Προς το περιεχόμενο

Fender Jazz VS Precision



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα επέλεγες P;  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Για αυτά που θες να παίξεις κάνουν και τα τρία, P, J και Ray, αλλά θα πήγαινα με ένα P, πρώτον γιατί το λατρεύω και δεύτερον γιατί σε τέτοιες μουσικές το P αν παιχτεί αλήτικα είναι ότι πρέπει.

 

Γιατί άραγε; Μιλάμε για ένα όργανο σχεδόν ίδιο από το 1957 (για να μην πω από το 1951 και υπερβάλλω), το οποίο μπορεί να καλύψει όλα τα είδη της μουσικής στα οποία χρειάζεται ηλεκτρικό μπάσο.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η Αλήθεια είναι οτι προτιμώ λίγο πιο γεμάτο μπράτσο (αν σκεφτείς και το Warwick Που είναι αρκετά παχύ και είναι πολύ βολικό για εμένα, τουλάχιστον έτσι έχω μάθει).

Οπότε πάμε σε P...

Τελευταία ερώτηση: υπάρχει p/j όπου θα μπορώ να απομονώσω μόνο τον neck και να έχω κλασικό ήχο αλλά να φοράει και ένα j ώστε να έχω και άλλες εναλλακτικές? Από ότι βλέπω στο site είναι μόνο το American Deluxe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PJ. H φυσική επιλογή.

Είτε σε J σχήμα (Reggie Hamilton) είτε σε P (πολλά αλλά -εκτός του Aerodyne  ;D - ξεχωρίζει το Hot Rod) σχήμα. 6606537359_4095dfeca9_z.jpg......Με flats.  ::)

To McKagan, προσωπικά, δεν ....

Το παλιό Deluxe είχε λάθος :P  σώμα. Το καινούριο δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Υπάρχουν και τα Elite II σε PP.

200263241132-2.jpg

 

Γεμάτο μπράτσο έχει το Harris το απλό P. Ποιο ωραίο για μένα είναι το Sting αλλά και το Dirnt με παχύ neck αλλά 40άρι nut.

 

Και τα χιλιάδες Jazz είναι μια χαρά.

 

Και αν θες Precision σε steroids πάρε G&L.

 

Γενικώς ότι σε φτιάχνει στο χέρι και στο μάτι. Ο ήχος "έρχεται".

 

Τα υπόλοιπα είναι για να κάνουμε κουβέντα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Και θα βάλω και ένα ακόμα ΜΜ: Το Bongo είναι ένα όργανο που έχει από τους πιο crisp funky ήχους που έχω ακούσει/ γρατσουνίσει.  :D 

Αν και προσφατο, μεγαλο απωθημενο. Αν η ΜΜ αφηνε τους αμερικανους dealers να στειλουν Ευρωπη θα το ειχα παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Αυτές οι κουβέντες είναι λίγο "να χαμε να λέγαμε" αλλά θα υποβάλω και εγώ την εμπειρία μου μιας και έχω στην κατοχή μου και τα 3......σχεδόν

Και λέω σχεδόν γιατί ο νέος της παρέας είναι ένα SBMM ca το οποίο αγοράστηκε με αρκετή διάθεση τζόγου-χωρίς δοκιμή αλλά τελικά αποδείχθηκε σχεδόν ισάξιο του original stingray.

Το μανίκι είναι σχεδόν jazz με 38άρι nut και high gloss για τραγανό ήχο. Ηχητικά ως γνωστόν παίζει σε μια κατηγορία μόνο του όπως και τα άλλα 2 άλλωστε.

Τα άλλα 2 είναι Precision plus '91 με Lace (έναν P και έναν J οπότε οι επιλογές είναι πολλές στον ήχο) 38άρι nut και το 2ο είναι ένα jazz 2007 με S1 και duncans antiquity II........Holly grail που λέει και ένας φίλος. Δεν μπορώ να προτείνω ένα από όλα, θέλω να τα προτείνω όλα!! Χρόνια ευτυχισμένος με το P αναρωτήθηκα γιατί δεν είχα και jazz όταν τελικά το απέκτησα πριν 2 χρόνια. Αρχίζοντας να παίζω και αλλάζοντας όργανα κάθε φορά λέω : "Tϊ όργανο έχω ρε π...στη" !!!!!!!

Λεφτά υπάρχουν, πάρτα όλα!!!!

Τα σέβη μου

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν μπορώ να προτείνω ένα από όλα, θέλω να τα προτείνω όλα!!

Δυστυχώς ή ευτυχώς  ;D έτσι είναι!!! Τα θες και τα τρία  8)

 

Τώρα ως προς τα P/J, έχω φτιάξει ένα από parts (καθώς και ένα με MM/P διάταξη μαγνητών  :o)... Είναι μια λύση να συγκεράσεις τους ήχους, αλλά πάντα θα θες και το real deal  ;D. Είναι ας πούμε... ψυχολογικό (ή αθεράπευτο GAS)  ;D ;D ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα...

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.

Τα οικονομικά μου δυστυχώς επιτρέπουν να αγοράσω μόνο το ένα προς το παρόν.

Να είστε καλά και θα ενημερώσω για την αγορά μου μόλις αυτή γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το jazz με S1 switch κάνει ένα αρκετά συμπαθητικό boostάρισμα που τείνει να προσομοιώσει αρκετά τον ήχο του precision οπότε είναι μια ιδέα αρκετά καλή χωρίς να μπορεί βέβαια να υποκαταστήσει σε καμιά περίπτωση ένα P-bass. Να σου πω την αλήθεια δεν ήμουν ποτέ fun των partκάτι κυρίως λόγω αμφιβόλου ηχητικού αποτελέσματος. Ο συνδυασμός ΜΜ/P που αναφέρεις ακούγεται αρκετά φορτωμένος.. ??? αλλά φαντάζομαι δίνει αρκετούς ήχους.

Νομίζω πως το jazz είναι το πιο overall μπάσο αν δεν είσαι κλασικός ροκάς/

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως το jazz με S1 switch κάνει ένα αρκετά συμπαθητικό boostάρισμα που τείνει να προσομοιώσει αρκετά τον ήχο του precision οπότε είναι μια ιδέα αρκετά καλή χωρίς να μπορεί βέβαια να υποκαταστήσει σε καμιά περίπτωση ένα P-bass. Να σου πω την αλήθεια δεν ήμουν ποτέ fun των partκάτι κυρίως λόγω αμφιβόλου ηχητικού αποτελέσματος. Ο συνδυασμός ΜΜ/P που αναφέρεις ακούγεται αρκετά φορτωμένος.. ??? αλλά φαντάζομαι δίνει αρκετούς ήχους.

Νομίζω πως το jazz είναι το πιο overall μπάσο αν δεν είσαι κλασικός ροκάς/

 

Ακριβώς αυτό. Παίζεις τα πάντα όλα  :) με ένα Jazz  για αυτό και είναι η πρώτη επιλογή (αλλά θα ξαναπώ ότι και το P, αν και πιο ροκάδικο όργανο έχει «κελαηδήσει» στα χέρια μεγάλων παικτών σε άλλα μουσικά είδη).

 

Το ΜΜ/P το έφτιαξα από περιέργεια- part κατασκευή, κάνεις ότι θέλεις  ;D- και τελικά όταν παίζω με αυτό κατά πλειοψηφία το χρησιμοποιώ ως ΜΜ και λιγότερο σαν P (κυρίως σε slap). Για να πω την αλήθεια η ιδέα για αυτό μου ήρθε από το The Wife- τo P bass του Billy Shehan που του... άλλαξε τα φώτα (σκάλοπ, humbucker στην neck possition).

Οπότε εγώ του κότσαρα έναν MM πίσω και φυσικά το ονόμασα The Wife- με decal κατασκευής του μεγάλου Marathon  ;D ;D ;D ;D 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου