Προς το περιεχόμενο

Απορίες για το zoom R16


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.zoom.co.jp/products/r16

http://www.sweetwater.com/insync/hi-z/

Kαι στο manual σελ 18

 

Συνδύασε ότι διαβάσες και θα καταλαβεις τι ειναι!  ;)

 

Αν οχι, google is your friend για τα υπολοιπα! ;D

 

σε ευχαριστω για την απαντηση ...αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι αν συνδεσω την κιθαρα μεσο πεταλιερας (pod x3) πρεπει να ειναι παλι σε hi z mode;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω που συνδεω το podxtlive δεν εχω παρατηρησει διαφορά αν ειναι ανοιχτο ή κλειστο.

 

Οποτε απλα κανε μερικες δοκιμαστικες εγγραφες και οτι σου ακουγεται καλυτερα!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που συνδεω το podxtlive δεν εχω παρατηρησει διαφορά αν ειναι ανοιχτο ή κλειστο.

 

Οποτε απλα κανε μερικες δοκιμαστικες εγγραφες και οτι σου ακουγεται καλυτερα!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση μιλτο.....

Εχεις δοκιμασει να ηχογραφισεις ολοκληρη μπαντα με το zoom και να ακουτε μονο με ακουστικα.... τι θελω να πω.... ολοι συνδεδεμενοι στο ζοομ μεσο πεταλιερων ,ηλεκτρονικα ντραμς κλπ.... εχω νεογεννητο στο σπιτι και καταλαβαινεις πρεπει να μειωθει η ενταση ..... σκεφτομαι δηλαδη να τον χρησιμοποιω σαν μικτη και οποτε δενει το κομματι να το γραφουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις χρησιμοποιουμε το R24 στις προβες για να γραφουμε πολυκαναλα την προβα μας:

2 καναλια ντραμς (μποτα - οβερ)

1 μπασο

2 πληκτρα

1 φωνη

1 κιθαρα

 

και το αποτελεσμα ειναι γιαυτη τη δουλεια ειναι πολυ καλο. Για να ακουμε ομως χρησιμοποιουμε τους ενισχυτες μας, εκτος απτα φωνητικα και τα πληκτρα που πανε απτα output του zoom στην κονσολα. Για την παραπανω δουλεια ειναι αριστο.

 

Τωρα για να συνδεσεις ολη την μπαντα πανω του και να ακουτε με ακουστικα ειναι λιγο θεμα,

 

αρχικα γιατι εχει μια εξοδο ακουστικων και δεν ξερω πως μπορειτε να split-αρετε τοσες πολλες φορες το σημα (βεβαια καποια λυση θα υπαρχει)

 

και κατα δευτερον γιατι δεν μαρεσει ο τροπος που μετατρεπει το σημα το Zoom, δηλαδη οι AD/DA converters του. Εξηγω: Αν βαλω τα ακουστικα στο Podxtlive ακουγεται τελεια. Αν συνδεσω το podxtlive στο Zoom και μετα ακουω απο ακουστικα ακουγεται ενοχλητικα χειροτερο.. :( οποτε δεν ξερω τι να σου πω, θα πρεπει να το ακουσεις..

 

Επισης θα χρησιμοποιησεις ΜΟΝΟ xlr βυσματα. Δεν ξερω τι σκεφτοντουσαν οταν το σχεδιαζαν, αλλα οι υποδοχες των jack ειναι πολυ στενες με αποτελεσμα να σπανε τα βυσματα μεσα. Μου εχει συμβει 2 φορες, και την μια παει στο καλο ηταν ενα παλιο βυσμα την αλλη ηταν neutrik καινουργιο και ετσι μας εμειναν 7 απο τις 8 εισοδους..Εξου και αν διαβασεις την λιστα πιο πανω χρησιμοποιουμε 7 εισοδους.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα απο οτι καταλαβαινω γραφεις με μικροφωνα στους ενισχυτες της κιθαρας και του μπασου.... το θεμα του ηχου που αναφερεις το ειχαμε και εμεις στην αρχη αλλα το λυσαμε....ουσιαστικα φτιαξαμε ηχους για οταν παιζουμε- ηχογραφουμε με το zoom.....κοιτα αυτη ειναι η μ......κια με τις modelling πεταλιερες ..... ο ηχος που φτιαχνεις  ισχυει μονο για οτι το δοκιμαζες (ακουστικα- κονσολα-ενισχυτη).. τα ακουστικα δεν ειναι θεμα εχουμε εναν spliterr της benhriger ....για την ωρα αποδιδει ικανοποιητικα.... αυτο για τα βυσματα που ειπες με προβληματιζει γιατι εχουμε σκοπο να παιζουμε σε δυο τρια μερη διαφορετικα ανα εβδομαδα οποτε βαλε βγαλε βυσματα....θα το προσεχω παντως και σε ευχαριστω.....αν εχεις κατι αλλο που εχεις παρατηρησει θα ημουν ευγνώμων  αν το μοιραζοσουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθαρα και μπασο τα συνδεουμε ως εξης:

Κιθαρα->podxt->right output-> jack to xlr adapter

και

Μπασο->darkglass preamp-> di out (το darkglass εχει ενσωματωμενο)->xlr

 

Δεν εχω κατι αλλο να σου πω, περα απτο να χρησιμοποιησεις τις xlr εισοδους. ΔΕΝ υπαρχει ανταλλακτικο για τα inputs (ρωτησα στην αντιπροσωπεια, εψαξα και στο internet)

Πραγματικα τα 10-20 ευρω που θα δωσετε θα πιασουν τοπο!

 

Καταλλα το μηχανημα τα εχει βγαλει τα λεφτα του και ειναι μια απτις καλυτερες επενδύσεις που έχω κανει σε μουσικο εξοπλισμο.

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι καθολου..

 

Και για να κλεισω με το zoom r 24 (μηπως τυχον διαβασει κανεις αυτο το θεμα στο μελλον):

Δεν μου αρεσε σαν καρτα ηχου (εχω ηδη μια novation2/4) και ειναι χειροτερο το Zoom ισως να φταινε οι AD/DA adaptors τι να πω...Ειμαι λίγο biased σε αυτο το θεμα του ηχου του! ;D

 

Και δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει σαν DAW controller.

 

Ομως οταν το δοκιμασα το λαπτοπ ειχε XP και μουχαν σπασει τα νευρα, τωρα με τα 7 δεν το δοκιμασα καν

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες δεν καταφερες να το κανεις να δουλεψει σαν controler τι εννοεις ; τι προβλημα συναντησες; ισως μπορω να σε βοηθησω γιατι ειχα παρομοια προβληματα και ευτυχως τα ελυσα....χρησιμοποιω windows xp και cubade sx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω για το r16 αλλά έχω το HD16 και είναι μια χαρά, αργεί να πάρει μπρος μόνο.

Καλή ποιότητα κατασκευής ,αξιοπρεπής ήχος .

Μην τρελαθούμε δεν θα γράψουν εκεί οι floyd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου