Προς το περιεχόμενο

Το attenuator χαλαει τον ηχο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οσο δεν βρισκω ενα μικρο κεφαλακι με καλο γκαζι , οπως το εχω εγω στα αυτια μου , θα παραμενω ετσι... Τις υπολοιπες ωρες οπου δεν κοιμαται κανεις , ευχαριστιεμαι πολυ το σπορ...

 

Το εχω ακουσει απο κοντα...σε low volume ακουγεται αξιοπρεπεστατα. οπως θα καταλαβεις και αμα ψαξεις σε forums για τον συγκεκριμενο ενισχυτη.

 

http://www.baroncustomamps.com/snott.php κοστιζει γυρω στα 600 ευρω.

 

Επισης δες μηπως καποιοσ ελλαδα γινεται να σου εγκαταστησει στον 6505 ενα power scaling.

 

by the way εχεις πμ.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΑΛΛΑ όλα τα παραπάνω ειναι λύσεις κάνοντας μια πολύ χοντροκομμένη παραδοχή, την παραδοχή οτι αυτό που λέμε ποιότητα ήχου εξαρταται μονο απο το ποσο "ψηνονται" οι τελικές. Όλες οι παραπάνω λυσεις δηλαδή, μας ριχνουν την ένταση, αφηνοντας ομως τον τελικό να δουλευει λιγο πιο ψηλα απο ό,τι πριν.

 

Ξέρουμε οτι για να αρχίσουν να κομπρεσσαρουν οι τελικές, δηλαδη να αλλάξει λιγο η λειτουργία τους απο γραμμική, χρειάζεσαι να έχει τεράστιες εντάσεις, πολύ μεγαλύτερς προφανώς απο το 0.8 που λες.

 

Ας ξαναπούμε πως οι τελικές "ψήνονται" ή σε μικρότερο βαθμό κακομεταχείρισης "κομπρεσσάρουν" σε πολύ λίγες περιπτώσεις τη σήμερον ημέρα, και όπως επισημάνθηκε αυτό το συναντούμε σε άλλα είδη μουσικής και σε εντελώς διαφορετικούς ενισχυτές από τους μέταλ. Αυτοί είναι ειδικά σχεδιασμένοι όχι μόνο λόγω wattage αλλά και με διάφορα άλλα τρικ να κρατούν τις τελικές τους squeaky clean μέχρι την τελευταία στιγμή σε εξωφρενικά και αφύσικα μεγάλες εντάσεις, όπου στις οποίες τελικά ο ήχος χαλάει χάνοντας τα πλεονεκτήματα που του έδινε η προβλεπόμενη εντός των εργοστασιακών ορίων λειτουργία (σφιχτός ήχος, "κοφτή" απόκριση κλπ).

 

Και φυσικά σε εκείνη την "τελευταία στιγμή" δεν θα αρχίσουν να κλατάρουν μόνο οι τελικές, αλλά και ένα ολόκληρο σύνολο από άλλα επιμέρους στάδια. Σε vintage ενισχυτές και σε μοντέρνες κόπιες τους αυτό λειτουργεί υπέρ ως ένα γοητευτικό ηχητικό χαρακτηριστικό, μη αναγκαίο να υπάρχει αλλά ως επιπλέον μπόνους αν το κυνηγήσεις. Σε μοντέρνους high gain είναι κάτι αποφευκτέο και σε καμία περίπτωση επιθυμητό.

 

Κατά τα άλλα, ανακυκλώνονται οι απαντήσεις που ήδη δόθηκαν από την αρχή...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και γιατί δεν βάζεις ένα volume box στη λούπα να τελειώνεις?

Εκτός αν θέλεις de Quecalá να χαλάσεις τα λεφτά σου.

 

(Έχει εξηγηθεί πολύ όμορφα προηγουμένως ότι στην πραγματικότητα δεν χρειάζεσαι attenuator).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν βάζεις ένα volume box στη λούπα να τελειώνεις?

Εκτός αν θέλεις de Quecalá να χαλάσεις τα λεφτά σου.

 

(Έχει εξηγηθεί πολύ όμορφα προηγουμένως ότι στην πραγματικότητα δεν χρειάζεσαι attenuator).

 

E την πεποιθηση οτι το βολιουμ στην λουπα δεν θα βοηθησει... Και εξηγουμαι...

 

Αν βαλω ενα βολιουμ στην λουπα στην ουσια θα εχω βαλει το βολιου ενδιαμεσα απο την προενισχυση και την ενισχυση... Το θεμα ειναι οτι εφοσον το τελικο σταδιο ξεμπουκωνει απο το 0,5 και μετα , θα συνεχιζει να το κανει... Αν εγω βαλω το βιλιουμ τι θα κερδισω ? Θα τσιτωνω αφενως μεν τις προενισχιτικες και θα δινουν μια τιμη 5 ας πουμε και με το βολιουμ θα την κανει 3... Το τελικο ομως παλι απο το 0,5 θα ανοιγει...

 

Θελω να πω δηλαδη οτι το βολιουμ στην λουπα ετσι οπως το σκεφτομαι θα κανει οτι ακριβως κανει το pre gain ... Απο τη μια θα δυναμωνω την ενταση των προενισχ... και απο την αλλη θα το χαμηλωνω...

 

Κατα την γνωμη μου αν το βολιουμ εχει μια θεση στο συστημα αυτη ειναι αναμεσα απο τον ενυσχυτη και την καμπινα... Δηλαδη εκει οπου ο ενυσχυτης εχει δωσει το αποτελεσμα που θελω , εχοντας ξεμπουκωσει , τοτε να χαμηλωνω λιγο το σημα πριν παει στην καμπινα... Βεβαια δεν ξερω αν επιτρεπεται να μπει βολιουμ κοντρολ μετα τον ενισχυτη και πριν την καμπινα η αν θα καει τιποτα...

 

Στην λουπα παντως δεν μου φενεται οτι θα αλλαξουν και πολλα... Διορθωστε με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βολιουμ στη λουπα δεν αλλάζει τιποτα στον ηχο...

 

το βολιουμ που λες αναμεσα σε ενισχυτη και καμπίνα ειναι αυτό που λεμε attenuator

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βολιουμ στη λουπα δεν αλλάζει τιποτα στον ηχο...

 

το βολιουμ που λες αναμεσα σε ενισχυτη και καμπίνα ειναι αυτό που λεμε attenuator

 

Me βολιουμ στην λουπα δλδ θα εχω το ιδιο γκαζι με αυτο που εχω χωρις αυτο... Και θα βαζω τον ενισχυτη στο μετριοπαθες επιθυμητο επιπεδο και θα το χαμηλωνω απο το βολιουμ και εκλεισε το θεμα ?

 

Αν μετα μεταξυ καμπινας-ενισχυτη θα γινει καποια ζημια ?

 

μετά τον τελικό χρειάζεσαι φορτίο, δηλ attenuator.

 

Υπάρχει επίσης και μια τέτοια λύση...

 

 

 

Δεν ειναι κακη ιδεα... Βεβαια ποιος ξερει ποσο θα εχουν.. Αλλα ειναι πανεξυπνο...Οποτε υπαρχουν λυσεις... Ισως δεν χρειαστει να τον αποχωριστω. Ειναι απιστευτος ενισχυτης ο 6505+ ... Με ποναει η ιδεα να τον στειλω πισω... Δεν ειναι τυχαιο οτι τοσοι και τοσοι παιζουν με αυτον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου