Προς το περιεχόμενο

αγορά mp3 Ελληνικών τραγουδιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ωραία. Και αν εγώ υποστηρίξω ότι τα επιπλέον αντίγραφα ήταν π.χ. back up συνεχίζω να παρανομώ; Δηλαδή ο νόμος ενδιαφέρεται για τον αριθμό τον ψηφιακών αντιγράφων, αν είναι ένα πρώτο είσαι Οκ;

 

Εδώ σε θέλω τωρα. Κάνω το πρώτο ψηφιακό αντίγραφο και αυτό βρίσκεται αποθηκευμένο σε ένα pc π.χ. Εκεί, από αυτά που λές, μπορώ να το κάνω ότι θέλω, αρκεί να μην το μετα-αποθηκεύσω αλλού. Πες λοιπόν ότι όντως μεταφέρω το αρχείο αυτό σε ένα άλλο ψηφιακό μέσο και μετά το διαγράφω από το αρχικό μέσο, το pc σ' αυτήν την περίπτωση. Τι γίνεται εδω; Θα τα φάω τα 10 ή όχι.

 

Το πρόβλημα είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις η μεταφορά ενός ψηφιακού αρχείου γίνεται μόνο με αντιγραφή αυτού (π.χ. μέσω e-mail), αρχικά έχεις ένα μετά δύο, ακόμα και αν δεν είναι η αντιγραφή ο σκοπός, κάτι που δεν ισχύει στον αναλογικό κόσμο. Κοινώς φαίνεται να απαγορεύεται εμμέσως η μεταφορά ψηφιακών αρχείων.

Λοιπόν το θέμα δεν ακριβώς στη σωστή του βάση.

 

Με αφορμή άλλο πράγμα, επεκτάθηκε και σε αυτό η απόφαση.

 

Στο παράδειγμά σου τώρα (και με βάση το σκεπτικό της απόφασης).

Η πρώτη (ψηφιοποίηση-μετατροπή από αναλογικό σε ψηφιακό) δεν θεωρείται αναπαραγωγή.

 

Η οποιαδήποτε άλλη , πέραν αυτής, περαιτέρω αντιγραφή σε οιοδήποτε άλλο ψηφιακό μέσο θεωρείται αναπαραγωγή (είτε είναι σε hard drive, είτε σε flash drive, είτε σε cd – dvd..etc).

 

Εμένα προσωπικά με βολεύει το σκεπτικό της απόφασης και θα το χρησιμοποιήσω (άλλωστε αποτυπώνει ακριβώς την αλήθεια) γιατί μιλάμε για επαγγελματία και εκεί ναι είναι  κρίσιμος (ως προς το να συναχθεί συμπέρασμα) ο αριθμός των αντιτύπων (π.χ. αν βρίσκανε 10-20 κόπιες από την κάθε μετατροπή, εύκολα θα έβγαινε το συμπέρασμα ότι η αναπαραγωγή έγινε με σκοπό την περαιτέρω διάθεση) .

 

Αν στο παράδειγμά σου μιλάς για ιδιώτη , κάνε όσα αντίγραφα θες και σε ό,τι format θες, σε προστατεύουν άλλες διατάξεις (επιτρέπεται η αναπαραγωγή για ιδιωτική χρήση).

 

edit:

 

Τώρα, αν και ως ιδιώτης, ψηφιοποιήσεις κάτι και μετά αρχίζεις να κάνεις "ψηφιακά αντίγραφα", π.χ με upload στο internet και διαθέσιμο download ή Stream ή με αποστολή με e-mail, και άρα να τα διαθέτεις, αν αυτό γίνεται  χωρίς άδεια, είναι παράνομο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλό θρεντ! Θενξ Λάκη.

 

Το DRM όμως στηρίζεται νομίκα (εκτός Ελλάδος φυσικά) με το να απαγορεύει την αντιγραφή για ιδωτική χρήση (από το ipod στο CD για να το ακούσω στο αυτοκίνητο)...

 

Κανένα μαγαζί ρε παιδιά; Κανέις; Δεν υπάρχει κάποιο μαγαζί; Δηλαδή και νόμιμος να είμαι, τελικά θα πάω στον Κώστα (που έχω και καιρό να τον δώ, ενώ τη γυναίκα του όχι  ;D ;D ;D ;D) και θα αντιγράψω για να τα έχω; :( Ρε μαμώτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, για να ακουσουμε τη "συνεφουλα" πρεπει να γινουμε καγκελαριοι και δικαστικοι..

Οτι ναι ναι ::)

αμ δε που θα αγορασω... ;D

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου