Προς το περιεχόμενο

Kαταλληλα ηχεια για εστιατοριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!! δεν ξερω αν εχω μπει στην καταλληλη κατηγορια!!

Φιλος μου φτιαχνει εστιατοριο περιπου 80 τ.μ. ειναι πετρινο μεσα κ εγω εχω αναλαβει

οτι εχει σχεση με τον ηχο μεσα στο μαγαζι!!

εχω τις εξης ερωτησεις:

1) τι ηχεια θα χρειαστω ( 4 ενα σε καθε γωνια οπου υπαρχουν κ οι προηγουμενες υποδοχες )

2) να ψαχτω στο εξωτερικο για τιμες η στην ελλαδα

3) θελω οσο πιο οικονομικα γινεται ( πολλα γκαφρα δεν υπαρχουν)

ευχαριστω εκ των πρωτερων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω με ένα σύστημα hi-fi είσαι καλυμένος...

Καμία 150€ και είσαι κομπλε...Γιατί εάν μιλάμε για ταβέρνα ο κόσμος γενικά δεν θέλει και πάρα πολύ δυνατά την μουσική...

Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις ένα απλό ηχοσύστημα με 4 δορυφόρους στις τέσσερις γωνίες του χώρου και να παίζεις μουσική. Δεν χρειάζεται ούτε μελέτη ούτε τίποτα. Νομίζω πως αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες και στην τελική να απευθυνθείς σε κάποιον που αναλαμβάνει εγκατάσταση ήχου κάνοντας ο ίδιος μέτρηση.

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τους από πάνω. 4 ηχεία hi-fi για 80 τ.μ. είναι μια χαρά. η μουσική θα παίζει τον ρόλο του χαλιού πάνω στης συζητήσεις των πελατών. Ούτε ένταση χρειάζεσαι ούτε καμία εξωφρενική ποιότητα. Με μια απλή αναζήτηση ή μια βόλτα στα μαγαζιά θα βρείς αρκετές λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτόν τον προϋπολογισμό θα βρείς φθηνά ηχεία HiFi από εταιρίες όπως η Koda, υπάρχουν σε πολλά καταστήματα. Ωστόσο θα πρέπει να ψάξεις το θέμα της στήριξης, εκεί τα επαγγελματικά ηχεία έχουν το πλεονέκτημα γιατί έχουν ενσωματωμένο μηχανισμό στήριξης σε τοίχο καθώς και δυνατότητα προσαρμογής κλίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά λένε τίποτα? (χωρίς το sub), γιατί με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα (για εξωτερικό χώρο)

http://www.polkaudio.com/homeaudio/atrium/index-outdoor.php

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά έχουν σχεδόν 100 ευρώ το ένα...από κριτικές πάντως καλά τα πάνε...αλλά γνώμη μου είναι να μην δώσετε και πολύ σημασία στα ηχεία. Απλά ηχεία να κάνετε την δουλειά σας. Παίζει οι εντάσεις τους να είναι εκτός range και να μην ακούς αυτά που πλήρωσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η τιμή των ηχείων αυξάνεται σύμφωνα με την προσφερόμενη ποιότητα του ήχου και όχι απαραίτητα με την ένταση που συνήθως είναι αντιστρόφως ανάλογη. Η ποιότητα δε, αφορά την χαμηλή παραμόρφωση, το εύρος του ηχητικού φάσματος που καλύπτει και την τονική ισορροπία. Αυτά για να υπάρχει ένας μπούσουλας στο τι ζητάμε.

Οσο για την εγκατάσταση δεν ξέρω να προτείνω αλλά υποθέτω πως για να ρωτάς εδώ, δεν χρειάζεται μεγάλη εγκατάσταση που να δικαιολογεί μελέτη. Οπότε φρόντισε να πάρεις κάτι που να ακούγεται απαλά στο αυτί, να μην ξύνει και τσιρίζει (όπως τα φτηνά ηχεία P.A.) δοκιμάζοντας και ακούγοντας ηχεία μέσα στο προσφερόμενο budget. Στα καταστήματα θα σου προτείνουν και ισχύ που θα χρειαστείς για τον χώρο σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου