Προς το περιεχόμενο

Λέω να πάρω κάποια κιθάρα για αρχή !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι ότι, όπως είπε κι ο SF, κάθε "είδος" κιθάρας είναι εντελώς άλλο όργανο. Για παράδειγμα εγώ παίζω πολύ καλά κλασσική, αλλά είμαι χάλιας στην ηλεκτρική. Είναι εντελώς άλλος ήχος και άλλη τεχνική. Οπότε το ερώτημα είναι ποιο ύφος θα σε βολέψει καλύτερα, Ιχνηλάτη. Η ηλ/ακ είναι όντως μια μέση λύση, αλλά ειδικά η κλασική δεν αντικαθίσταται με τίποτα άλλο.

 

Από την άλλη θα πρέπει να πούμε και το εξής: μπορείς να βρεις μια αποδεκτή ηλεκτρική με 300¤, και άμα επεξεργαστείς και το track καταλλήλως ο ήχος σου θα είναι ok. Κλασσική αποδεκτή με αυτά τα λεφτά δε βρίσκεις, κι επιπλέον τι επεξεργασία να κάνεις μετά; Μόνο ένα eq θέλει η κακομοίρα, άρα δεν παίζει να το "σώσεις" εκεί.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι κατάλαβα δεν ξενοιάζεις με μια κιθάρα …

 

Μενέλαε κιθάρα δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.

Πόσος χρόνος θα χρειαστεί για να εξοικειωθώ κάπως;

Να ξέρω δηλαδή ποια νότα βρίσκεται σε ποιο τάστο

και να παίζω δίχως να κοιτάζω τα τάστα;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι κατάλαβα δεν ξενοιάζεις με μια κιθάρα …

 

Μενέλαε κιθάρα δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.

Πόσος χρόνος θα χρειαστεί για να εξοικειωθώ κάπως;

Να ξέρω δηλαδή ποια νότα βρίσκεται σε ποιο τάστο

και να παίζω δίχως να κοιτάζω τα τάστα;

 

Δυστυχώς στις ερωτήσεις σου δεν υπάρχει απάντηση...είναι πράγματα πολύ σχετικά. Σίγουρα λιγότερο από κάποιον που βλέπει πρώτη φορά νότες, διαστήματα etc...

 

Την εν λόγω κιθάρα στην προτείνω γιατί την έχω δοκιμάσει. Αν όπως υποπτεύομαι προορίζεται για εξάσκηση και κατ'οίκον εφαρμογές θα σε καλύψει. Σωστός βέβαια και ο προβληματισμός του Acanthor παραπάνω, αλλά συν τοις άλλοις φαντάζομαι ότι μια "στενή" ηλ/ακουστική τύπου Ovation θα σε βολέψει καλύτερα...σαν κι αυτή που λέμε.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω πως σε περιπου 1 χρονο ειναι δυνατο να μαθεις να παιζεις ανετα χωρις να ψαχνεις τα ταστα. Παρολα αυτα ΠΑΝΤΑ θα κοιτας τα ταστα κι εγω τα κοιταω τι πειραζει :D

Απο εκει και περα ειναι αναλογα με τον ανθρωπο ποσο γρηγορα θα μαθεις να παιζεις καλα.Αν εχεις μερακι και το πας το οργανο μεσα σε 2-3 χρονια θα παιζεις αρκετα καλα. Αυτη ειναι η γνωμη μου. Παρολα αυτα ολα ειναι υποκειμενικα ,τιποτα δεν ειναι σιγουρο! 8)

μια κλασσικη κιθαρα ειναι οτι πρεπει για ξεκινημα μετα οταν παιξεις ηλεκτρικη θα σου φαινεται ΠΟΛΥ ευκολοτερη

 

Οσο για τις φτηνεσ κιθαρες που ανεφερες παρε ΟΤΙ ΘΕΣ .Δεν καταλαβα studio θες να ανοιξεις η να μαθεις? μια κλασικη με 200 ευρω ειναι οτι πρεπει για σενα αλλα και εκει ακομα πρεπει να διαλεξεις τη σωστη γιαυτο θα σου συνιστουσα να μη τη διαλεξεις μονος σου.Υπαρχουν κιθαρες αυτης της κατηγοριας που μπορει να αξιζουν στη πραγματικοτητα 100 ευρω αλλα και καποεις που μπορει να αξιζουν 500. Αυτο που θελω να σου πω ειναι δηλαδη οτι το μεγεθος του ποσου δεν ειναι καθοριστικο! ;)

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, συνήθως είναι εκεί γύρω όμως. Ιχνηλάτη, όπως καταλαβαίνεις εξαρτάται κυρίως από τη δική σου όρεξη για δουλειά :) Πάντως το δύσκολο μέρος σίγουρα δεν είναι να βρίσκεις τις νότες χωρίς να κοιτάς. Πρέπει να συνηθήσουν τα δάχτυλά σου να ανοίγουν για τα μεγάλα διαστήματα για παράδειγμα, ή να συνηθήσεις να πιέζεις σε όλο το ύψος του μπράτσου στα μπαρέ, ή να αλλάζεις γρήγορα θέσεις παίζοντας συγχορδίες, πράγματα που απαιτούν πολλή εξάσκηση. Οπότε το να βρίσκεισ τη νότα είναι the least of your worries :) Ξεκίνα πάντως και θα δεις, η κιθάρα έχει το καλό ότι δεν είναι δύσκολο όργανο για να αρχίσεις. Όλα τα όργανα είναι παλούκια (:lol:) για να τα μάθεις σε πραγματικά καλό επίπεδο, αλλά τουλάχιστον με την κιθάρα δε θα έχεις το πρόβλημα των πνευστών ή του βιολιού που μέχρι να μάθεις αρκετά όλα ακούγονται φριχτά. ¶σε που δεν είναι τόσο δυνατό όργανο, οπότε δε θα σε βαράνε μέχρι τότε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα όργανα είναι παλούκια (:lol:) για να τα μάθεις σε πραγματικά καλό επίπεδο' date=' αλλά τουλάχιστον με την κιθάρα δε θα έχεις το πρόβλημα των πνευστών ή του βιολιού που μέχρι να μάθεις αρκετά όλα ακούγονται φριχτά. ¶σε που δεν είναι τόσο δυνατό όργανο, οπότε δε θα σε βαράνε μέχρι τότε :)[/quote']

 

 

 

 

Μενέλαε θυμάμαι παλιά που μάθαινα Κόρνο στην φιλαρμονική….

 

Είχα πάρει για εξάσκηση ένα καλοκαίρι το κόρνο στο σπίτι,

αλλά κάθε φορά που φύσαγα, όλα τα σκυλιά της γειτονιάς

μαζεύονταν έξω από το σπίτι μου και ούρλιαζαν.

Φοβερό λέμε!

:lol: :lol: :lol:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχααχα, φαντάζομαι :lol: :lol: :lol: :lol: Κάποτε μάθαιναν πιάνο απέναντι από μένα, και κόντεψα να πεθάνω από τη νευρικότητα που με έπιανε έτσι όπως το βάραγε η κοπέλα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου