Προς το περιεχόμενο

Το attenuator χαλαει τον ηχο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1.αρπαγμα τελικων

Για να φτασεις την ενταση ενος 120αρη(δε μιλαω για υψηλες εντασεις) χρειαζεται ανοιγμα ο μικρος...

 

2.ΕQ-ενταση

Αναφερομαι στην περιπτωση του αρη που θελει ο 6505+ να δουλεψει στο 0,1..

 

3.ΕL84

το εχω παρατηρησει σε τελικους-φετες με Εl84,σε 15 βαττ,σε 5 βαττ,σε 20 βαττ...οι "μικρες" λαμπες μου φαινεται να δινουν το δικο τους χαρακτηρα στον ηχο...

 

Εγω κι αν ειμαι κουφος...απο το δεξι αυτι δεν ακουω πια...

Μας εφαγαν οι 4χ12...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1.αρπαγμα τελικων

Για να φτασεις την ενταση ενος 120αρη(δε μιλαω για υψηλες εντασεις) χρειαζεται ανοιγμα ο μικρος...

 

Όχι τόσο όσο πιθανώς θα νομίζεις. Σε παραπέμπω στον διπλασιασμό των βατ για αύξηση μόλις 3db.

 

2.ΕQ-ενταση

Αναφερομαι στην περιπτωση του αρη που θελει ο 6505+ να δουλεψει στο 0,1..

 

Εμμ, κάποια πράγματα δεν γίνονται όσο και να το θέλουμε.

 

3.ΕL84

το εχω παρατηρησει σε τελικους-φετες με Εl84,σε 15 βαττ,σε 5 βαττ,σε 20 βαττ...οι "μικρες" λαμπες μου φαινεται να δινουν το δικο τους χαρακτηρα στον ηχο...

 

Φυσικά δεν θα είναι ακριβώς το ίδιο με π.χ. 5881, όμως, αν το gain έχει πάει πάνω απ' το 5 σε έναν ήδη γκαζιάρι ενισχυτή, δεν ξέρω πόσο προς τα έξω μπορούν να βγούν οι διαφορές.

 

Εγω κι αν ειμαι κουφος...απο το δεξι αυτι δεν ακουω πια...

Μας εφαγαν οι 4χ12...

 

Εμμ, πες το έτσι. Έλα, παραδεχτείτε το, γουστάρετε να σας βαράνε τα db την μάπα.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,

 

χρειαζομαι βοηθεια για να παρω την εξης αποφαση...

 

 

Ειμαι κατοχος πλεον 2 κεφαλων... Ο ενας ειναι ο 6505+ head 120 βατ ( τον πουλησα τον 60αρι) και ενας engl fireball 60...

 

To θεμα ειναι οτι αφενως μεν 2 κεφαλες ειναι too much αφετερου σκεφτομουν μηπως δωσω τον fireball και βαλω και κανενα φραγκακι στην τσεπη... Ο fireball εχει ομως ενα καλο.... Μπορει να παιξει σε extreme χαμηλες εντασεις... Οταν το βολιουμ ειναι περιπου στο 0.5 και αυτο βοηθαει τις ωρες οπου κοιμαται καποιος διπλα ενω ο peavey ακομα και με το βολιουμ στο 0 ακουγεται και διπλα...

 

Οποτε σκεφτηκα την λυση ενος attenuator... 2 ειναι τα ερωτηματα που με ταλανιζουν λοιπον...

 

1) παραμορφβνει το σημα ? με την λογικη οτι ο ενισχυτης θα ειναι περιπου στο 1,5 και να μετατρεπεται σε ψυθηρο . Δεν εχω απαιτηση να παιζω με το βολιουμ στο 5...

 

2) θα μπορω να παιζω σε extreme χαμηλες εντασεις οπου οι χορδες της κιθαρας ακουγονται δυνατοτερα... ? Δεν γινεται συνεχεια αυτο , ομως υπαρχουν στιγμες μεσα στο σπιτι οπου δεν γινεται αλλιως...

 

3) Τις αλλες ωρες οπου θα παιζω κανονικα χωρις να ενοχλω και θα το κλεινω το ατεν... Τοτε το πεταλι αυτο ειναι true by pass η θα πρεπει να ξεστηνω το συστημα για να παρω τον πραγματικο ηχο του ενισχυτη...

 

Αυτα...

 

 

Απ'τη στιγμή που ο ενισχυτής σου έχει FX loop, ένα απλό (όσο πιο απλό τόσο το καλύτερο) volume στη λούπα, είναι ο φυσικότερος και οικονομικότερος τρόπος, να έχεις αυτό που χρειάζεσαι.

Αν θες ντε και καλά attenuator, το καλύτερο κατά την άποψή μου απ'αυτά που έχω, είναι το ULTIMATE και Mother Load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

grorig νομίζω πως η λύση με το volume στη λούπα δεν έχει να κάνει καθόλου με τις ανάγκες του άρη και δεν κάνει τίποτα παραπάνω απο το volume του ιδιου του ενισχυτη.

 

Σχετικά με το EQ που αναφέρθηκε, έχω την εντύπωση πως πάλι δεν έχει να κάνει με το volume γιατί αυτό βρίσκεται στο τέλος της προενίσχυσης και απλά ρυθμίζει πόσο σήμα θα περάσει στον τελικό. Το eq έχει ήδη κάνει τη δουλειά του πιο πριν και άσχετα που εχουμε εμεις το volume.

 

 

Άρη, είχα και εγώ high gain ενισχυτή 60 watt με EL34 και ήξερα οτι για να ακουστεί καλά πρεπει να τριζουν τα τζαμια. Δηλαδή απο το 1 να το βάλω στο 2.5.

Νομίζεις πως αυτη η διαφορά έχει να κάνει με το πόσο καλά δουλευουν οι τελικές? Γιατί μονο τότε θες attenuator.

Προφανώς όμως οι τελικές σε αυτά τα επιπεδα δεν έχουν καταλάβει τίποτα ακομα, οπότε και attenuator να βάλεις, θα γυρίσεις πάλι στο 1 που ησουν πριν και ο ήχος δε σου φαινοταν ζωντανος.

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς όμως οι τελικές σε αυτά τα επιπεδα δεν έχουν καταλάβει τίποτα ακομα, οπότε και attenuator να βάλεις, θα γυρίσεις πάλι στο 1 που ησουν πριν και ο ήχος δε σου φαινοταν ζωντανος.

 

Τα είπες όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

grorig νομίζω πως η λύση με το volume στη λούπα δεν έχει να κάνει καθόλου με τις ανάγκες του άρη και δεν κάνει τίποτα παραπάνω απο το volume του ιδιου του ενισχυτη.

 

 

Έχει διαφορά το volume στη λούπα με το volume του τελικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε για κάποιο διάστημα να είμαι ιδιοκτήτης αυτού

http://www.thomann.de/gr/palmer_pga04.htm

το οποίο έχει ένα led meter που δείχνει πόσα βατ τροφοδοτεί ο ενισχυτής το κύκλωμά του. Δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι ή αν είναι μούφα, αλλά επειδή palmer είναι αυτή, μάλλον δεν θα είναι διακοσμητικό.

 

Λοιπόν, οι εντάσεις που χρησιμοποιούσα όταν ο ενισχυτής ήταν συνδεδεμένος με καμπίνα, δεν ξεπερνούσαν ποτέ τα 10W στο palmer.

 

Όταν παίζουμε στο σπίτι σε εντάσεις που είναι οριακά προς τα πάνω ανεκτές, ακόμα και αν είσαι κανίβαλος, σπανίως εώς ποτέ ξεπερνιούνται τα 10-15W. Σε έναν ενισχυτή που έχει τελικό στάδιο στα 20W maximum δεν πρόκειται να βρωμίσουν οι τελικές σ' αυτές τις εντάσεις, face the truth. Άσε που αν παίζεις συνέχεια σ' αυτά τα επίπεδα volume ή που θα κουφαθείς ή που θα σε πετάξουν έξω.

 

Αν ο ενισχυτής είναι 5W τότε το πράγμα αλλάζει.

 

Αρα, 1) οι μικροί ενισχυτές είναι πέρα από ικανοί να ανταπεξέλθουν σε ανάγκες έντασης σε σπίτι (και στο στούντιο αν ο drummer δεν είναι ξυλοκόπος),

2) οι τελικές στους 15W+ ενισχυτές βρωμίζουν πολύ δύσκολα στα νορμάλ επίπεδα εντάσεων (θα έλεγα ΔΕΝ βρωμίζουν, αλλά τέσπα),

3) αν κάποιος θέλει να μιλήσει για λάμπες, ίσως είναι καλύτερα να δοκιμάσει διαφορετικές 12ΑΧ7 στην προενίσχυση και γρήγορα θα πειστεί για το που παίζεται το παιχνίδι της παραμόρφωσης,

4) δεν μπορούμε να έχουμε την απάιτηση ο όποιος ενισχυτής να βγάζει ήχο της προκοπής με το volume στο 0,000000000000001, και

5) πρίν καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι φταίνε οι διαφορετικές τελικές για το ότι δεν μας αρέσει ένας ενισχυτής, ας σκεφτούμε ότι πρόκειται για ένα πολύπλοκο κύκλωμα που δεν έχει ένα μόνο σημείο στο οποίο διαμορφώνεται ο ήχος, αλλιώς δεν κάνουμε σωστές συγκρίσεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαφορά το volume στη λούπα με το volume του τελικού.

 

το τελικό δεν έχει volume. Ό,τι του δώσεις, το ενισχύει. Το πολλάπλασιάζει με ένα συντελεστη, ας πουμε 5 (δεν εχω ιδεα απο πραγματικά νουμερα)

 

Αν του βάλεις 1, θα το κάνει 5

Αν του βάλεις 10, θα το κάνει 50

Το θέμα είναι πως το φυσικό όριο γραμμικης λειτουργιας των τελικών λυχνιών μπορεί να είναι το 30

Που σημαινει πως αν του δώσεις 7 οι τελικές θα αρχισουν να κομπρεσσάρουν μη μπορώντας να ανταποκριθουν γραμμικά και να δώσουν 35

 

Όλα τα volume που έχει πάνω του ο ενισχυτής είναι απλά ποτενσιομετρα που καθορίζουν πόσο ποσοστό απο την προενισχυση θα πάει στον τελικό. Μπορει να έχει και volume για καθε κανάλι για λόγους εξισορροπησης των καναλιων, και ένα μετά για το συνολο, αλλά όλα στο τέλος απλά καθορίζουν πόσο θα περάσει στον τελικό.

 

Αν βάλεις κι εσύ ακόμα ένα στη λούπα, τι θα κερδίσεις? ακόμα ένα ποτενσιομετρο στη σειρά, δηλαδή τιποτα ουσιαστικο, εκτός αν έχεις παρκινσον και δε μπορεις να βάλεις τον ενισχυτή στο 0.5 ;D ;D

 

 

Τα παραπάνω είναι χοντρικά όπως τα έχω καταλάβει εγώ τα πράγματα, δεν τα λέω ουτε επιστημονικά ουτε τυπικά. Αν λέω βλακείες διορθωστε με.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν βάλεις κι εσύ ακόμα ένα στη λούπα, τι θα κερδίσεις? ακόμα ένα ποτενσιομετρο στη σειρά, δηλαδή τιποτα ουσιαστικο, εκτός αν έχεις παρκινσον και δε μπορεις να βάλεις τον ενισχυτή στο 0.5 ;D ;D

 

Αυτό :)

 

Αν του βάλεις 1, θα το κάνει 5

Αν του βάλεις 10, θα το κάνει 50

 

 

 

το τελικό δεν έχει volume.

 

Φυσικά κι έχει (γενικά μιλώντας). Ειναι το Master volume.(Ο συγκεκριμένος πράγματι δεν έχει.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικα δεν πήρα αυτούς τους 2 ενισχυτες από ψώνιο πάντως... Και οι 2 παίζουν πολύ ωραία σε χαμηλές εντάσεις. Η πιβι απλά δεν μπορεί να παίξει σε τραγικά χαμηλή ένταση... Βέβαια εχω και σοφτγουερ για αυτές τις ώρες που μπορώ να εξυπηρετηθώ. Κατά τα αλλά ο πιβι που θεωρείται υπερβολικός για το σπίτι , λέω πως με το βολιουμ στο ένα όπου είναι μια ένταση τίμια όπου δεν ενοχλεί κανένα γείτονα παίζει άψογα και αναπνέει μια χαρά... Τα πεταλία δεν τα θέλω . Διότι αν ας πούμε βάλω ένα μπούστερ για να αποκτήσω αυτό που δεν έχει ένας μπλακσταρ ας πούμε, τότε τενεκιεδιαζει ο ήχος... Σφίγγει υπερβολικά και χάνει σε δυναμικές. Χαμηλώνεις το βολιουμ της κιθ. Και δεν καθαρίζει... Άρα δεν βλέπω τον λόγο για αυτό. Ο μικρός ρεκτο ας πούμε με συμφέρει όταν με τα ίδια χρήματα πήρα τον γίγαντα... Πάντως το όλο θέμα ξεκίνησε από την σκέψη μου για ατεν. Όπου δεν με καίει... Απλά ήθελα να εξετάσω και αυτό το ενδεχόμενο... Ο ενγκλ ας πούμε παιδί άψογα και σε ένταση όπου οι χορδές ακούγονται πιο δύνατα... Επειδή όμως το ζήτημα πολλά βατ η όχι έχει εξαντληθεί και άκρη δεν έχουμε βρε προτείνω το φόρουμ να κάνει ένα πάρτυ και να φέρουμε τον εξοπλισμό και να κάνουμε τις δοκιμές μας και να καταλήξουμε κάπου... Σε καμία περίπτωση πάντως πιστεύω πως δεν πρέπει να γίνεται αυτή η κριτική του τύπου ότι εσυ είσαι ο νέος και άσχετος κιθ. Όπου σου αρέσει να παίζεις με τον 5150 ενώ εγώ ο γαματοσ που παίζω με τα 5 βατ. Κανένα πρόβλημα προσωπικα. Θεμιτό ότι τον ευχαριστεί τον καθένα . Κι εγώ είμαι από τους περίεργους σου γουστάρω να παίζω με τον 6505. Όχι μόνο επειδή με φτιάχνει ο ήχος... Που με φτιάχνει πολύ... Αλλά και η ιδέα. Και στο σπορ το δικό μας μια ιδέα είναι... Αλλιώς όλοι θα παίζαμε με σπαιντερ...  Από τότε που πήρα αυτούς τους 2 ενισχυτες γιατί και ο φαίρμπολ είναι ενισχυταρα ευχαριστίεμαι να παίζω:) με τους προηγούμενους ενισχυτες μου πιο πολύ έφτιαχνα ήχο παρά έπαιζα... Άρα μου κάνουν η όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου