Προς το περιεχόμενο

Αντοχη/ταχυτητα στην μεταλ κιθαρα τις εμπειριες σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου λες?Εχα πάθει τετοιο κόλλημα με αυτό το κομμάτι,που αυτο που λεω πιο πανω στο μίλτο να μην κάνει το έκανα εγω.(μην παιζεις κομμάτιa πολύ πανω απ το επίπεδο σου)Έκανα 1.5 χρόνο να το μάθω και ακόμα το παλεύω σε κάποιοα σημεία στο σολο.Να σημειωσω πάντως οτι όταν άρχισα να το μαθαίνω δεν ήξερα κάν τι είναι το alternate και όταν τελείωσα δεν με ένοιαζε καν αν πρεπει να χτυπήσω up η down.το 50% της τεχνικής μου έρχεται απο αυτό το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

challenge accepted.  8)

 

:P :P :P :P :P :P

 

 

Παντως θα ακολουθησω τις προτασεις σας (χρονος υπαρχει λεφτα δεν υπαρχουν) και θα σας ενημερωσω τι δουλεψε για μενα!

 

Να κλεισω λεγοντας οτι για μεγιστη αποδοση της μελετης το καλυτερο ειναι κανει καποιος συνδυαστικες ασκησεις δηλαδη ασκησεις που γυμναζουν πανω απο ενα  πραγμα ταυτοχρονα πχ alternate Picking, scales, string skipping σε μια ασκηση.

Αυτο με βοηθησε παρα πολυ.

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κλεισω λεγοντας οτι για μεγιστη αποδοση της μελετης το καλυτερο ειναι κανει καποιος συνδυαστικες ασκησεις δηλαδη ασκησεις που γυμναζουν πανω απο ενα  πραγμα ταυτοχρονα πχ alternate Picking, scales, string skipping σε μια ασκηση.

Αυτο με βοηθησε παρα πολυ.

Πάντως αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον το αντίστροφο της άσκησης.Η ασκηση επικετρώνεται σε ενα πράγμα τη φορά ακριβώς για να μην πας να τα κάνεις όλα συγχρόνως και δεν βγάζεις άκρη.Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος εξάσκησης για ένα αρχάριο κατα τη γνώμη μου.Εσυ ομως που είσαι σχετικά σε ένα υψηλό επίπεδο πολυ καλά κανεις και τα κάνεις όλα μαζί γιατί αυτές όλες είναι τεχνικές πού ήδη ξέρεις και απλά τις βελτιώνεις.

 

Πρόσφατα ομως που άρχισα να μαθαίνω sweeping με βοηθησε πολύ να μάθω το λικάκι πρώτα με alternate να έχω την άνεση στο αρίστερό και μετά οταν πήγα να το κάνω sweep μου βγήκε κατευθείαν χώρίς τα γνωστά προβλήματα συγρόνισμού.Οπότε όπως είπε και ο hess κάθε περίπτωση ξεχωριστή και κάθε άνθρωπος ξεχωριστός και άμα υπάρχει όρεξη δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλης άκρή.Καλή τύχη μιλτο και άμα έχεις κανα κόλημα στο tech dif στείλε μου.Όχι οτι είμαι καλύτερος παιχτης απο σένα απλα το έχω λιώσει το κομματάκι και ξέρω τις λεπτομερειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου