Προς το περιεχόμενο

Laptop μέσα στο fx loop του ενισχύτη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mια χαρά ήχο είχα...Ξαναλέω...είναι η μέρα με τη νύχτα με τους κανονικούς ενισχυτές κιθάρας ;)

 

Όχι με παρεξήγησες, μάλλον δεν τα είπα εγώ καλά. Εννοούσα το set up που κάνατε στον ενισχυτή του marillion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με παρεξήγησες, μάλλον δεν τα είπα εγώ καλά. Εννοούσα το set up που κάνατε στον ενισχυτή του marillion.

Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στο Marillion για να κάνει λάθη στον ήχο ;D ;D

 

Eδώ περισσότερα...με μέτριο ήχο 8)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=190852.0

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι η προσομοιωση καμπινας/μικροφωνου, οχι του ενισχυτη.

 

Το guitar rig (και αλλα παρεμφερη συστηματα) ειναι σχεδιασμενα υπο την ιδεα του οτι ο ηχος σου θα δωθει απο ενα σχετικα flat συστημα (monitor). Οποτε ΜΕΤΑ το οποιοδηποτε modelling ενισχυτη/effects unit περιλαμβανεται η καμπινα/μικροφωνο ωστε ο ηχος που θα βγει απο το monitor να ακουστει φυσικος σε σχεση με το real thing.

Αν εσυ αυτο τον ηχο τον παρεις και αντι να τον αναπαραγεις flat τον ΞΑΝΑ-περασεις μεσα απο καμπινα κιθαρας, mic-ed, μαλλον θα ακουστει ψιλοχαλια. Οποτε αν στο συστημα σου θα κανεις χρηση κιθαροκαμπινας, βεβαιωσου οτι η δουλεια που θα γινει απο το guitar rig σταματαει στο σταδιο του speaker out του modelled ενισχυτη.

 

 

Βασικά εγώ δεν σκεφτόμουν καν να χρεισημοποιήσω τέτοια vst στυλ guitar rig ή amplitube.Σκεφτόμουν μόνο ως χρήσημα τα εφέ του Αbleton ή καποιο max msp plugin αν γνωρίζεις.Και ένας από τους λογούς είναι αυτά που προανέφερες.Και για να γινώ πιο σαφής  προτείνω η σειρά να ειναι κιθάρα->compressor(πετάλι)->pog2->input ενισχυτή->Send(fxloop)->laptop(με πχ ενα reverb απο τα preset του ableton)->Return.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τις απαντήσεις του Οδυσσέα και του Μάραθου. Δεν είναι κακή ιδέα - κι εγώ την έχω ζηλέψει για να χρησιμοποιήσω κάτι κουφά delays που έχω φτιάξει με πολύ κόπο στο Ableton Live - αλλά περιορίζεται σημαντικά από αυτά που σημειώθηκαν. Να επαναλάβω πάντως πως σε μια πρόβα που είχε πάθει βλάβη το monitor που ενίσχυε ένα δικό μου virtual analog synth (το Νοvation X Station), μόλις το βάλαμε λόγω ανάγκης στο 2ο input ενός πεντακάθαρου λαμπάτου τέρατος (ενός Fender Quad Reverb)... μαζεύαμε τα σαγόνια μας από το πάτωμα. Αυτό όμως το αναφέρω ως εξαίρεση και όχι ως κανόνα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις το βάλαμε λόγω ανάγκης στο 2ο input ενός πεντακάθαρου λαμπάτου τέρατος (ενός Fender Quad Reverb)... μαζεύαμε τα σαγόνια μας από το πάτωμα.

 

Ενδιαφέρον!!!

 

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αλλα ξαναλέω πως δεν θα χρησιμοποιήσω

καποιο guitar rig ή παρεμφερή πρόγραμμα οπότε δεν έχω τετοιο πρόβλημα(εκτός αν μου λέτε κάτι άλλο που εγώ δεν καταλαβαίνω ???) .Το θέμα ειναι να μην κάψω τίποτα απο ας πούμε υπερβολικό eq-ing στα μπάσα.Αν δεν υπάρχει κίνδυνος το κάνω και μετά εδώ ήμαστε να το συζητήσουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και για να γινώ πιο σαφής  προτείνω η σειρά να ειναι κιθάρα->compressor(πετάλι)->pog2->input ενισχυτή->Send(fxloop)->laptop(με πχ ενα reverb απο τα preset του ableton)->Return.

 

Μπορείς να κάνεις αυτό που περιγράφεις χωρίς κίνδυνο να ''κάψεις" κάτι. Ουσιαστικά χρησιμοποιείς το ableton σα multi fx.

 

Θα έχεις μια αλλοίωση στο θεμελειώδη ήχο της ενισχυτάρα σου  ;D, το πόσο εξαρτάται απο τη ποιότητα της κάρτας σου και της επεξεργασίας εντός ableton.

 

Πρόσεχε τα σήματα send out και ableton out, να μην "peakάρουν" το input της κάρτας και το return in του ενισχυτή αντίστοιχα.(unity gain)

 

Φυσικά η κάρτα σου πρέπει να έχει line είσοδο όπου και θα συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις αυτό που περιγράφεις χωρίς κίνδυνο να ''κάψεις" κάτι. Ουσιαστικά χρησιμοποιείς το ableton σα multi fx.

 

Θα έχεις μια αλλοίωση στο θεμελειώδη ήχο της ενισχυτάρα σου  ;D, το πόσο εξαρτάται απο τη ποιότητα της κάρτας σου και της επεξεργασίας εντός ableton.

 

Πρόσεχε τα σήματα send out και ableton out, να μην "peakάρουν" το input της κάρτας και το return in του ενισχυτή αντίστοιχα.(unity gain)

 

Φυσικά η κάρτα σου πρέπει να έχει line είσοδο όπου και θα συνδέσεις.

 

 

Λοιπόν το έκανα(με την συνδεσμολογία που είχα προαναφέρει).Έγινε με την Native Instruments Audio Control 1.Το σήμα απο τη κιθάρα έμπαινε και έβγαινε (unefected) και τα εφέ μπήκαν σέ ενα send στο ableton (σαν paraller fxloop δηλαδή).Τα αποτελέματα

 

1ον Η δουλεία αυτή θέλει καλή κάρτα με καλό AD/DA converter λόγο οτι ο θόρυβος αυξάνεται κατακόρυφα.Και χάνεις στη ποιότητα του σήματος(τα μπάσα και πολλές αρμονικές χάθηκαν).Πιστεύω οτι σε μια RME τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα αν όχι απροβλημάτιστα.

2ον Αν εξερέσεις τα παραπάνω ενας ολόκληρος κόσμος απο ήχους ανοίγεται.Ήχοι που δεν θα μπορούσαμε να τους προσεγγίσουμε με συμβατικά πετάλια.

3ον Δεν θέλω να φανώ ερετικός αλλά αν στο μέλλον ενα καλό AD/DAC γίνει πιο προσητό ο κιθαρίστας θα εχέι στα χέρια ικανότητες που δεν είχε φανταστεί πιο πριν :o>

 

Πόρισμα .Γοητεύτικα απο το εύρος της έρευνας ήχων που μπορεί να γίνει σε αυτόν τον τομέα  :Dαλλα απογοητευτικα απο την ποιότητα! :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξω-Μπούγκι, να προτείνω κι εγώ κατι ;D

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις καποιο V-Machine της SM pro audio.

 

Είναι ενα μικρό και φορητό VST player, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως επεξεργαστης σήματος, αφού εχει input.

 

Μπορείς να του φορτώσεις VTS fx και να το βάλεις στη λούπα σου, χωρίς να χρειάζεται να εχεις το νου σου για λαπτοπ, αμπλετον, καρτες κτλ.

 

Και εχεις την ευελιξία των vst.

 

Η δε χρήση του είναι πανευκολη και ιδιαιτερα ευελικτή, αφού μπορεις να βάλεις καμια 10ριά vst fx σε ότι σειρα θες.

 

Δεν το προτείνω ανεπιφυλακτα, καθώς εγώ το χρησιμοποιώ για vst instruments, τα οποία ομως περναω μεσα απο vst fx και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Απλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις, ειδικά στην τιμή που πωλειται (195 περίπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξω-Μπούγκι, να προτείνω κι εγώ κατι ;D

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις καποιο V-Machine της SM pro audio.

 

Είναι ενα μικρό και φορητό VST player, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως επεξεργαστης σήματος, αφού εχει input.

 

Μπορείς να του φορτώσεις VTS fx και να το βάλεις στη λούπα σου, χωρίς να χρειάζεται να εχεις το νου σου για λαπτοπ, αμπλετον, καρτες κτλ.

 

Και εχεις την ευελιξία των vst.

 

Η δε χρήση του είναι πανευκολη και ιδιαιτερα ευελικτή, αφού μπορεις να βάλεις καμια 10ριά vst fx σε ότι σειρα θες.

 

Δεν το προτείνω ανεπιφυλακτα, καθώς εγώ το χρησιμοποιώ για vst instruments, τα οποία ομως περναω μεσα απο vst fx και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Απλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις, ειδικά στην τιμή που πωλειται (195 περίπου)

 

 

Ναι φίλε μου όμως τα προβλήματα που προανέφερα δεν θα τα γλιτώσεις αφού και σε αυτό το μηχάνημα υπάρχουν AD/DA κονβέρτορες.Οπότε το σήμα έχει τον ίδιο δρόμο ο θόρυβος θα είναι εκεί. :( (απλά με πολύ μεγαλύτερη ευελιξία στο κουβάλημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου