Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μαγνητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια εχω μια Ibanez GRG-170DX BK και λεω να μην παω να αγορασω καμια Exp LTd Explorer γιατι εχει αρκετα λευτα μπορω ομως να παω να αλλαξω μαγνητες ρωταω γιατι θελω να μου πειτε ποσα λεφτα κοστιζει η αλλαγη και αν μπορω να τους αλλαξω γιατι εχω 5 μαγνητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν δεν έχεις 5! μαγνήτες αλλά 3, δύο διπλούς (humbuckers) και ένα μονό (single coil).

Το κόστος αλλαγής μαγνητών εξαρτάται απ'το τι μαγνήτες θα βάλεις και φυσικά τι ήχο θέλεις.

Υπάρχουν μαγνήτες με από €30 μέχρι €350 το κομμάτι.

Επίσης την αλλαγή ποιος θα στην κάνει? Αν την κάνεις εσύ ΟΚ, αλλά αν πας σε τεχνικό υπολόγιζε ένα επιπλέον κόστος εκεί. Οπότε στην καλύτερη (βλ. φθηνότερη ;D ) μαζί με τους μαγνήτες θέλεις ένα €120 περίπου.

 

Ξεκίνα με το να μας πεις τι ψάχνεις από ήχο και θα δούμε τι γίνετε, εξάλλου υπάρχουν και οι αγγελίες του noiz.  ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θελω ηχο μεταλ και θρασ μεταλ δευτερον ποιοι ειναι καλοι μαγνητες και αυτον τον ηχο τριτον νομιζω πως μπορω να το κανω και μονος μου ποσο δυσκολο ειναι τα βιδωσεις και να ξεβιδωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εύκολο είναι να βιδώσεις-ξεβιδώσεις το δύσκολο είναι η συνδεσμολογία αν τυχόν είναι διαφορετηκά τα καλώδια.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες που έχει επάνω η ibanez είναι 2 διπλοί και 1 μονός(γι αυτό φαίνονται σαν 5 συνολικά). Η τοποθέτηση ενός σετ μαγνητών δεν είναι ακριβή υπόθεση απλά πρέπει να διαλέξεις τι μαγνήτες θέλεις να βάλεις. Σου άρεσαν πιο πολύ οι μαγνήτες της LTD explorer?

Επίσης, ο κανόνας λέει ότι μεγαλύτερο ρόλο στον τελικό ήχο σου παίζει ο Ενισχυτής και όχι τόσο οι μαγνήτες σου. Με ένα απλό παράδειγμα, ας πούμε ότι έχεις μια gibson custom Les Paul και τη συνδέσεις σε ένα ενισχυτάκι 10W που δίνουν με τα πακετάκια κιθάρας. Θα ακουστεί ένα μαύρο χάλι... Αν όμως συνδέσεις μια πολύ φθηνότερη epiphone special κιθάρα των 100ευρώ επάνω σε ένα μεγάλο combo με 12" μεγάφωνο, παθαίνεις πλάκα από τον ήχο που προκύπτει! Επομένως, τι ενισχυτή έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θελω ηχο μεταλ και θρασ μεταλ δευτερον ποιοι ειναι καλοι μαγνητες και αυτον τον ηχο τριτον νομιζω πως μπορω να το κανω και μονος μου ποσο δυσκολο ειναι τα βιδωσεις και να ξεβιδωσεις

 

Άρα θέλεις metal ενισχυτή πρώτα απ όλα!

Αρχικά, οι κεραμικοί μαγνήτες (ceramic pickups) των γνωστών εταιριών και οι active (με μπαταρία) μαγνήτες σε βολεύουν για τα ήδη μουσικής που θέλεις.

Κατά δεύτερον, οι μαγνήτες δεν είναι μόνο βίδες κλπ. Πρέπει να έχεις κολλητήρι για να κάνεις τη σωστή συνδεσμολογία με τα σωστά ποτενσιόμετρα κλπ. Ένας ηλεκτρονικός μπορεί να σε βοηθήσει, διαφορετικά ίσως κάνεις κάποια ζημιά στην κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα δεν γλιτωνω τα παραπανω λεφτα αλλα ακομα δεν μου ειπες επειδη απο μαγνητες δεν ξερω πες μου ποιοι ειναι καλοι. Α επισης βγαζει γαματο μεταλ και αρκετα βρομικο ο MArshall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου