Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μαγνητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και αυτό http://smart.noiz.gr/details.php?id=90138 είναι σε πολύ καλή τιμή (δεν έχω σχέση με τον πωλητή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και αυτό http://smart.noiz.gr/details.php?id=90138 είναι σε πολύ καλή τιμή (δεν έχω σχέση με τον πωλητή).

 

Θα συμφωνίσω με τον φίλο.

Δεν έχω κάτι με τα behringer αλλά το ΕΗΧ είναι πολύ καλή τιμή και πάνω απ'όλα είναι και γ*#ώ τα πετάλια.

 

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό

 

Εμένα για heavythrash μου αρέσουν τα mt-2 και το ΕΗΧ  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε εγω εχω σχεση με τον πωλητη του metall muff και το δικο μου το εδωσα ηδη ,ε σε σχεση με τα  behringer ειναι ο ναυτης και ο αστροναυτης και σε αυτα τα λεφτα ειναι λουκουμι,αλλα ρε παιδια το παλλικαρι εχει mg15 τι να σου κανει το muff με αυτον τον ενισχυτη?

εγω λεω να την ψαξει ακομα πιο πολυ με το πως λειτουργουν και γιατι ,μαγνητες ,ενισχυτες,κιθαρα,πεταλια κτλ και μετα να αρχισει να δοκιμαζει και να χωνει λεφτα .

γνωμη μου 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε ποια διαφορα αναμεσα στο UM-100 kai sto UM-300

 

Σχεδόν καμιά... Απλά άλλαξε το μοντέλο.

Πάντως, όπως είπαν και τα παιδιά, καλύτερα με 30-40ευρώ να πάρεις ένα καλό Used πετάλι σε μεταλλικό σασί που θα σου μείνει στο μέλλον παρά ένα απλό behringer. Είναι θέμα ποιότητας.

 

Κατά τ άλλα, μη βιαστείς με μαγνήτες κλπ πριν τεστάρεις την κιθάρα σου και σε άλλους ενισχυτές. Ένα πεταλάκι, εντάξει δε θα σε βάλει και "μέσα" σε χρήματα και είναι πάντα χρήσιμο αλλά οι μαγνήτες, είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti θες να πεις οτι εχω enan mg15 δηλαδη ουτε το behringen μου κανει

θελει να σου πει οτι με αλλο ενισχυτη θα ακουγεται αλλιως η κιθαρα σου και οι μαγνητες,και μπορει να αλλαξεις γνωμη και να θες ενισχυτη και οχι μαγνητες.(ε sottos?)

δεν ειναι οτι το  behringer δεν κανει αλλα τα αλλα τα...used που σου λεει ειναι καλυτερα και θα σου μεινουν.οταν θα ανεβουνε οι απαιτησεις σου στον ηχο το behringer θα το πεταξεις αργα `η γρηγορα.κανε βολτα και δοκιμαζε και ενισχυτες και πεταλια...να ακουσεις με τα δικα σου αυτια και να δεις με τα δικα σου ματια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti θες να πεις οτι εχω enan mg15 δηλαδη ουτε το behringen μου κανει

 

Φίλε μου είναι μεγάλη ιστορία ο ήχος .

 

Οι κύριοι παράγοντες είναι ενισχυτής όπως σου είπε πριν sottos το παράδειγμα με την epiphone και την gibson.

 

Για παράδειγμα μόνο το ηχείο να αλλάξεις στον ενισχυτή σου σε 12ιντσο θα δεις διαφορά ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ είναι αυτό.

 

Μετά τον ενισχυτή πάει η κιθάρα,πετάλια,μαγνήτες κτλ.(Γνώμη μου).

 

Οπότε αν πας π.χ. για πετάλι δοκιμασέ το πρώτα στον δικό σου ενισχυτή με κιθάρα.

 

Το πετάλι είναι πιο ευέλικτη αγορά ειδικά το συκγεκριμένο που αν είναι του κουτιού είναι τζάμπα 40 ευρά,σου μένει ακόμα και αν αλλάξεις ενισχυτή ή κιθάρα.

 

Επίσης οι μαγνήτες θα σου μείνουν απλά έχει πιο πολύ φασαρία βάλε βγάλε ειδικά αν είναι active όπως οι EMG 81.

Το πετάλι σου δείνει και πιο πολύ διαφορά από τους μαγνήτες.

 

Άλλοι έχουνε καταλίξει σε ενισχυτή και πετάλια και μετά πάνε σε μαγνήτες.

 

Εξαρτάται πάντα τί ζητάς.

Για παράδειγμα 40 ευρό το ΕΗΧ έχεις heavythrash και αναλόγος τις ρυθμίσεις το παραπέμπεις σε απλό drive ή booster κτλ.

 

Ή έχεις τον ενισχυτή με το πετάλι μπροστά και θες να δώσεις μια συκγεκριμένη κιθάρα(υποθετικά ότι έχεις πολλές) πιο πολύ,τότε αλλάζεις μαγνήτες στη συγκεκριμένη.

 

Θα σου πρότεινα αν μπορείς να ψάξεις τι εξοπλισμό χρησημοποιεί κάποιος που θα ήθελες να ταυτιστεί ο ήχος σου και να κάνεις μια έρευνα πως μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου.

 

Τί εννοώ στα μέτρα σου.

Π.χ. θέλεις zakk wylde ο τύπος έχει τον jcm800 και μπροστά από αυτόν ένα boss sd-1 (τώρα έβγαλε με το ονομά του).

Άντε το boss το παίρνεις,τον jcm800 αν δεν μπορείς τότε βλέπεις τί ΜΟΙΑΖΕΙ(γιατί τελείως ίδιο δύσκολο) στον ήχο του σε μικρό ενσχυτή ακόμα και σε πετάλι ώστε να έχεις δυνατότητα να τα αγοράσεις.

 

Ή μπορεί ένα πετάλι να σου κάνει πάντρεμα  boss sd-1 με jcm800.

Εννοήται ότι δεν θα είναι ίδιο με μεγάλους ή λαμπάτους ενισχυτές αλλά όσο το δυνατόν να τους κοντέψεις.

 

Βλέπεις είναι πολλά τα μπορεί.

 

Οπότε γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος με ποιόν κιθαρίστα θες να ταυτηστεί ο ήχος σου και αναζίτησε τον εξοπλισμό του ή με τί εξοπλισμό σε μικρότερα κόστους κυβικά μπορείς να κοντέψεις τον αγαπημένο σου ήχο.  ;)

 

ουτε εγω εχω σχεση με τον πωλητη του metall muff και το δικο μου το εδωσα ηδη ,ε σε σχεση με τα  behringer ειναι ο ναυτης και ο αστροναυτης και σε αυτα τα λεφτα ειναι λουκουμι,

 

Συμφωνώ απολύτως με την σύγκριση. 8)

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπα ο ηχος που θελω να βγαλω ειναι ιδιετερος καταρχην θελω να ειναι θρασ μεταλ δευτερον μου αρεσει ο ηχος να εχει μπασο και αρκετο διστορκτιον θελω να ειναι καπως πιο βαρυ απο MAster of puppets για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπα ο ηχος που θελω να βγαλω ειναι ιδιετερος καταρχην θελω να ειναι θρασ μεταλ δευτερον μου αρεσει ο ηχος να εχει μπασο και αρκετο διστορκτιον θελω να ειναι καπως πιο βαρυ απο MAster of puppets για παραδειγμα.

 

Για περισσότερα μπάσα μάλλον θέλεις μεγαλύτερο μεγάφωνο στον ενισχυτή γιατί το marshal l των 8" ιντσών σε αυτό το μέγεθος combo amp, πόσο μπάσο και όγκο να δώσει?

 

Πάντως, σε χαμηλά σχετικά χρήματα(λιγότερα απ την αλλαγή μαγνητών οπωσδήποτε), παίρνεις κάτι απ τα παρακάτω κι είσαι jet πιστεύω:

 

π.χ. για ενισχυτή με 12" μεγάφωνο και κανάλια που σε βγάζουν υπερ-άνετα για thrash, heavy και τέτοια, ο line6 είναι σούπερ

http://smart.noiz.gr/details.php?id=88448

 

ή παίρνεις οικονομικό combo αλλά με μεγαλύτερο μεγάφωνο και πετάλι:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=70313

http://smart.noiz.gr/details.php?id=86859

+

http://smart.noiz.gr/details.php?id=90138

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ο MArshall απο το LIne6 ειναι σκαλες ανωτερος γιατι τους δοκιμασα και τους δυο ο Line 6 εχει ποιο ψηφιακο ηχο (πιο ψευτικο) ενω ο Marshall πιο ζεστο και επισης ενισχυτη δεν θελω να παρω τωρα γιατι τον πηρα τα Χριστουγεννα ειναι προσφατος δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου