Προς το περιεχόμενο

John Bonham Drums!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι κλασσικο big band κουρδισμα.

 

το σημαντικοτερο βεβαια ειναι ο σωστος τροπος τεντωματος της σουρντινας του ταμπουρου,οι περισσοτεροι ελληνες ντραμμες κανουν το τραγικο λάθος να την σφιγγουν πολυ με αποτελεσμα να πνιγεται ολος ο ηχος του ταμπουρου (το τι καυγαδες εχω κανειν στο στουντιο δε φανταζεσαι για να τους πεισω να τη ρυθμισουν σωστα.. :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σημαντικοτερο βεβαια ειναι ο σωστος τροπος τεντωματος της σουρντινας του ταμπουρου' date='οι περισσοτεροι ελληνες ντραμμες κανουν το τραγικο λάθος να την σφιγγουν πολυ με αποτελεσμα να πνιγεται ολος ο ηχος του ταμπουρου (το τι καυγαδες εχω κανειν στο στουντιο δε φανταζεσαι για να τους πεισω να τη ρυθμισουν σωστα.. :lol: )[/quote']

 

¶σε SF, δε βρίσκεις άκρη μ'αυτά τα πράγματα...

¶λλος κιθαρίστας θέλει να την ακούει "πνιγμένη', άλλος χαλαρή...

 

Εσύ για ένα alternative/post-punk/rock group, όπως το δικό μου, τι κουρδίσματα θα μου πρότεινες; Δέρματα;

 

ή μήπως βγαίνω off;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφήσεις όμως την σουρντίνα σχετικά χαλαρή, τότε ... τρίζει απίστευτα όταν παίζει κάποιο άλλο όργανο! Ή μήπως υπάρχει λύση;;;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΟΛΑ τα παιξιματα (απο metal εως jazz ) ΧΑΛΑΡΗ ,δεν εχει καμμια σημασια το ειδος της μουσικης .

 

Ειναι ΛΑΘΟΣ να σφιγγεις τη σουρντινα (αλλωστε μια δοκιμη σε ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ θα σε πεισει οταν ακουσεις ποσο καλυτερα ακουγεται,και γραφει,ενα ταμπουρο με ΣΩΣΤΑ τεντωμενη σουρντινα) μια και χανεται ο μισος ηχος του ταμπουρου (και ακουγεται σαν ταπερ! :lol: )

 

Αν αφήσεις όμως την σουρντίνα σχετικά χαλαρή, τότε ... τρίζει απίστευτα όταν παίζει κάποιο άλλο όργανο! Ή μήπως υπάρχει λύση;;;

 

το τριξιμο ακουγεται μονο οταν ΔΕΝ παιζουν τα ντραμς,αρα υπαρχει λυση : κατα τη διαρκεια "οργανικων" περασματων την κατεβαζουμε τελειως :wink:

 

Εσύ για ένα alternative/post-punk/rock group, όπως το δικό μου, τι κουρδίσματα θα μου πρότεινες; Δέρματα;

 

εξαρταται απο το ταμπουρο και αν ειναι Live η studio

 

για batter

 

μεχρι και 7" στο στουντιο τιποτα δεν ακουγεται καλυτερα απο μια κλασσικη Remo coated ambassador (η οποιαδηποτε single ply coated)

για 8αρια ταμπουρα δοκιμασε και μια coated με dot.

 

Live αν βαρας πολυ ,οπως εγω,δυστυχως μονο emperors η coated cs αλλοιως θα ψαχνεις για ταμπουρο..

 

για απο κατω συνηθως ambassador (εκτος και αν το ταμπουρο ειναι μεχρι 4" οπου μου αρεσουν περισσοτερο oι diplomat)

 

τα καλυτερα ταμπουρα που εχω ακουσει εχουν συνηθως το κλασσικο υψηλο κουρδισμα με την batter λιγο λιγοτερο τεντωμενη απο την απο κατω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφήσεις όμως την σουρντίνα σχετικά χαλαρή' date=' τότε ... τρίζει απίστευτα όταν παίζει κάποιο άλλο όργανο! Ή μήπως υπάρχει λύση;;;[/quote']

 

Προσωπικά θεωρώ αυτό το τρίξημο το κερασάκι στην τούρτα στο συνολικό ήχο των τυμπάνων! (Φυσικά όχι όταν δεν παίζουν καθόλου, είναι σπαστική ειδικά αν είσαι μπασίστας :D ) Κάτι σαν συνεχές ghost notes!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ για ένα alternative/post-punk/rock group' date=' όπως το δικό μου, τι κουρδίσματα θα μου πρότεινες; Δέρματα; [/quote']

 

εξαρταται απο το ταμπουρο και αν ειναι Live η studio

 

για batter

 

μεχρι και 7" στο στουντιο τιποτα δεν ακουγεται καλυτερα απο μια κλασσικη Remo coated ambassador (η οποιαδηποτε single ply coated)

για 8αρια ταμπουρα δοκιμασε και μια coated με dot.

 

Live αν βαρας πολυ ,οπως εγω,δυστυχως μονο emperors η coated cs αλλοιως θα ψαχνεις για ταμπουρο..

 

για απο κατω συνηθως ambassador (εκτος και αν το ταμπουρο ειναι μεχρι 4" οπου μου αρεσουν περισσοτερο oι diplomat)

 

τα καλυτερα ταμπουρα που εχω ακουσει εχουν συνηθως το κλασσικο υψηλο κουρδισμα με την batter λιγο λιγοτερο τεντωμενη απο την απο κατω.

 

εγώ έχω βάλει στο ταμπούρο μου ένα emperor X για batter, αλλά έχω χάσει σε μεγάλο βαθμό την ευαισθησία που είχα όταν έπαιζα με ένα CS coated... από κάτω έχω ένα ambassador snare.

 

Δυστυχώς βαράω αρκετά... :roll:

 

Στα τομς, έχω emperor διάφανα, για μένα Η ιδανική λύση για rock...

 

Μόνο στο βαθύ έχω pinstripe, για να το "μαζεύω" λιγάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται και απο τι τυμπανα εχεις.οσο ακριβοτερο & καλυτερο ειναι το σετ τοσο περισσοτερο προς τα Ambassadors θα πηγαινεις και για τα τομ & για τα βαθια μια και ειναι κριμα να βαλεις π.χ σε μια Gretsch pinstripes :?

 

αλλα βεβαια παιζει ρολο και τι μουσικη παιζεις (π.χ. αν παιζεις Death οι ambassadors σου ειναι αχρηστες)

 

παντως γενικα στο στουντιο τα ελαφρυτερα δερματα & πιατινια λειτουργουν (γραφουν) καλυτερα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως γενικα στο στουντιο τα ελαφρυτερα δερματα & πιατινια λειτουργουν (γραφουν) καλυτερα....

 

+100000

 

Για Jazz/Fusion πάντως δεν έχω ακούσει καλύτερες μεβράνες από τις Evans! Coated όλες εννοείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου