένος πως για τόσο χαμηλές εντάσεις ούτε ο attenuator θα σε βοηθήσει.

 

απλά συμβιβάσου με την χάλια ποιοτητα της "εντασης μελετης" δεν εγινε και τιποτα

 

νομίζω όλοι καταλαβαμε ή ξερουμε τι διαφορά έχει το volume pedal στη λουπα απο το attenuator, οπότε ο καθένας πράττει με βάση αυτό που θέλει.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

;D ;D Μα κι εγώ δεν μίλησα πουθενά για κέρδος σε ποιότητα, παρά μόνο για μια οικονομική λύση για να ρίξει την ένταση, αφου απλά σ'αυτές τις εντάσεις ψιθύρου,είτε έχει το καλύτερο attenuator είτε ένα απλό volume, είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανέναν δεν κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός πως κάποιος ζητά - χωρίς πλάκα - από ενισχυτές - γομάρια να έχoυν "σφιχτό" και "μη τενεκεδένιο" ήχο σε "extreme χαμηλες εντασεις οπου οι χορδες της κιθαρας ακουγονται δυνατοτερα"; Ή κάποιος κυλιέται κάτω απ'τα γέλια επί επτά σελίδες;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανέναν δεν κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός πως κάποιος ζητά - χωρίς πλάκα - από ενισχυτές - γομάρια να έχoυν "σφιχτό" και "μη τενεκεδένιο" ήχο σε "extreme χαμηλες εντασεις οπου οι χορδες της κιθαρας ακουγονται δυνατοτερα";

 

εδώ! ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανέναν δεν κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός πως κάποιος ζητά - χωρίς πλάκα - από ενισχυτές - γομάρια να έχoυν "σφιχτό" και "μη τενεκεδένιο" ήχο σε "extreme χαμηλες εντασεις οπου οι χορδες της κιθαρας ακουγονται δυνατοτερα"; Ή κάποιος κυλιέται κάτω απ'τα γέλια επί επτά σελίδες;

 

Oσο και αν προσπαθεις απο οτι βλεπεις μονο εσυ γελας... !!!

Μα δεν καταλαβαινεις ποσο κουριστικος γινεσαι παρεμβαινοντας σε ενα θεμα το οποιο για τα δικα σου δεδομενα ειναι για γελια...? Δεν σε κατηγορω αν δεν συμφωνεις με τις επιλογες και τις ερωτησεις μου... Επισης δεν σε κατηγορω αν πεφτεις κατω απο τα γελια με αυτα που γραφω... Εχεις καθε δικαιωμα... Απο εκει και περα αν τοσο ενοχλεισαι απο μερικα θρεντς και επειδη δεν ειναι η πρωτη σου φορα που ερχεσαι σε ριξη με συμφορουμιτες πιστευοντας οτι μονο οι δικες σου εμπειριες και επιλογες εχουν αξια , μπορεις να ασχοληθεις με κατι αλλο... Ξεκουρασου λοιπον λιγο και μην ασχολεισαι εφοσον δεν σου αρεσει το ζητουμενο.... Γιατι δεν ξερω αν το εχεις καταλαβεις... Απαντας σε αλλο θεμα... Το θεμα ειναι αν η συγκεκριμενη συσκευη χαλαει τον ηχο... Το τι ενισχυτη εχω και τι ζηταω απο αυτον ειναι αλλουνου παππα...

 

 

νομίζω πως ο άρης ενδιαφέρεται να έχει την ποιοτητα του ήχου του ενισχυτή του όταν ειναι στο 0.8 απλά ΑΥΤΗ η ποιοτητα ήχου να ακουγεται χαμηλότερα σε ένταση.

 

 

 

Ακριβως αυτο Ηρακλη μου... Καλυτερα δεν μπορει να τεθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα! Ηρέμησε. Δεν είπα πως έχω πέσει κάτω από τα γέλια. Σε διαβεβαιώνω πως εγώ δεν γελάω καθόλου, και οι απαντήσεις μου ήταν αποκλειστικά σοβαρές και αυστηρά επί του θέματος από την αρχή (ίσα ίσα που απέφυγα να τοποθετηθώ σε κάτι οφτόπικ). Απλά μου κάνει εντύπωση κάτι που τόσος κόσμος έχει σημειώσει πως είναι εντελώς παράλογο (να ακούγονται οι χορδές πιο δυνατά και να ζητούμε τα ανωτέρω!) να παραμένει μια σοβαρή απαίτηση χωρίς να είχε κάποια ιδέα χιούμορ εξ αρχής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο Ηρακλη μου... Καλυτερα δεν μπορει να τεθει...

 

κοίτα, αυτό το πραμα που θες, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τουλαχιστον μπορει να επιτευχθει ΜΟΝΟ ριχνοντας την ενταση ΜΕΤΑ το τελικό στάδιο:

1) attenuator

2) μεγαφωνο χαμηλότερης ευαισθησιας

3) αλλαγη της 4χ12 με 1χ12

 

όπως και εσυ καταλαβαινεις το volume pedal στη λουπα δεν εχει θεση εδώ.

 

ενα μεγάλο ΑΛΛΑ:

 

ΑΛΛΑ όλα τα παραπάνω ειναι λύσεις κάνοντας μια πολύ χοντροκομμένη παραδοχή, την παραδοχή οτι αυτό που λέμε ποιότητα ήχου εξαρταται μονο απο το ποσο "ψηνονται" οι τελικές. Όλες οι παραπάνω λυσεις δηλαδή, μας ριχνουν την ένταση, αφηνοντας ομως τον τελικό να δουλευει λιγο πιο ψηλα απο ό,τι πριν.

 

Ξέρουμε οτι για να αρχίσουν να κομπρεσσαρουν οι τελικές, δηλαδη να αλλάξει λιγο η λειτουργία τους απο γραμμική, χρειάζεσαι να έχει τεράστιες εντάσεις, πολύ μεγαλύτερς προφανώς απο το 0.8 που λες.

 

Καταλαβαινεις οτι κανένας attenuator ή αλλο μεγάφωνο και 112 καμπίνα και όλα μαζι αυτα δε θα σου ρίξουν την ένταση απο αυτες τις εντασεις εως αυτη που ακους πιο δυνατα τις χορδες και μαλιστα χωρις να εχουν αλλαξει τα φωτα στην ποιοτητα ηχου.

 

Άρα, εδώ καταλαβαινουμε πως υπάρχει και αλλος ένας παράγοντας σε αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως ποιοτητα ήχου, αυτο που εσυ λες "αναπνεει" και αυτό δε μπορεί να είναι άλλο απο τον αέρα που κουνανε τα μεγάφωνα.

 

Να βάλεις έναν attenuator να σου φέρει την ένταση του 0.8 σε ενταση ψιθυρου, γινεται, αλλά σε αυτα τα επιπεδα ο ενισχυτης δεν αλλάζει τρόπο λειτουργιας, οι λαμπες δουλευουν γραμμικά, το μεγάφωνο δε παραμορφώνει, η καμπίνα δε παλλεται, οι χορδες σου δεν επηρρεαζονται απο τα κυματα του ενισχυτη και αρα δεν αλλάζει κάτι στην ποιοτητα του ήχου.

 

Απλά συμβιβάσου με το να εχεις σκατα ήχο οταν κοιμουνται οι άλλοι, πραγματικα δεν εγινε και τιποτα.

 

 

Υπαρχουν και εναλλακτικές όπως isolation box με μικροφωνο και να ακους απο μονιτορακια, DIY L-pad, dummy load με DI αναμεσα στον τελικο και την καμπινα και απο το DI να δινεις σημα στα μονιτορς, αλλά όλα θελουν ψαξιμο, φασαρία και χρηματα για αποτέλεσμα αμφιβολης αξιας, και όλα αυτα για 2 ωρες που κοιμαται κάποιος διπλα.

 

δεν αξιζει κατα τη γνώμη μου να το σκεφτεσαι, μεινε οπως εισαι!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπες όλα Ηρακλή (ξανά).

ΔΕΝ γίνεται να έχεις καλό ήχο (και ειδικά τίγκα παραμορφωμένο) σε εντάσεις ψιθύρου, απλά δεν γίνεται.

Σκεφτείται το λίγο, προσπαθείς να ακούσεις τι παίζεις από ένα ή περισσότερα μεγάφωνα 12 ιντσών διαμέτρου. Είναι ποτέ δυνατόν να έχουν κατασκευαστεί για να παράγουν ήχο με πιστότητα σε τόσο χαμηλές εντάσεις; Η αδράνεια του συστήματος του μεγάφωνου θέλει λίγο "ζουμί" για να υπερνικηθεί. Προφανώς το attenuator δεν θα βοηθήσει.

 

Οι μόνες λύσεις είναι αυτά που είπε ο Ηρακλής ή να αγοράσεις κάποιο modelling μηχάνημα το οποίο θα το ακούς είτε από ακουστικά ή από monitor ηχεία (ή τελοσπάντων κάποια μικρά) ή κάποιο cab sim με dummy load.

 

Αλλά αφού Άρη είπες ότι παίζεις μέσα απ' το pc, problem solved.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, καλημέρα και από εδώ. Να επαυξήσω σε αυτά που είπαν τα παιδιά προηγουμένως: μήν περιμένεις τρομερή ποιότητα ήχου από τέρας high gain λαμπάτο σε εντάσεις ψιθύρου...It΄s not gonna happen...Εγώ έχω 2 από δαύτους και όταν κοιμάται μωρό/ανίερες ώρες κτλ παίζω με έναν άθλιο g-dec ή στο iPad με ακουστικά...Κάπου πρέπει να βόσκει ένας Bandit εκεί μέσα αν δεν κάνω λάθος, ξέθαψέ τον και πλακώσου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok αντιληπτο... Ο μπαντιτ εφυγε... Εξαλλου οπως σας ειπα εχω και τον fireball ο οποιος παιζει και σε εντασεις ψυθηρου... Βασικα αυτο ηθελα απλα να ξερω... Αν η λυση ατεν , ειναι λυση... Ο 6505+ ειναι υπεροχος ενισχυτης... Μακαρι να υπηρχει ενας μικρος ενισχυτης που να μπορουσε να δωσει αυτα που δινει αυτος ο ενισχυτης ...

 

Δοκιμασα αρκετους πριν καταληξω και φανταζομαι τα θυμαστε ολοι σας ποσο καιρο ετρεχα και ανεβαζα και ερωτησεις εδω... Δεν με καλυπτε κανενας μικρος... Ηθελαν πολλα πεταλια μπροστα και πισω για να τους φερω στα μετρα μου και αυτο μου την εσπαγε γιατι περισσοτερο ρυθμιζα παρα επαιζα...

 

Τα πουλησα σχεδον ολα , πεταλιερες , πεταλακια , τραντζιστορ προκειμενου να παρω τα 2 αυτα κεφαλια... Και οσο δεν βρισκω ενα μικρο κεφαλακι με καλο γκαζι , οπως το εχω εγω στα αυτια μου , θα παραμενω ετσι... Τις υπολοιπες ωρες οπου δεν κοιμαται κανεις , ευχαριστιεμαι πολυ το σπορ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου