Προς το περιεχόμενο

Αντοχη/ταχυτητα στην μεταλ κιθαρα τις εμπειριες σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1000

και εγώ στο να ξεκινάς από χαμηλές ταχύτητες και να ανεβάζεις σταδιακά αφού το έχεις παίξει σωστά στην προηγούμενη ταχύτητα.

Επίσης θα συμφωνήσω στην αναφορά για την κλασική μουσική και για το πόσο βοηθάει στην περίπτωση της ηλεκτρικής κιθάρας.

Υπάρχουν πολλά κλασικά κομμάτια που έχουν μετατραπεί για ηλεκτρική και μπορείς να τα βρεις στο www.ultimate-guitar.com , απλά ψάξε για bach, vivaldi, mozart, paganini, mario giulliani κλπ.

 

Good Luck!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

Πραγματι πολυ δασκαλοι επιμενουν στο "σιγα σιγα ανεβαζουμε τεμπο" εξαιρεση ειναι ο Tom Hess.

 

Περα απο αυτο ο Ζηρας ειναι πολυ οκ δασκαλος, καποτε ειχαμε πιει ενα καφε παρεα (μεγαλη ιστορια  :P :P) και μου πε καποια πραγματα..λεφτα γιοκ για μαθηματα οποτε..

 

Οσον αφορα τα στυλ, στην δευτερη μου μπαντα παιζουμε ο,τι ναναι απο σκα, funk  και ρεγγε ( :P) μεχρι ροκ, οποτε τα ακουσματα τα εχω και παιζω.

 

Μαλιστα παιζουμε και πολλα κομματια με strum πχ like the way i do, οποτε αυτες τις τεχνικες τις εχω μελετησει  ;) (οχι σε πολυ βαθος προφανως)

 

Ηθελα με αυτο το τοπικ να δω πως αντιμετωπισατε εσεις αυτο το θεμα!  ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν ξεκινουσα εδινα περισσοτερο βαρος στη "δυναμη" παρα στη ταχυτητα...

Η ταχυτητα ειναι κατι που ερχεται αφου τα δαχτυλα σου δυναμωσουν...

Bend bend bend και παλι bend...

Μεχρι να βγαλουν πληγες τα δαχτυλα...

hummer ons-pull offs...

Κυριως χρηση του 3ου δαχτυλου(ring finger)...

Και μια τελευταια συμβουλη που εμενα με βοηθησε παρα πολυ:Οτι ασκηση εκανα την εκανα παντα unpluged...αν μπορεις να κανεις legato σε ηλεκτρικη κιθαρα χωρις ρευμα και ν'ακουγεται δυνατα και καθαρα θα εχεις απιστευτο ελεγχο και sustain οταν θα παιζεις με ρευμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ασκηση εκανα την εκανα παντα unpluged

Κάτι τέτοιο ήθελα να σου γράψω και πριν και το ξέχασα.

Άρα καλό είναι ότι ασκήσεις και να κάνεις να είσαι είτε στο καθαρό κανάλι ή ακόμα και χωρίς ενισχυτή.

Αν καταφέρεις και βγάλεις τις ταχύτητες έτσι, με γκάζι θα ακούγεται ακόμα καλύτερα.

Το να κάνεις όμως τις ασκήσεις με "γκαζάτο" ήχο...Το γκάζι λέει "ψέματα" σ'αυτές τις περιπτώσεις ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνισω απολητα οτι και τα αργα παιξιματα ειναι πολυ δυσκολα.

 

yngwie malmsteen lesson part 1

 

To example 1 θα δουλεψουμε ειναι στις τριες ψιλες χορδες.

 

Αυτο που επισυναπτω θα βοηθησει το 5ο(μικρο)δαχτυλο με το 4ο να κανουνε πιο γρηγορη κινηση μεταξυ τους,ειναι τα δαχτυλα που τους βασανιζει αν οχι ολους τους πιο πολλους οχι οτι θα σπασουν τελειως αλλα κανει καλη δουλεια.

 

Θα εχεις τον δεκτη σταθερο στο ταστο  π.χ. εκει που ειναι τα ταστα 6^3(Μι κατινι) στο 3 εχεις τον δεκτη την υπολοιπη δουλεια θα την κανουν τα δυο τελευταια δαχτυλα και θα το κατεβαζεις ολο ετσι.

Αμα θες καντο και με τα δυο μεσαια δαχτυλα αντι για τα δυο τελευταια σαν ασκηση για τα μεσαια.

 

O malmsteen τα δουλευει ολα τα δαχτυλα περα απο τον δεκτη,αυτο παλι ειναι αλλα,αυτο που λεμε ειναι για την εξασκηση των δυο δυσκολων δαχτυλων.

 

Προσωπικα οπου ακουγα γρηγορο και πηγαινα να το πιασω πλακωμενος στην ταχυτητα μου εβγαινε αλλα να μην πω πως  :P

 

Οταν το ξεκινουσα αργα αλλα σωστα(οσο αργα και αν χρειαστει) και σιγα σιγα ανεβαζα ταχυτητα με τον καιρο ή με τις ωρες αναλογος.

Τοτε μετα απο λιγο καιρο το χερι πηγαινε μονο του στην ταχυτητα που ηθελα με την διαφορα οτι ειναι πιο σταθερο χωρις να ζοριζεται για να προλαβει,

με πιο καθαρο ηχο λογο ελειψης τσαπατσουλιας του παιξιματος,

ακομα προλαβαινεις να το επεξεργαστεις και στο ματι.

 

Με πολυ λιγη παραμορφωση ειναι καλυτερο να μην εχεις τον ηχο για αυταπατη,

εγω το εβαζα μονο ενισχυτη στο 3 το drive και αυτο γιατι μου εδεινε εντυπωση οτι ειναι πιο δυσκολο και απο το καθαρο οτι με κοβει δηλαδη, αναλογος τα εφε.

 

Να ξερεις οτι αφησεις σε αφηνει στο λεω γιατι το συγκεκριμενο το ειχα αλλα τωρα  :P

 

Η καλη εξασκηση σε ανεβαζει πολυ γι'αυτο και βλεπεις χαλαρους καποιους κιθαριστες ενω παιζουν τα αντερα τους.

 

Καλη εξασκηση.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενδυναμωση του αριστερου κανω κατι ασκησεις που εχω δει σενα απτα dvd του Michael Angelo Batio.. (Εχουν καποιες πολυ καλες ασκησεις btw).

 

Θα βγω λιγο οφ τοπικ για χαβαλε, σας συμβαινει και σας ενα φαινομενο που ονομαζω "reboot των χεριων'?  ;D ;D ;D

 

Εξηγουμαι: βγαζετε ενα δυσκολο κομματι, σολο, οτι θελετε. Το παιζετε σπιτι οκ, πατε στν προβα το παιζετε τελεια το ηχογραφειτε μια χαρα. Κοιμαστε το βραδυ, την επομενη μερα κανετε ζεσταμα οπως καθε φορα πατε να το παιξετε και τιποτα...(ενταξει δεν βγαινει καλα) ενω την αμεσως προηγουμενη μερα το παιζατε τελεια????

 

(Τι ρωταω...  8) )

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι ολα θεμα εξασκησης.

Παλια ξεκινουσα εξασκηση βαριουμουν αρχιζα να κανω βλακιες περνουσε η ωρα και αποτελεσμα μηδεν.

 

Απο περιεργια πιο πολυ ειπα να ξεκινισω σωστα να βγαινει σωστα οσο ξεφτιλιστικα σιγα για αρχη να επαιζα.

 

Αυτο συνεχιστικε για δυο-τρεις μερες  περιπου δυο ωρες την ημερα.

 

Μετα ελαφρος πιο γρηγορα.

 

Το πολυ σε μια εβδομαδα αν θυμαμαι καλα ειχε βγει τελεια το σολο-ασκηση.

 

Το καλο ειναι οτι και το μυαλο τρεχει οπως το χερι και δεν χανεσαι ή να μπερδευτεις.

 

Αν δεν ζεσταθω για λιγο μπορει να παιξω γρηγορα(αν θα παιξω γρηγορα) αλλα θα ειναι για πεντε λεπτα μετα το χερι σφιγγει.

 

Τις ασκησεις αν τις κανω θα τις αφησω τελευταιες γιατι σφιγγει το χερι.

Οποτε αν τις κανω πρωτες δεν θα μπορω να παιξω τραγουδια λογοτου χεριου που εχει σφιξει.

 

Παντος μεγαλος κανονας οτι αφηνεις σε αφηνει.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

εξαιρεση ειναι ο Tom Hess.

Όχι ακριβως:http://tomhess.net/articles/howtopracticeformaximumspeedpart1.aspx

Αλλα σε ένα άλλο άρθρο του λεει απλα οτι δεν είναι παντα αυτός ο βέλτιστος τρόπος,επίσης κάθε ανθρωπος δουλέυει διαφορετικά και χρειαζεται το δικο του σύστημα...

 

Παντως για μένα το μυστικό είναι να κάνεις εξάσκηση με τραγούδια.Κανένας δεν έχει όρεξη να κάνει ασκήσεις ταχύτητας όλη μέρα και χωρίς όρεξη δεν γίνεται τίποτα.Απλα τα τραγούδια που επιλέγεις να μήν είναι υπερβολικά πανω απ το επίπεδο σου(το μαθαίνεις λάθος η το παρατάς η και τα 2) άλλα ούτε και υπερβολικά έυκολά (δεν βελτιώνεσαι).Πιο συγκεκτριμένα θα σου πρότεινα gilbert:

P.x.to technical difficultιes είναι μια τεράστια "άσκηση" και κοντα στην ταχύτητα σου και γ*** τα κομμάτια,ρίξτου μια ματιά...

Paul Gilbert - Technical Difficulties + Tabs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου