Προς το περιεχόμενο

Multi Ch Κάρτα Ήχου, Controller & Cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Εκ μέρους φίλου η παρακάτω ερώτηση.

 

Αν υποθέσουμε ότι παίρνει μία πολυκάναλη κάρτα ήχου όπως την Tascam US-2000 ή την Tascam US-1800 και θα την δουλέψει με το cubase, τι/ποιο controller θα πρέπει να πάρει ώστε να έχει motorized faders με μνήμες όπου θα ανακαλούνται ανάλογα με το project?

 

Για παράδειγμα, ξέρω ότι το απλό Behringer BCF έχει motorized faders, μπορεί να λειτουργήσει με τα παραπάνω?

 

Ευχαριστώ!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω την απάντηση αλλά .... γιατί να χρειάζεται controller αφού το cubase εξομοιώνει αυτή τη λειτουργία ??

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Controller λειτουργούν ανεξάρτητα με το τι κάρτα ήχου χρησιμοποιείς.

Δεν θα έχει πρόβλημα ακόμα και και αν χρησιμοποιεί την onboard.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

 

Για παράδειγμα, ξέρω ότι το απλό Behringer BCF έχει motorized faders, μπορεί να λειτουργήσει με τα παραπάνω?

 

 

 

Ναι μπορεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω την απάντηση αλλά .... γιατί να χρειάζεται controller αφού το cubase εξομοιώνει αυτή τη λειτουργία ??

Για ευκολία στο real time control και όχι μόνο.

Τα Controller λειτουργούν ανεξάρτητα με το τι κάρτα ήχου χρησιμοποιείς.

Δεν θα έχει πρόβλημα ακόμα και και αν χρησιμοποιεί την onboard.

Ωραία και αν πάμε ένα βήμα παρακάτω και χρειαστεί ένα controler που όμως να έχει και knobs για το eq? Υπάρχει κάτι? Και αν υπάρχει αξίζει ή συμφέρει να πάει σε μία ψηφιακή κονσόλα τύπου O2R?

 

Ναι μπορεί.

Και η αποθήκευση των ρυθμίσεων στο BCF γίνετε ταυτόχρονα όταν θα αποθηκεύει στο cubase?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ωραία και αν πάμε ένα βήμα παρακάτω και χρειαστεί ένα controler που όμως να έχει και knobs για το eq? Υπάρχει κάτι? Και αν υπάρχει αξίζει ή συμφέρει να πάει σε μία ψηφιακή κονσόλα τύπου O2R?

Και η αποθήκευση των ρυθμίσεων στο BCF γίνετε ταυτόχρονα όταν θα αποθηκεύει στο cubase?

 

Κοίτα να δείς,

Το Behringer BCF 2000 που ανέφερες, έχει faders ( 8 ) και knobs ( 8 )

και κουμπάκια 2 σειρές (8 x2). (δες photo 1)

 

Μπορείς στο daw σου,  cubase π.χ. να τα κάνεις assign σε ότι «εντολή» θες στο καθένα από αυτά χωριστά .

Σημειωτέον , μέσω midi map (sysex dump), μπορείς να έχεις όλα αυτά επι (x) 4.

 

Δηλαδή    8 faders x 4 = 32, άρα έλεγχος σε 32 κανάλια (μιλάμε για την κοσνόλα του DAW)

             8 Knobs x 4 = 32 (εδώ μπρείς π.χ να κάνεις assign το eq)

και το ίδιο με τα κουμπάκια.

Εγώ σε αυτά έκανα assign το «mute» και το «solo» του κάθε καναλιού.

 

Επαναλαμβάνω ΔΕΝ είναι δεσμευτικό (σχεδόν δηλαδή) , κάνεις ό,τι θες, midi είναι.

 

Τώρα δεξιά έχει κάποιο άλλα κουμπάκια. Εκεί μπορείς να κάνεις assign πάλι ό,τι θες.  

Π.χ. “start”, “stop”, “rec”, “rec enable” etc.

 

Αυτά όταν το δουλεύεις στο preset του cubase.

 

Μπορείς να αλλάξεις preset , και εκτός από daw , να ελέχγεις με το BCF , soft synths…ή το BFD όπως είπες (μάλλον δεν το είπες....εγώ διάβασα λάθος, αλλά ισχύει, οπότε το αφήνω σαν απάντηση ;D ;D ;D) .

Αλλά αυτό θα γίνει με αλλαγή preset (ένα πάτημα κουμπιού είναι).

Δεν μπορείς να ελέγχεις με το ίδιο preset τόσο το cubase όσο και το BFD.

Οι ρυθμίσεις βέβαια κρατιούνται , γιατί το «σώσιμο» γίνεται software-ικά. "Save as" κάνεις ή απλά "save", δεν κάνεις τίποτα extra απολύτως, αρκεί όταν ανοίγεις το cubase project, να είναι ήδη από πρίν συνδεδεμένο και ανοιχτό το BCF)  

H αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποίησα για να ελέγξω το BFD (το έχω κάνει με άπειρα soft synths όμως).  

Πιθανολογώ κατά 99% ότι δεν χρειάζεται κάποιο ειδικό midi map να το στείλεις με sysex (για έλεγχο του BFD) , και το generic που έχει θα σου λειτουργήσει χωρίς κανένα πρόβλημα.

BCF_2000.jpg.5eb0e334bcdad6f8d30cdb071371c8c6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανολογώ κατά 99% ότι δεν χρειάζεται κάποιο ειδικό midi map να το στείλεις με sysex (για έλεγχο του BFD) , και το generic που έχει θα σου λειτουργήσει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ποιο BFD??? 

Anyway,

Κοίτα να δείς,

Το Behringer BCF 2000 που ανέφερες, έχει faders ( 8 ) και knobs ( 8 )

και κουμπάκια 2 σειρές (8 x2). (δες photo 1)

 

Μπορείς στο daw σου,  cubase π.χ. να τα κάνεις assign σε ότι «εντολή» θες στο καθένα από αυτά χωριστά .

Σημειωτέον , μέσω midi map (sysex dump), μπορείς να έχεις όλα αυτά επι (x) 4.

 

Δηλαδή    8 faders x 4 = 32, άρα έλεγχος σε 32 κανάλια (μιλάμε για την κοσνόλα του DAW)

              8 Knobs x 4 = 32 (εδώ μπρείς π.χ να κάνεις assign το eq)

και το ίδιο με τα κουμπάκια.

Εγώ σε αυτά έκανα assign το «mute» και το «solo» του κάθε καναλιού.

 

Επαναλαμβάνω ΔΕΝ είναι δεσμευτικό (σχεδόν δηλαδή) , κάνεις ό,τι θες, midi είναι.

Ωραία, οπότε βάση αυτού μπορούμε να έχουμε και 2 BCF Controllers ταυτόχρονα και μετά να γίνει το assign ή το κάθε fader/knob του κάθε BCF έχει σταθερή διεύθυνση, οπότε και θα μπερδεύεται?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ποιο BFD???  

Anyway, Ωραία, οπότε βάση αυτού μπορούμε να έχουμε και 2 BCF Controllers ταυτόχρονα και μετά να γίνει το assign ή το κάθε fader/knob του κάθε BCF έχει σταθερή διεύθυνση, οπότε και θα μπερδεύεται?

Ναι με το BFD εγώ έκανα λάθος....το εξηγώ παραπάνω ;D ;D ;D

 

To assign του BCF γίνεται μέσω cubase, και μέ ένα midi αρχείο που ρίχνεις μέσα στο BCF (θα τα δεις στο site. κάπου τα είχα ανεβάσει και εγώ εδώ) .

EDIT: TO ΒΡΗΚΑ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189531.0

 

Μπορείς να βάλεις μέχρι τέσσερα σίγουρα. Απλά (νομίζω κατά 99,999 %), ότι το δεύτερο BCF θα ελέγχει από το 33 κανάλι και μετά (μιλάμε για τα faders, για τα knobs δεν πρέπει να υπάρχει περιορισμός). Δηλαδή τα 32 πρώτα θα ρυθμίζονται από το πρώτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις μέχρι τέσσερα σίγουρα. Απλά (νομίζω κατά 99,999 %), ότι το δεύτερο BCF θα ελέγχει από το 33 κανάλι και μετά (μιλάμε για τα faders, για τα knobs δεν πρέπει να υπάρχει περιορισμός). Δηλαδή τα 32 πρώτα θα ρυθμίζονται από το πρώτο.

Ναι?

Δηλαδή δεν μπορεί το δεύτερο να συνεχίσει απ'το 8 και να πάει για τα 9-16?

Ολίγον άβολο αν δε γίνετε, αφού θα πρέπει να θυμάσαι σε ποιο group είσαι (1-8, 9-16, 17-24, 25-32 ???)

 

Επίσης στο link που έδωσες έχει ένα αρχείο που λέει CubaseSX2.21, με το Cubase 5 ή αν πάρει το 6 (δεν το ξέρω ακόμα) τι γίνετε? Ισχύει το ίδιο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι?

Δηλαδή δεν μπορεί το δεύτερο να συνεχίσει απ'το 8 και να πάει για τα 9-16?

Ολίγον άβολο αν δε γίνετε, αφού θα πρέπει να θυμάσαι σε ποιο group είσαι (1-8, 9-16, 17-24, 25-32 ???)

 

 

 

Ναι δεν γίνεται (κατά 99.99%) και δεν είναι λίγο άβολο.

Είναι πολύ άβολο ;D  ;D ;D (σίγουρα θα μπερδευτείς) .

 

Εγώ για να καταλάβεις το χρησιμοποιώ (ένα BCF) στα 32 κανάλια (και πάλι μπορεί να μπερδευτείς) αφού έχω γκρουπάρει π.χ. φωνές ή κιθάρες και τις έχω κάνει ένα ή δύο , βαριά τρία κανάλια (σαν σε επίπεδο final mix που λέει ο λόγος).

Πάντως σε μερικά projects , που δεν ξεπερνώ τα 32 κανάλια, No problem.

Δεν θα έπαιρνα 2 BCF πάντως. Ενα BCF2000 και ένα BCR2000 το θεωρώ καλλίτερη λύση.  

 

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το 5 ή 6 (cubase), αν και δεν το δοκίμασα.

Δες και το site μήπως έχει τίποτα νέα presets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου