Προς το περιεχόμενο

Σφυριγμα μαγνητη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας!

 

Επεσε στα χερια μου ενα σετακι humbuckers ψιλοπαλιοι. Τους εβαλα επανω μα σφυριζουν απιστευτα πολυ ακομα και στα χαμηλα gain. Διορθωνεται αυτο ή δεν αξιζει? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας!

 

Επεσε στα χερια μου ενα σετακι humbuckers ψιλοπαλιοι. Τους εβαλα επανω μα σφυριζουν απιστευτα πολυ ακομα και στα χαμηλα gain. Διορθωνεται αυτο ή δεν αξιζει? Ευχαριστω!

 

Ναι, πιθανότατα Διορθώνεται!

Έχουν καπάκια οι μαγνήτες σου ή είναι open coil?

 

Μάλλον θέλουν ένα κέρωμα (μπάνιο σε κερί) για να φύγει ο μικροφωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν χαλαρώσει τα πηνία οπότε

... θέλουν ένα κέρωμα (μπάνιο σε κερί)

και σίγουρα αν

... σου αρέσει ο ήχος τους, αξίζει.

:)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα Άγγελε...

 

http://www.projectguitar.com/tut/dip.htm

 

Αλλά με μεγάααλη προσοχή μην καείς...

 

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να μην βάλεις λαστιχάκι όπως δείχνει το λινκ ή τουλάχιστον να μην το βάλεις πολύ σφιχτά και να μην τους αφήσεις πολύ ώρα στο κερί. Ακολούθησα την ίδια διαδικασία για έναν μαγνήτη και το λαστιχάκι μου στράβωσε το πλαστικό καπάκι του μαγνήτη στα σημεία που έπιανε. Τώρα δεν σφυρίζει καθόλου ο μαγνήτης βέβαια αλλά δείχνει λίγο στραπατσαρισμένος.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πριν φτάσεις στη διαδικασία του κερώματος, διασφάλισε πως οι μαγνήτες θα είναι απόλυτα σταθεροί στη θέση τους χωρίς να κουνιούνται (όπως και τα όποια μέρη τους).

Αν χρειαστεί βάλε σφουγγαράκια απο κάτω να "σφίξουν" στη θέση τους.

Επίσης, αν είναι παλιοί, ενδέχεται να έχουν ένα plate απο κάτω για να "κρύβει" το εσωτερικό τους και να έχει μόνο ρόλο για "κούμπωμα" σε pickguard ή rings.

Αν αυτό είναι λίγο ασταθές, ή σταθεροποίησε το όπως μπορείς ή ενδεχομένως να μπορείς και να το αφαιρέσεις. Όλα με τη δέουσα προσοχή...

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,μάλλον και εγώ πάσχω απο το ιδιο πρόβλημα.Ένας τύπος που ρώτησα στο guitarstore,του είπα το πρόβλημά μου και μου είπε πως,μάλλον οι μαγνήτες μου δεν είναι καλά κερωμένοι.Απ'ότι καταλαβαίνω,σε οποιαδήποτε περίπτωση,δεν είναι κακό να τους κερώσω...Εννοώ δεν έχω κάτι να χάσω σωστά?

 

Το θέμα μου είναι οτι οι δικοί μου μαγνήτες έχουν καπάκι.Εδώ http://www.guitarnuts.com/technical/electrical/index.php

λέει να το αφήσω το καπάκι πάνω,αλλά δεν μου φαίνεται και παρα πολύ λογικο...Εσείς τι λέτε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,μάλλον και εγώ πάσχω απο το ιδιο πρόβλημα.Ένας τύπος που ρώτησα στο guitarstore,του είπα το πρόβλημά μου και μου είπε πως,μάλλον οι μαγνήτες μου δεν είναι καλά κερωμένοι.Απ'ότι καταλαβαίνω,σε οποιαδήποτε περίπτωση,δεν είναι κακό να τους κερώσω...Εννοώ δεν έχω κάτι να χάσω σωστά?

 

Το θέμα μου είναι οτι οι δικοί μου μαγνήτες έχουν καπάκι.Εδώ http://www.guitarnuts.com/technical/electrical/index.php

λέει να το αφήσω το καπάκι πάνω,αλλά δεν μου φαίνεται και παρα πολύ λογικο...Εσείς τι λέτε???

 

Αν θέλεις να κρατήσεις τα καπάκια μετά το κέρωμα μην τα βγάλεις απ τους μαγνήτες! Ο σκοπός είναι να πάει κερί και στο κενό μεταξύ πλαστικής μπομπίνας-μεταλλικού καπ.

Αν δεν τα θέλεις τα καπάκια, βγάλε τα και μην τα ξανατοποθετήσεις επάνω (γιατί θ' αρχίσει ο θόρυβος πάλι...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να κρατήσεις τα καπάκια μετά το κέρωμα μην τα βγάλεις απ τους μαγνήτες! Ο σκοπός είναι να πάει κερί και στο κενό μεταξύ πλαστικής μπομπίνας-μεταλλικού καπ.

Αν δεν τα θέλεις τα καπάκια, βγάλε τα και μην τα ξανατοποθετήσεις επάνω (γιατί θ' αρχίσει ο θόρυβος πάλι...).

 

Ok,thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου