Προς το περιεχόμενο

Το μέλλον του έβενου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εσύ μπορεί να μην ακούς...αλλά άλλοι την ακούνε ;) Ευτυχώς αυτοί είναι πιά γέροι...οπότε τα νέα παιδιά θα μάθουν με τα καινούργια υλικά ;D ;D

OFF

Ουάχ ουάχ ουάχ... ξεκαρδιστικό  :P :D

 

Ήμουν σίγουρος (εχθρέ των ξύλων) ότι θα θα έριχνες τα... βέλη σου  ;D

 

ON

Πάντως αυτή η πράξη ήταν μονόδρομος. Απλά θυμηθείτε τι έγινε πέρσι (και νομίζω και πρόπερσι) στα εργοστάσια της Gibson. Η «μπούκα» του FBI και η κατάσχεση του έβενου που βρέθηκε σε αυτά- καθώς και κάποιων άλλων «εξωτικών» ξύλων.

 

Εξάλλου δείτε πχ τι όργανα πουλάει η Fender στις φτηνές σειρές. Ξύλα ότι κάτσει πλέον. Το Ash και το Alder που κάποτε ήταν κοινής χρήσης για όλα τα Fender, τώρα έχει αρχίσει να γίνεται «ψιλό είδος πολυτελείας».

 

Και θα το ξαναπώ- το έλεγε από τα late 80s early 90s μια «ψυχή» εδώ στην Ελλάδα: «Πάρτε όργανα, τα ξύλα τελειώνουν».

 

Τελικά φτάσαμε να το δούμε.           

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Ash και το Alder που κάποτε ήταν κοινής χρήσης για όλα τα Fender, τώρα έχει αρχίσει να γίνεται «ψιλό είδος πολυτελείας».

Καλά μη τρελλαίνεσαι. Βρωμάει ο τόπος από τα aftermarket alder & ash.

 

Πάντως ο έβενος μου αρέσει πολύ ως αίσθηση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαλλου μη ξεχναμε οτι o εβενος δε χρησιμοποιειται μονο για ταστιερες σε ηλεκτρικες κιθαρες αλλα και σε πολλες ακουστικες/κλασσικες κιθαρες και παμπολα αταστα & τοξωτα οργανα. Περαν της εμφανισης και των ηχητικων ιδιοτητων του εχει και συγκεκριμενες μηχανικες ιδιοτητες που τον κανουν ιδιαιτερα επιθυμητο στην κατασκευη μουσικων οργανων, ιδιοτητες που δεν εχουν και πολλα αλλα ειδη ξυλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαλλου μη ξεχναμε οτι o εβενος δε χρησιμοποιειται μονο για ταστιερες σε ηλεκτρικες κιθαρες αλλα και σε πολλες ακουστικες/κλασσικες κιθαρες και παμπολα αταστα & τοξωτα οργανα. Περαν της εμφανισης και των ηχητικων ιδιοτητων του εχει και συγκεκριμενες μηχανικες ιδιοτητες που τον κανουν ιδιαιτερα επιθυμητο στην κατασκευη μουσικων οργανων, ιδιοτητες που δεν εχουν και πολλα αλλα ειδη ξυλου.

 

Όπως για παράδειγμα η συμπεριφορά του στην τοποθέτηση τάστων.

 

Πολύ ενημερωτικό βίντεο fidelis, ευχαριστώ που το μοιράστηκες!

 

Εμένα πάντως μου αρέσουν τα νερά στο ξύλο. Για το βάψιμο δεν ξέρω, ίσως υπάρχει κάποιος λόγος που δεν το αναφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν της εμφανισης και των ηχητικων ιδιοτητων του εχει και συγκεκριμενες μηχανικες ιδιοτητες που τον κανουν ιδιαιτερα επιθυμητο στην κατασκευη μουσικων οργανων, ιδιοτητες που δεν εχουν και πολλα αλλα ειδη ξυλου.

Τις ίδιες έχει και ο ξανθός έβενος. Έχω δει από κοντά και μπορώ να σου πω ότι τουλάχιστον ως προς την σκληρότητα ήταν ένα και το αυτό με τον γνωστό μαύρο.

 

Anyway η κίνηση που έκανα να βγει και να μιλήσει γι'αυτό το θέμα είναι αξιοσέβαστη και μπράβο του.

Βέβαια εδώ και χρόνια πολλοί οργανοποιοί "φωνάζουν" ότι "υπάρχουν και άλλα ξύλα και μην κολλάτε με τα ίδια και τα ίδια".

Αυτό έχει να κάνει και με την διαφορετικότητα, την πρωτοτυπία αλλά και με την "οικονομία" αφού πολλά είδη ξύλου που πολλοί νομίζουν ότι δεν κάνουν για όργανα ή για όλα τα όργανα, τελικά δίνουν καλά αποτελέσματα.

Σίγουρα όλα αυτά θέλουν δοκιμές και πειραματισμούς και πραγματικά δεν ξέρω πόσοι είναι διατεθειμένοι να το κάνουν, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι αξίζει τον κόπο ακόμα και για τους λόγους που ανέφερε ο κ.Taylor.

 

...Σήμερα ο έβενος, αύριο...?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Σήμερα ο έβενος, αύριο...?

Ας υπάρχει αύριο και δεν θα τα χαλάσουμε στα ξύλα......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαλλου μη ξεχναμε οτι o εβενος δε χρησιμοποιειται μονο για ταστιερες σε ηλεκτρικες κιθαρες αλλα και σε πολλες ακουστικες/κλασσικες κιθαρες και παμπολα αταστα & τοξωτα οργανα. Περαν της εμφανισης και των ηχητικων ιδιοτητων του εχει και συγκεκριμενες μηχανικες ιδιοτητες που τον κανουν ιδιαιτερα επιθυμητο στην κατασκευη μουσικων οργανων, ιδιοτητες που δεν εχουν και πολλα αλλα ειδη ξυλου.

Πολύ σωστά. Για την ακρίβεια χρησιμοποιείται κυρίως για τις ακουστικές και κλάσσικές κιθάρες και πολύ λιγότερο, σχεδόν ελάχιστα, για τις ηλεκτρικές. Ποσες ηλεκτρικές κιθάρες από αυτές που είχατε αγαπητοί συμφορουμίτες είχαν έβενο στη ταστιέρα;

 

Να πω πάλι για το lifestyle που συνοδεύει την κιθάρα και κυρίως την ηλεκτρική (μιας και όπως έχω αναφέρει ξανά το σχήμα αλλά και το χρώμα της ηλεκτρικής κιθάρας συνεισφέρει ελάχιστα στον ήχο της). Ας αφήσουμε λίγο την εξωτερική όψη των οργάνων και ας συγκεντρωθούμε στον ήχο που μπορεί να μας δώσει.

Ο Γιάννης ο Κουκουρίγκος πχ (alector guitars) άφησε το σαράκι από το ξύλο να φαίνεται στο headstock μιας ακριβής του κιθάρας.

Ένα όργανο με οπτικές ατέλειες είναι σαν μία γυναίκα όμορφη μεν αλλά όχι κούκλα που όμως μπορεί να σε κάνει να περνάς καλύτερα από την κούκλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εβενος σαν ξυλο αγαπητοι συμφορουμιστες στις κιθαρες ειναι περιττος κι επειδη τωρα ειναι και δυσευρετος, πρεπει να σταματησει να χρησιμοποιειται.

Ο εβενος ομως ειναι τελειως απαραιτητος στην κατασκευη κλαρινων και αλλων ξυλινων πνευστων, που το κσυλο πρεπει να ειναι σκληρο σαν σιδερο για να πιασει γερα πανω η μικρη βιδα που θα κρατησει το κλειδι.

Παντως υπαρχει και η πλαστικη εκδοχη του εβενου (ο επωνομαζομενος εβονιτης) που χρησιμοποιειται στα φθηνοκλαρινα με πολυ χαμηλωτερες αποδοσεις και σε αντοχη και σε ποιοτητα ακουσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ο Γιάννης ο Κουκουρίγκος πχ (alector guitars) άφησε το σαράκι από το ξύλο να φαίνεται στο headstock μιας ακριβής του κιθάρας.

Ένα όργανο με οπτικές ατέλειες είναι σαν μία γυναίκα όμορφη μεν αλλά όχι κούκλα που όμως μπορεί να σε κάνει να περνάς καλύτερα από την κούκλα ;)

 

Το ίδιο και ο Ιωαννίδης σε κάποια μπάσα του, με τα...χάσματα από τους ρόζους. Αυτό που σε κάποιους θα φάνταζε ως «ατέλεια», προσέδιδε μια μοναδική αισθητική στα όργανα του.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιάννης ο Κουκουρίγκος πχ (alector guitars) άφησε το σαράκι από το ξύλο να φαίνεται στο headstock μιας ακριβής του κιθάρας.

Το ίδιο και ο Ιωαννίδης σε κάποια μπάσα του, με τα...χάσματα από τους ρόζους. Αυτό που σε κάποιους θα φάνταζε ως «ατέλεια», προσέδιδε μια μοναδική αισθητική στα όργανα του. 

Σαράκια, ρόζοι, σαπίλα (spalted), relicing......

 

Ρε μας δουλεύουν ψιλό γαζί......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου