Προς το περιεχόμενο

Custom tremolo block


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα νοιζάδες,

εδώ και καιρό προσπαθώ να τελειώσω ένα πρότζεκτ που ξεκίνησα.

Η κιθάρα είναι strat-ειδές, μόνο που το σώμα βγαίνει πιο λεπτό σε πάχος (αρκετά πιο λεπτό...).

Ένα τρέμολο που πήρα γι' αυτή τη κιθάρα με το στάνταρ τρέμολο μπλοκ εξέχει πολύ από πίσω...

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας, αν κανείς ξέρει κανένα μαγαζί (Ελλάδα ή εξωτερικό) που να μπορεί να "κοντύνει" ένα τέτοιο μπλοκ (αν αυτό είναι εφικτό) ή να φτιάξει κάτι αντίστοιχο με τα specs που θα του δώσω.

Εννοείται βεβαίως, εποχές που είναι, το όλο εγχείρημα "να μην πάει ο κούκος αηδόνι". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε ένα οποιοδήποτε μηχανουργείο μπορούν να το κάνουν. Είναι πολύ απλή δουλειά. Αν δεν είναι δεσμευμένη η φρέζα (ή το φρεζοδράπανο) σε άλλη δουλειά μπορεί να το κάνει σε 5 λεπτά ενώ περιμένεις. (Ασφαλώς, θα πρέπει να το κόψει από την πλευρά που είναι ελεύθερη και όχι από την πλευρά που βιδώνει στο σώμα, αλλά αυτό θα του το εξηγήσεις.)

Θα βοηθήσει (στην εικόνα σου κατά τη διαπραγμάτευση) αν δείξεις ότι ξέρεις τι θέλεις, και πως γίνεται.

"Θέλω να το φας στη φρέζα 12-13 mm"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σωστά καταλάβατε τι θέλω να κάνω.

Τον τόρνο τον ήξερα σα λύση, απλώς άλλη φορά που χρειάστηκα κάτι από τορναδόρο, μου το παιζε βαρύ πεπόνι και δε μου φάνηκε και ιδιαίτερα λεπτολόγος στη δουλειά του... Θα δοκιμάσω σε κανέναν άλλο.Το πολύ- πολύ να πάει στράφι ένα τρέμολο μπλοκ - μικρό το κακό. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τους 2, και για τη συμβουλή χαρίλατρε περί ύφους 8)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου