Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με προενισχυση μικροφωνου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και παλι παιδια

 

Αρχικα να πω πως ειμαι σχετικα καινουργιος στο χωρο τou home recording και δεν εχω και πολλες γνωσεις οποτε οποιαδηποτε λαλακια πω παρακαλω δειξτε λιγο κατανοηση :P

 

Εδω και κατι μηνες εχω αγορασει ενα ωραιο μικροφωνακι αυτο εδω http://www.dv247.com/microphones/se-electronics-se2000-large-diaphragm-cardiod-microphone--66529. Εχω και μια αξιοπρεπεστατη καρτα ηχου αυτη http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_c400.htm και ολα πηγαιναν ρολοι.

 

Xτες που το συνεδεσα εκανε ανα καιρους κατι παραξενα "κλικ" και ειχε αρκετο θορυβο, αυτο που μου εκανε ακομα περισσοτερο εντυπωση ειναι οτι οταν εβαλα και στο 2ο input ενα t.bone ms 75 (αντιγραφο του sm57) εκανε και αυτο τα ιδια "κλικ"!!! Αυτο συνεβαινε μονο οταν ηταν ανοιχτο το phantom power. Υστερα απο μιση ωρα σταματησαν. Επισης οταν βαζω ενα 50% spring reverb στα tracks καποιοι ηχοι παραμορφονονται (?) χωρις να πηγαινει στο κοκκινο το gain. Το απογευμα θα ανεβασω και ενα κλιπακι να καταλαβατε τι εννοω.

 

Να προσθεσω κατι που λογικα ειναι δικο μου λαθος αλλα δεν ξερω πως να το σταματησω. Αρχικα οκ ανοιγω το phantom power συνδεω το μικροφωνο με την καρτα και μετα οταν το βγαζω ειτε κλεισω πρωτα το phantom power ειτε βγαλω πρωτο το μικροφωνο απο την καρτα ηχου η ενδειξη των db φτανει το κοκκινο στην καρτα ηχου ακομα και με το gain στο 0. Τι κανω λαθος? Τι πρεπει να συνδεω / αποσυνδεω πρωτα?

 

Αμα υπαρχει καποιο προβλημα πιστευετε οτι ειναι στο μικροφωνο ή στις προενισχυσεις της καρτας ηχου μου? Επισης αμα δεν ειναι στο μικροφωνο κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/art_tube_mp_studio_v3.htm θα μου δωσει καλυτερα αποτελεσματα? Αξιζει να δωσω αυτα τα λεφτα?

 

 

Υ.Γ Δεν ειναι προβλημα καλωδιου δοκιμασα και αλλα καλωδια.

Υ.Γ2 Επειδη ουτε στις οδηγιες χρησεις ουτε στο internet βρηκα πουθενα απαντηση μπορειτε να μου εξηγησετε τι ειναι αυτο το διακοπτακι με την παυλα και την παυλα και γωνια πανω στο μικροφωνο :P

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σημερα που ξανασυνεδεσα το μικροφωνο ηταν ολα οκ ::) Ουτε κλικ ουτε θορυβος. Και αυτο εδω ειναι και το κλιπ που σε αποσταση 20 εκατοστων με λιγο reverb ο ηχος των κλαπ των χεριων "παραμορφωνει". Σας το δειχνω γιατι θελω να μαθω αμα ειναι φυσιολογικο που ακουγεται ετσι ή αμα υπαρχει καποιο προβλημα.

 

Εδιτ: στο κλιπ ολα ακουγονται φυσιολογικοτατα. Μολις κανω export το track ολα τα προβληματα εξαφανιζονται -.-

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2 παύλα με γωνία=low cut πιθανόν στα 100Hz, παύλα σκέτη=flat, χωρίς το low cut

 

Για τα υπόλοιπα, μιλάς πολύ γενικά (λογικό μιας και είσαι καινούργιος στο θέμα home recording).

Μπορεί να είναι οτιδήποτε.

Από θέμα software (λειτουργικό, drivers, antivirus, έλλειψη πόρων του υπολογιστή κλπ) μέχρι hardware (μικρόφωνο, καλώδιο κλπ).

 

Στη θέση σου θα δοκίμαζα πρώτα τα καλώδια και τα μικρόφωνα.

Δοκίμασέ τα σε κάποιο φίλο σου που δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα.

Επίσης φέρε κάποιο άλλο μικρόφωνο που δεν αντιμετωπίζει σίγουρα πρόβλημα για να τσεκάρεις.

 

Πάντως το πιθανότερο είναι να έχεις θέμα στο software.

Μπορεί να έχεις φορτώσει πολύ το pc σου ή να είναι απαιτητικό το project σου από άποψη πόρων ή να χρειάζεται συντήρηση το pc (defragment, cleanup, format κλπ).

 

Αν θες περισσότερη βοήθεια, δώσε αναλυτικά στοιχεία αν και καλύτερα θα ήταν να βρεθεί κάποιος να τσεκάρει επιτόπου το θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης (μόλις τσέκαρα και την κάρτα σου) δοκίμασε να τη λειτουργήσεις και με το ρεύμα.

Πιθανόν, επειδή είναι usb powered, να μην να τροφοδοτήσει επαρκώς το μικρόφωνό σου (λόγω του phantom power).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2 παύλα με γωνία=low cut πιθανόν στα 100Hz, παύλα σκέτη=flat, χωρίς το low cut

 

Αχα οκ ευχαριστω  ;D

 

Πάντως το πιθανότερο είναι να έχεις θέμα στο software.

Μπορεί να έχεις φορτώσει πολύ το pc σου ή να είναι απαιτητικό το project σου από άποψη πόρων ή να χρειάζεται συντήρηση το pc (defragment, cleanup, format κλπ).

 

Ετσι οπως τα λες μαλλον θα ηταν θεματος project... Δουλευω με το pro tools SE που ειναι λιγο για την πλακα και του ειχα βαλει 11 tracks (δεν μπορει να ηχογραφησει πανω απο 2). Eπισης ο σκληρος του πισι μου εχει ελευθερα ακομα 2gb απο τα 500 οποτε δεν ξερω αμα παιζει και αυτο ρολο... ::)

 

Επίσης (μόλις τσέκαρα και την κάρτα σου) δοκίμασε να τη λειτουργήσεις και με το ρεύμα.

Πιθανόν, επειδή είναι usb powered, να μην να τροφοδοτήσει επαρκώς το μικρόφωνό σου (λόγω του phantom power).

 

Τι εννοεις??? Δεν εχει καμια εξοδο για τροφοδοτηση

 

Ξερεις μηπως και καμια λυση για αυτο το θεμα

Να προσθεσω κατι που λογικα ειναι δικο μου λαθος αλλα δεν ξερω πως να το σταματησω. Αρχικα οκ ανοιγω το phantom power συνδεω το μικροφωνο με την καρτα και μετα οταν το βγαζω ειτε κλεισω πρωτα το phantom power ειτε βγαλω πρωτο το μικροφωνο απο την καρτα ηχου η ενδειξη των db φτανει το κοκκινο στην καρτα ηχου ακομα και με το gain στο 0. Τι κανω λαθος? Τι πρεπει να συνδεω / αποσυνδεω πρωτα?

 

Ευχαριστω παντως για την βοηθεια

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2 παύλα με γωνία=low cut πιθανόν στα 100Hz, παύλα σκέτη=flat, χωρίς το low cut

 

Όχι πιθανόν, στα 100Hz είναι! :):)

 

Μπορεί να έχεις φορτώσει πολύ το pc σου ή να είναι απαιτητικό το project σου από άποψη πόρων ή να χρειάζεται συντήρηση το pc (defragment, cleanup, format κλπ).

Εγώ νομίζω ότι εδώ ακριβώς οφείλεται το πρόβλημά σου!Και αν απ ότι μας λες έχει μόνο 2GB κενά στο σκληρό σου και ανοίγεις και 11tracks(πες μας αν είναι και σε τι ανάλυση), τότε οι πιθανότητες είναι μάλλον προς τα εκεί!

 

Επίσης, δοκίμασε και αυτό με την τροφοδοσία που σου είπε και ο pkole, αν και νομίζω ότι αν έχεις την κάρτα μόνη της σε κάποιο USBport, δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα!

 

Καλό είναι γενικώς να προσέχεις και να καθαρίζεις το σύστημά σου(ψάξε και για διάφορες ρυθμίσεις που υπάρχουν) γιατί θα σου εμφανίζονται διάφορα προβληματάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok ευχαριστω πολυ παιδια! Οποτε βρω χρονο θα κανω ενα defragment (ιους δεν εχω εκανα προχτες scan :P ) και θα αδειασω και τον σκληρο.

 

Τα tracks ηταν σε 24bit - 44.100. Μπορει και 24 - 98.000 τωρα που το σκεφτομαι... Γενικα το Pro Tools ομως ψιλοσερνεται... Πρεπει να παρω το κανονικo δεν γινεται δουλεια με το SE.

 

Επίσης, δοκίμασε και αυτό με την τροφοδοσία που σου είπε και ο pkole, αν και νομίζω ότι αν έχεις την κάρτα μόνη της σε κάποιο USBport, δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα!

 

Τι εννοεις? Η καρτα εχει την δυνατοτητα και για εξωτερικη τροφοδοσια? Δεν βλεπω να εχει καμια τετοια εξοδο... Την βαζω στα μπροστινα usb μονη της και στα πισω εχω παντα συνδεδεμενο εναν εξωτερικο σκληρο.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το Pro Tools ομως ψιλοσερνεται... Πρεπει να παρω το κανονικo δεν γινεται δουλεια με το SE.

Δεν νομίζω ότι η οποιαδήποτε αργοπορεία στο σύστημά σου κατα την επεξεργασία οφείλεται στο Pro Tools!Θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση ένα πρόγραμμα σαν το Pro Tools να είχε τέτοια προβλήματα, ακόμα κι αν είναι το SE! :)

Άλλο πράγμα φταίει που σέρνεται το Pro Tools!Και καλό θα ήταν να πριν δώσεις κάποιο σεβαστό ποσό για νέο πρόγραμμα(το οποίο είναι και ακριβό), να δώσεις λίγα χρήματα ή και τσάμπα αν μπορείς μόνος σου, να φροντίσεις λίγο το pc σου!Γιατί και το κανονικό Pro Tools να βάλεις κανένας δεν σου εγγυάται ότι δεν θα έχεις και εκεί προβληματα!

 

Τι εννοεις? Η καρτα εχει την δυνατοτητα και για εξωτερικη τροφοδοσια? Δεν βλεπω να εχει καμια τετοια εξοδο...

Σόρυ έχεις δίκιο...Εγώ είχα την λάθος εντύπωση ότι υπάρχει και η δυνατότητα εξωτερικής τροφοδοσίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον παρεξηγηθηκα για το Pro Tools. Τρεχει μια χαρα απλα συχνα μου δημιουργει errors κατι που απο οτι ειδα στο ιντερνετ ειναι πολυ συχνο. Δεν λεω οτι ειναι σε σημειο να μην μπορω να δουλεψω αλλα λιγο ειναι λιγο σπαστικα.

 

Το μεγαλο μειονεκτημα του ομως ειναι οτι δεν περνει εξωτερικα plug ins και τα εσωτερικα που εχει (π.χ εφε κιθαρας) δεν συναγωνιζονται με το amplitube ή το studio devil που χρησιμοποιω. Επισης δεν μπορει ενα τρακ να παρει πανω απο 3 εφε (που μεσα στα εφε ειναι και ο κομπρεσορας και το eq και το reverb). Μπορω να συνεχισω αλλα αυτα ειναι τα πρωτα μειονεκτηματα του για μενα. Καταταλλα με εχει βολεψει περισσοτερο απο καθε αλλο (μαλλον επειδη ξεκινησα με αυτο).

 

Οταν ελεγα να παρω το κανονικο παλι επρεπε να διευκρινησω πως δεν εννοουσα τα pro tools 10 (που εχουν 500Ε + ) αφου αλλωστε δεν κανω επαγγελματικη χρηση. Αλλα να παρω τα Pro tools MP (90Ε) που ειναι κατι αναμεσα στα 10 και στο SE

 

Το πισι μου ειναι αρκετα δυνατο πιστευω (i5 3.2Ghz, 4Gb RAM, στα 64bit) απλα εχω ενα θεμα με τον σκληρο δισκο... Πρεπει να παρω και αλλον  ;D

 

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια παντως

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω κατι που λογικα ειναι δικο μου λαθος αλλα δεν ξερω πως να το σταματησω. Αρχικα οκ ανοιγω το phantom power συνδεω το μικροφωνο με την καρτα και μετα οταν το βγαζω ειτε κλεισω πρωτα το phantom power ειτε βγαλω πρωτο το μικροφωνο απο την καρτα ηχου η ενδειξη των db φτανει το κοκκινο στην καρτα ηχου ακομα και με το gain στο 0. Τι κανω λαθος? Τι πρεπει να συνδεω / αποσυνδεω πρωτα?

 

Το "σωστό" είναι να κλείνεις πρώτα το phantom power και μετά να αποσυνδέεις το μικρόφωνο.

Πάντως μην ανησυχείς που κοκκινίζει στιγμιαία.

Δεν είναι κάτι που πρέπει να δώσεις βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου