Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μαγνητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oπως ειπα ο ηχος που θελω να βγαλω ειναι ιδιετερος καταρχην θελω να ειναι θρασ μεταλ δευτερον μου αρεσει ο ηχος να εχει μπασο και αρκετο διστορκτιον θελω να ειναι καπως πιο βαρυ απο MAster of puppets για παραδειγμα.

 

Στο βίντεο που σου είχα στείλει τα δυο πρώτα πετάλια Boss MT-2 και ΕΗΧ ανταποκροίνονται σε αυτό που ζητάς τουλάχιστον στο δικό μου αυτί.(στο ΕΧΗ έχουν παραπάνω πρίμα αν θες να συγκρίνεις αυτά τα δυο).

 

Τώρα ο τύπος στο βίντεο έχει esp κιθάρα emg μαγνήτες άλλο ενισχυτή και για να εγγραφεί ο ήχος έχει μικρόφωνο σε μια ορισμένη θέση(αν αλλάξει θέση το ή άλλο είδος μικροφώνου αλλάζει ο ήχος).

 

Είδες ότι ο εξοπλισμός του με τον δικό σου έχει πολλές διαφορές.

Δεν λέω ότι δεν θα μπορέσεις να βγάλεις παρόμοιο ήχο(θέλει δοκιμή για να ξέρεις).

 

Σου είπα και πριν μόνο το μεγάφωνο να αλλάξει σε 12ιντσο θα δεις διαφορά.

 

Απλά δες και σύγκρινε πρώτα μην για παράδειγμα δεις το βίντεο πεις θα πάρω το πετάλι και καθάρισα έχοντας διαφορετικό τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

Μπορεί και να σου κάτσει μπορεί όμως και όχι.

 

Αν από το βίντεο σου αρέσει κάποιος ήχος δοκίμασε το πετάλι όπως το έχουν ρυθμισμένο με τον δικό σου εξοπλισμό πριν ο αγοράσεις.Αν σου άρεσε κάποιο από το βίντεο και πας μόνο για πετάλι.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα παω σε ενα μαγαζι που εχει τον ενισχυτη μου και 3 4 πεταλακια που θελω να δω και θα διαλεξω νομιζω οτι ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ο MArshall απο το LIne6 ειναι σκαλες ανωτερος γιατι τους δοκιμασα και τους δυο ο Line 6 εχει ποιο ψηφιακο ηχο (πιο ψευτικο) ενω ο Marshall πιο ζεστο και επισης ενισχυτη δεν θελω να παρω τωρα γιατι τον πηρα τα Χριστουγεννα ειναι προσφατος δηλαδη

 

Δε μ απογοητεύεις καθόλου, όπως είπα έχω και mg15dfx και αρκετούς line6 στο στουντιάκι. Αν τον δοκίμασες στο Νάκα ή έστω με τα  αποθηκευμένα κανάλια που έχει απ τη μάνα του, έχεις δίκιο: λαλακίες έχουν βάλει εξ αρχής στους line6... Όμως, αν το ρυθμίσεις σωστά το line6(ελάχιστοι πειραματίζονται με τις ρυθμίσεις του και με τα έξτρα κόλπα του tap button), θα δεις ότι ο marshallάκος θα αποδειχθεί λίγος. Και ξαναλέω, έχω και marshall mg15dfx, mg50 και line6 (spider II 15, spider II 75, spidervalve 212 mkI, spider HD75).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia το MEtal Muff ποσο εχει περιπου γιατι δεν λεει το μαγαζι

 

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_metal_muff.htm

κι υπάρχουν κι άλλα:

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_nano_pocket_metal_muff.htm

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_micro_metal_muff.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παω σε ενα μαγαζι που εχει τον ενισχυτη μου και 3 4 πεταλακια που θελω να δω και θα διαλεξω νομιζω οτι ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω

 

Δεν ξέρω αν σου άρεσε το ΕΗΧ αλλά δοκιμασέ το μια πριν φύγει γιατί η τιμή είναι καλή.

 

Με την κιθάρα σου πάντα να δοκιμάζεις.

 

Εκεί που θα  πας πες του να σε βάλει το πετάλι και σε άλλο ενισχυτή για να δεις από κοντά και χωρίς μικρόφωνα τι διαφορές υπάρχουν.

 

Να ξέρεις πως οι ήχοι που ακούς από συγκροτήματα είναι από ενισχυτές λαμπάτους κατά κύριο λόγο και πετάλι από μπροστά(όχι απαραίτητα αλλά στην πληοψηφία ).

Τώρα αν σου έρθει με ένα πετάλι παρόμοιος ο ήχος που θέλεις δεν ξέρω μπορεί και ναι μπορεί και όχι θέλει έρευνα.

 

Μακάρι να καταλίξεις εύκολα και όσο το δυνατόν πιο φτηνά  στον ήχο που θέλεις γιατί όλοι ή τουλάχιστον οι πιο πολλοί έχουν καημό με τον ήχο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια σας,

θέλω να ρωτήσω κάτι και για να μην ανοίγω νεο θέμα το γράφω εδω μιας και είναι σχετικό:

έχω μια κιθάρα Ibanez grg270 και ενισχυτή τον Vox ac15c1. Το πρόβλημα είναι οτι ακούγεται χάλια στον ενισχυτή όταν είναι οι μαγνήτες στις θέσεις Bridge ή Neck.Αυτοί οι δυο μαγνήτες είναι οι δικοί της,που είχε απ'το εργοστάσιο.Αντίθετα η μόνη θέση που ακούγεται πιο αξιοπρεπής και καθαρός ο ήχος(και με πιο χαμηλή ένταση όμως) είναι στη μεσαία θέση,όπου έχω αλλάξει τον δικό της μονό μαγνήτη με τον Dimarzio Chopper.Απ' οτι έχω καταλάβει υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:ο chopper είναι ασύμβατος με τους άλλους μαγνήτες στην ισχύ,η θέση του στη μέση οχι κατάλληλη,πρόβλημα στους αλλους δυο μαγνήτες,χαλασμένα ηλεκτρικά της κιθάρας,κακή τοποθέτηση απο τον μάστορα που την έιχα παει.Εσείς τι πιστεύετε οτι μπορεί να φταίει;Η κιθάρα δεν αξίζει και πολλά,είναι γνωστό αυτό,αλλά για την τιμής θεωρείτε καλή.Επίσης πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο να της αλλάξω τα ηλεκτρικά και να βάλω τον chopper στη γέφυρα;(χωρίς τους άλλους,να έχω μόνο αυτόν) ή επίσης αν της έβαζα μονούς μαγνήτες ,ωστε να ψιλοέμοιαζε με fender( ???) θα γινόταν τίποτα ή πεταμένα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου