Προς το περιεχόμενο

Το attenuator χαλαει τον ηχο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το volume στο loop ειναι η πιο φτηνη λυση που μπορεις να εχεις,,,,προσωπικα για εμενα η καλυτερη σου επιλογη καθως ενα attenuator συνηθιζεται να χρησιμοποιειται απο οσους μπορουν να ανεβασουν παραπανω την ενταση,,,,

 

σε τοσο χαμηλες εντασεις που συζητας ενα attenuator ειναι σχεδον αχρηστο....και λεω σχεδον διοτι σε προβα θα σου χρησιμευσει αρκετα καθως εκει θα ανεβασεις ενταση και μετα θα την εξισοροπησεις οσο χρειαζεται εχωντας ομως την χροια που σου δινει ο ενισχυτης οταν αρχιζει να "αναπνεει"....αυτη η "αναπνοη" που σαρεσει αλλαζει οσο η ενταση ανεβαινει και η αισθηση ειναι πολυ καλυτερη αν και χρειαζεται καλυτερο ελεγχο...οποτε αν επιμενεις σε τοσο χαμηλες εντασεις και απλα θες να χαμηλωσει και αλλο μην χανωντας ηχο ειναι μαλλον αδυνατο....

 

το volume στο loop αρχιζει και επηρεαζει την χροια σου απο την μεση της πορειας του και μετα....χανονται βασικα καποια πριμα και ο ηχος γινεται πιο "γλυκο-μουντος"

 

εγω ελυσα το θεμα μου με ενα volume ομως το εκανα επειδη τον καιρο εκεινο εκανα οικονομια 2 μερες για ενα πακετο τσιγαρα,,,,αλλιως επισης θα κατεληγα στην λυση attenuator....ομως επαναλαμβανω οτι μπορω να ανεβασω παραπανω την ενταση στην πολυκατοικια μου χωρις να ενοχλω

 

αν τωρα σου εχει καρφωθει η ιδεα να το δοκιμασεις στειλε πμ και συνεννοουμαστε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε ότι δεν θα κάνει δουλειά το volume στη λούπα. Εδώ δεν συζητάμε για "συμμετοχή" του τελικού σταδίου στον ήχο αλλάτο να παρακάμψει την "πρβληματική" συμπεριφορά του master ποτενσιόμετρου (ή "post") ή όπως το λένε σε πολύ χαμηλές ρυθμίσεις. Η αίσθησή μου είναι ότι πρόκειται περί αυτού (περί "ειδικής" συμπεριφοράς του ποτενσιομέτρου και το τι αντιστάσεις εμφανίζει στο τελικό στάδιο αυτός ο διαιρέτης όταν τον βάλεις σχεδόν στο 0.

 

Ναι είναι ισοδύναμο το volume στη λούπα με το "μαστερ" αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργήσουν το ίδιο όταν το master είναι πρακτικά στο 0.

 

Κατά τα άλλα, οι προτάσεις για εξωτικούς και πολύ καλούς attenuator για ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΕΣ εντάσεις και αφού δεν θέλουμε τη συμμετοχή του σταδίου της τελικής ενίσχυσης είναι αξιοπερίεργες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω στο block diagram του 6505+, το volume του κάθε καναλιού το ρυθμίζεις από το post gain pot του, το οποίο είναι πρίν το fx loop.

 

Άρα, αν υποθέσουμε ότι το post gain έχει "πρόβλημα" στο εύρος [0,1] (σε εισαγωγικά γιατί μπορεί να είναι σχεδιαστικό χαρακτηριστικό), τότε το επιπλέον volume control μπορεί όντως να βοηθήσει γιατί η ρύθμιση θα γίνεται στο υγιές εύρος του post gain και απλά θα μειώνεται μετά η ένταση από το επιπλέον volume.

 

Edit: Αν βέβαια μπορεί και το επιπλέον volume control να δουλεύει καλά σε πολύ μικρές εντάσεις. Αν όχι, έχουμε μια απ' τα ίδια.

 

Αν όμως δεν φταίει το post gain αλλά το τελικό στάδιο ενίσχυσης, ότι και να κάνει πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχει γιατί ο τελικός θα τροφοδοτείται πάλι με το ίδιο χονδρικά σήμα.

 

Βέβαια, όλα τα προηγούμενα έχουν αξία μόνο αν το μεγάφωνο μπορεί να ανταπεξέλθει στο ασθενές σήμα με το οποίο τροφοδοτείται. Αν όχι, end of story, no solution.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πράξη πρέπει να τα δεί κάποιος πως λειτουργούν, και μιλώντας πάντα γι'αυτές τις εντάσεις.

 

+1 στο @harilatron και @inkve για τα ποστ τους.

 

@theoctapus,αν θυμάμαι καλά με ENGL E570 και τελικό δε παίζεις? Αν ναι, το volume στη λούπα του Peavey, είναι το ίδιο με το Master volume του δικού σου preamp.

 

Παιδιά αυτά που γράφω, εναι καρατσεκαρισμένα στη πράξη. Δεν έχω το συγκεκριμένο ενισχυτή, έχω όμως το προκάτοχό του (Peavey 5150) αλλά και 5-6 attenuators τα οποία έχω δοκιμάσει πάνω του.

Όπως πολύ σωστά είπε ο inkve πιο πρίν,η χρήση του attenuator είναι χρήσιμη σε πιο μεγάλες εντάσεις, και να προσθέσω ότι πρέπει το attenuator να είναι πολύ καλό για να μην αλλοιώσει το θεμελιώδη ήχο του ενισχυτή .

 

Μου φαίνεται παράδοξο σε τόσο χαμηλές εντάσεις να μιλάμε για ποιότητα  και το πως επηρεάζει το volume στη λούπα ή το attenuator,επειδή όμως ο ήχος είναι προσωπικό θέμα, ας δοκιμάσει στη πράξη τι του κάνει καλύτερα. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@theoctapus,αν θυμάμαι καλά με ENGL E570 και τελικό δε παίζεις? Αν ναι, το volume στη λούπα του Peavey, είναι το ίδιο με το Master volume του δικού σου preamp.

 

Αν διαβάσεις το προηγούμενο πόστ θα δείς ότι δεν έχω (πλέον) κάποια απορία για την τοπολογία του συγκεκριμένου υποσυνόλου του κυκλώματος. Σωστή η αναλογία σου.

 

Το master volume στον Ε570 βρίσκεται ΜΕΤΑ το fx loop. Ο συγκεκριμένος προενισχυτής έχει και επιμέρους volumes σε κάθε κανάλι ΠΡΙΝ το fx loop. Αυτά είναι σαν τα post gain το peavey.

 

Όσον αφορά αυτό

+1 στο @harilatron και @inkve για τα ποστ τους.

 

ξαναδιάβασε το προηγούμενο πόστ μου και θα καταλάβεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το master volume στον Ε570 βρίσκεται ΜΕΤΑ το fx loop. Ο συγκεκριμένος προενισχυτής έχει και επιμέρους volumes σε κάθε κανάλι ΠΡΙΝ το fx loop. Αυτά είναι σαν τα post gain το peavey.

 

 

Δές το σύστημά σου σα σύνολο, όπου τα Ch. volumes, είναι τα αντίστοιχα Post volumes του  Peavey, η έξοδος του Preamp σου και η είσοδος του τελικού σου, είναι το fx send-return αντίστοιχα στο Peavy,και το Master volume του preamp σου είναι αντίστοιχα το Volume στη λούπα του Peavy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε. Μάλλον δεν κατάλαβες ότι κατάλαβα εξαρχής  ;) και συμφωνώ.

 

Τώρα διάβασε το πόστ που σου είπα και θα καταλάβεις ποιά είναι τα πιθανά σενάρια για ένα volume στην λούπα στην περίπτωση του Άρη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος παντων οι πιο οικονομικες λυσεις ειναι οι εξης δυο

 

1)Power Plug - 6/12 Attenuator απο την recycled sound...στην πρωτη σελιδα του θεματος εχει ξαναπροταθει και ειναι ποσταρισμενο και το βιντεο...ακουσε το...εμενα προσωπικα δεν μου ακουγεται διαφορα στην χροια οσο η ενταση μειωνεται

 

2)το volume απο τον jam,,,εγω με αυτο εκανα την δουλεια μου αλλα ξαναλεω πως κατεληξα εκει λογω οικονομικης δυσκολιας

 

παντως ο ενισχυτης που εχεις μου φαινεται περιεργο πως σε ικανοποιει σε τοσο χαμηλη ενταση,,,δεν σημαινει πως πρεπει να δυναμωνεις τερμα για να εχεις καλο αποτελεσμα ομως κανενα hi gain εργαλειο σε αυτη την ενταση δεν βγαζει τον χαρακτηρα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν βάζεις ένα volume box στη λούπα να τελειώνεις?

 

 

 

Μπήκε στο παιχνίδι και το volume στην λούπα όπου για κάποιο λόγο δεν έγινε κατανοητό γρήγορα ότι δεν θα βοηθήσει σε τίποτα, and the rest is history.

 

 

 

Τελικα βοηθαει η οχι ? Γιατι την μια λεμε το ενα την αλλη λεμε το αλλο αλλα κατα τα αλλα ειμαι ο περιεργος οπου δεν καταλαβαινω κατι αυταποδειχτο...

 

Αυτο γινετι απο την αρχη... Εκτιμω πολυ την διαθεση να βοηθησετε αλλα απο καποιο ποστ και μετα συνηθως αρχιζετε και μου τα χωνετε χωρις λογο... Εφοσον εχευν σε ενα θεμα τεθει 30 διαφορετικες αποψεις , ειναι απολυτα λογικο να μην ειμαι κατασταλαγμενος...

 

 

Αν όμως δεν φταίει το post gain αλλά το τελικό στάδιο ενίσχυσης, ότι και να κάνει πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχει γιατί ο τελικός θα τροφοδοτείται πάλι με το ίδιο χονδρικά σήμα.

 

 

 

 

 

 

 

παντως ο ενισχυτης που εχεις μου φαινεται περιεργο πως σε ικανοποιει σε τοσο χαμηλη ενταση,,,δεν σημαινει πως πρεπει να δυναμωνεις τερμα για να εχεις καλο αποτελεσμα ομως κανενα hi gain εργαλειο σε αυτη την ενταση δεν βγαζει τον χαρακτηρα του

 

δεν εχω αλλη επιλογη... Μου αρεσει ο συγκεκριμενος ενισχυτης . Πολυ περισσοτερο απο καποιους μικρους που δοκιμασα... Αν λυθει το προβλημα με το βολιουμ στην λουπα θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

 

Σας ευχαριστω ολους... Μολις το δοκιμασω θα φτιαξω βιντεο και θα το ποσταρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου