Προς το περιεχόμενο

John Bonham Drums!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα διπλά δέρματα (emperors, pinstripes, g2, hydraulics κ.λπ.) είναι η πιο βολική λύση όταν το σετ δεν είναι πολύ καλό. Κόβουν τις "κακές" αντηχήσεις του κόθρου, και στην πραγματικότητα ακούς περισσότερο το δέρμα από ότι το ξύλο (δηλαδή περισσότερo την πηγή ήχου απ' ότι το αντηχείο), οπότε τα μειονεκτήματα του τυμπάνου φαίνονται λιγότερο. Το κακό είναι ότι έτσι ο ήχος γίνεται λίγο έως πολύ μονοδιάστατος, και χάνει σε διάρκεια, όγκο και αρμονικούς, στοιχεία πολύ βασικά.

 

Συμφωνώ με το ότι σε καλά σετ, οι μονές μεμβράνες (ambassador, g1 κ.λπ.) μπορούν να κάνουν θαύματα, και αν ακούγονται πολύ "ανοιχτές" μπορείς πάντα να περιορίσεις τις αντηχήσεις αλλάζοντας το κούρδισμα ή μαφλάροντάς τις (ενώ το αντίστροφο δεν συμβαίνει με τα πιο heavy δέρματα, αφού δεν γίνεται να προσθέσεις αντήχηση ή αρμονικούς, και έχεις "κολλήσει" με τον ήχο τους).

 

Βέβαια όλα αυτά είναι πολύ γενικά, και το τι αρέσει στον καθένα είναι αρκετά προσωπικό, ενώ, όπως αναφέρθηκε, ανάλογα με την κατάσταση (studio, live, ακουστική χώρου κ.λπ.), αλλάζουν και οι απαιτήσεις.

 

Αυτό που είναι βέβαιο είναι ότι οι χορδές του ταμπούρου όντως δεν πρέπει να είναι τσίτα. Γι' αυτό το λένε snare drum και όχι καφάσι...

 

Υ.Γ. Έχω το dvd απ' όπου είναι παρμένα τα αποσπάσματα, και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να πάρουν μια ιδέα για το πώς φτιάχνουμε ήχο στα τύμπανα. Λέγεται "Trust Your Ears", και πρέπει να βρίσκεται στο Amazon ή μέσω του site του Jeff Ocheltree.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κλασσικο big band κουρδισμα.

 

Μπορείς να μου δώσεις μερικά hints για να πετύχω παρόμοιο κούρδισμα;

 

Επίσης θέλω να φτιάξω έναν ήχο ταμπούρου' date=' τύπου Matt Cameron (Pearl Jam)...

 

χωρίς κρεμμύδι... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και έγινε λόγος για τον ήχο του Bonham' date=' για δείτε και αυτό.

 

Nice link Haris! :D

 

Θα το τιμήσω με την επιστροφή... κάτι για τις κρύες νύχτες του χειμώνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κλασσικο big band κουρδισμα.

 

Μπορείς να μου δώσεις μερικά hints για να πετύχω παρόμοιο κούρδισμα;

 

Επίσης θέλω να φτιάξω έναν ήχο ταμπούρου' date=' τύπου Matt Cameron (Pearl Jam)...

 

χωρίς κρεμμύδι... :lol: :lol:

 

γενικα θα φροντισεις οι κατω μεμβρανες να ειναι υψηλοτερα κουρδισμενες απο τις πανω για να εχεις εντονοτερο projection & λιγοτερο sustain.

 

δες & εδω μερικα πολυ χρησιμα tips

 

http://www.remo.com/portal/pages/drumming/product_tips/Drumming+Product+Tips+Drumset.html

 

http://home.earthlink.net/~prof.sound/id4.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου