Προς το περιεχόμενο

Ocd προβλημα output - pots ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Έχω την τύχη να είμαι κάτοχος του παραπάνω o.d. αν και είναι παλιά version 1.4 ο ήχος του είναι τέλειος! Τις τελευταίες μέρες όμως έχω παρατηρήσει ότι το output του έχει πέσει αισθητά πλέον . Παλιότερα έχοντας το volume κοντά στις  1o’clock και το drive κοντά στις 10’ είχα ένα αρκετά καλό Boost στον ήχο μου. Να πω ότι ανέκαθεν το τροφοδοτούσα με 9 volt 1 spot. Επίσης μόλις ψιλοπειράζω το volume ακούγετε ένα χρατς-χρουτς. Καθάρισα τα Pots του με σπρέι επαφών αλλά δεν άλλαξε τίποτα! Τι μπορεί να παίζει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πόσο έχει πέσει το volume? Για να έχεις την ίδια ένταση, τώρα που πρέπει να βάλεις το volume? Ο ήχος του OCD έχει αλλάξει ή είναι ο ίδιος απλά πιο χαμηλός? Μήπως άλλαξες κιθάρα ή ενισχυτή? Με το καθάρισμα των ποτς τα χρατς χρουτς φύγανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Έχω την τύχη να είμαι κάτοχος του παραπάνω o.d. αν και είναι παλιά version 1.4 ο ήχος του είναι τέλειος! Τις τελευταίες μέρες όμως έχω παρατηρήσει ότι το output του έχει πέσει αισθητά πλέον . Παλιότερα έχοντας το volume κοντά στις  1o’clock και το drive κοντά στις 10’ είχα ένα αρκετά καλό Boost στον ήχο μου. Να πω ότι ανέκαθεν το τροφοδοτούσα με 9 volt 1 spot. Επίσης μόλις ψιλοπειράζω το volume ακούγετε ένα χρατς-χρουτς. Καθάρισα τα Pots του με σπρέι επαφών αλλά δεν άλλαξε τίποτα! Τι μπορεί να παίζει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Aν καθάρισες με σπρέυ επαφών αλλά δεν έκανε κάτι, μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή του volume pot. Το έχω κάνει σε διάφορα πετάλια, amps και κιθάρες. Κάποια στιγμή, η ταινία που έχουν μέσα τα pots για τη μεταβολή της αντίστασής τους κάνει εγκοπές και καταστρέφεται.

Η λύση είναι απλή: ξεκολλάμε το παλιό pot απ΄το pcb του pedal και βάζουμε ένα ίδιο νέο pot με το κολλητήρι. Η τιμή του pot σε αντίσταση καθώς και ο τύπος του (λογαριθμικό/γραμμικό ή A/B type) πρέπει να είναι ίδια με το παλιό. Για volume συνήθως θέλει λογαριθμικό pot. To μέγεθος του pot επίσης είναι σημαντικό ώστε να χωρά εκεί που ήταν το παλιό pot.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το ανεβάσω κοντά στις 3’ και το drive κοντά στο 12’. Καταλαβαίνω ότι η τιμές που παραθέτω δεν είναι αμάν και τι σε σχέση με τις προηγούμενες αλλά υπάρχει διαφορά συμπεριφοράς από το πετάλι όσο αναφορά την ένταση του. Ο ήχος του δεν έχει υποστεί καμιά αλλαγή ως σύνολο. Το χραστς-χρουστς ακούγεται ακόμα όταν πειράζω μόνο το volume του. Κιθάρα & ενισχυτής είναι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ocd το τρέχω μέσα από το loop ενός ns-2 και έπειτα βγαίνει στο input ενός άλλου loop.

Στο loop εγώ προσθέσει τώρα τελευταία ένα mxr microflanger και ένα mxr c.c delay.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η προσθήκη των MXR επηρέασε την συμπεριφορά του? Είναι πολύ πιθανό! Δοκίμασε το πάλι μόνο του να δεις αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε ότι το δοκίμασα μόνο του μόλις το καθάρισα. Εφόσον τα άλλα πετάλια είναι στο send και return ενός loop υπάρχει πιθανότητα να επηρεάσουν τον ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι το πετάλι είναι 3 χρονών αν δεν κάνω λάθος και είναι το βασικό μου πετάλι για o.d. ήχους, που σημαίνει ότι το χρησιμοποιώ αρκετά. Υπάρχει πιθανότητα όντως να χάλασε το Pot του? Αν ναι, επειδή δεν σκαμπάζω καθόλου από ηλεκτρικά αν το πάω σε κάποιο μάστορα το κόστος (στο περίπου) πόσο θα κυμανθεί για μια τέτοιου είδους αλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι στο ίδιο λουπ το OCD και τα MXR? Από την περιγραφή σου νόμιζα ότι είναι μαζί. Αν το δοκίμασες και μόνο του, χωρίς ns-2 και MXR, τότε δεν τίθεται θέμα κάποια άλλη είναι η αιτία.

 

Η αλλαγή ενός ποτ δεν κοστίζει πολλά χρήματα. Αν όντως το πρόβλημα σου είναι εκεί μην φοβάσαι να το πας σε κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου