Προς το περιεχόμενο

Τα trigger και η δίκαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να πω και εγώ τη γνώμη μου , δε με πολυενδιαφέρει αν μια μπαντα απο την Ουγκαντα που ακουω και γουσταρω , και ποτέ δεν προκειται να δω λαιβ , φτιαχνει τον ήχο της . Στο κάτω κάτω ετσι ειναι αυτό το είδος μουσικής , ο ηχολήπτης λειτουργεί σαν μέλος ενεργό της μπαντας . Απο τη στιγμή ομως που στο λαιβ θα πάω να κοπανιθώ θα γουσταρώ περισσότερο αν εχώ απέναντί μου 'διαβασμένους' μουσικούς που βγάζουν δύναμη στον κόσμο . Αν δεν έχω τέτοιους μουσικούς απλά θα γουστάρω την μουσική που ξέρω χώρις ιδιαίτερο ενθουσιασμό . Από την άλλη ολοι όσοι είστε 'αναλογικοί' και πάνο απο 30 , το οτι εκείνη την εποχή δεν είχατε την δυνατότητα να φτιάξετε τον ήχο σας και να έχετε αποτέλεσμα που δεν ανταποκρινόταν στο παιξιμό σας , δεν σημένει οτι και οι σημερινοι πρεπει να μένουν πίσω από δικό σας κομπλεξ . Στο κάτω κάτω αν δεν μπορει μία μπάντα , που εγραψε ένα γαμάτο τραγούδι , να το παίξει ειναι κριμα να μην μπορέσω και εγω να το ακούσω .    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναθεμα και αν καταλαβα ΤΙ εγραψες αλλα και ΓΙΑΤΙ το εγραψες?

 

Δεν μας το... μεταφραζεις λιγακι?  ;D

 

Εκει λοιπον χρειαζεσαι περισσοτερη ατακα και λιγοτερες ουρες ωστε να ακους εσυ ο ιδιος τι παιζεις αλλα και να σε ακουν οι υπολοιποι.Ετσι λοιπον με το trigger μπορεις να εχεις ενα sample μποτας με περισσοτερη ατακα...

Κανενα trigger δεν σε κανει πιο γρηγορο... 

 

+1000

 

τα triggers απλα βοηθανε παρα πολυ στο να "κοβει" ο ηχος της κασας μεσα απο τον...χαμο (συνηθως στο μεταλ απαγορευονται οι πολυ resonant & bassy κασες γιατι απλα....σε αυτες τις ταχυτητες δεν..προλαβαινουν να ειναι resonant ,ενω αν ειναι υπερβολικα μπασες απλα δεν κοβουνε μεσα στον...μπουχο... ;D)

 

παντως να παιξει καποιος μετριος ντραμμερ  ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ λογω των triggers δεν γινεται...ισα-ισα το αναποδο πρεπει να ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ ωστε να μην "μπερδευεται" το trigger απο "υποχτυπηματα" ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ψιλοάσχετο το σχόλιό μου αλλά....-1 στα triggers. Προτιμώ τον φυσικό ήχο, ανεξάρτητα αν παίζει ο ντράμερ ...κλασσική μουσική ή είναι ο Κόλλιας.

Τα περί μπερδέματος του ήχου στις γρήγορες ταχύτητες τα ακούω λίγο βερεσέ.. φτιάχνεις τον ήχο και τα κουρδίσματα και γράφεις σωστά τον παίκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ο ...ακουστικος "ηχος" της κασας σε αυτη τη μουσικη ειναι ετσι κι αλλοιως...ΓΤΠ...:):)

 

Αν τον θες ...φυσικο..τον πετυχαινεις και μονος σου....φλομωνοντας την κασα στο muffling & κουρδιζοντας την στο θεο...αλλα και παλι πρεπει να φαει μετα παρα πολυ   επεξεργασια για να ακουστει σωστα (compression,gating,eq) & με τιποτα δεν υπαρχει περιπτωση ο τελικος ηχος της,αυτος που θα ακουσει ο κοσμος στο cd ή στο live,  να ειναι..."φυσικος" .

 

Ασε που στην τελικη οταν οι προσπαθειες..αποτυχουν (γιατι σχεδον παντα αποτυχαινουν ,ειδικα αν δεν υπαρχει budget) ολοι οι...μικτες τις metal μποτες του Slate θα σου βαλουν με drum replacement... :) στο cd...

 

Mε τα triggers μπορεις να χρησιμοποιησεις ηδη καρα κομπρεσσαρισμενα samples & να γλυτωσεις κοπο και χρονο.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά.. εμένα δεν μου αρέσουν ;D, την μπότα την θέλω ..ντούπου ντούπου ή ..ντούκου ντούκου, όχι... κλίκι κλίκι ;D

Προτιμώ να σκιστώ στο σετάπ των τυμπάνων και να βγουν όπως πρέπει και όπως τις βαράει ο ντράμερ και όχι όπως ο ..slate που έχει παίξει σε 1 εκατομμύριο δίσκους.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την μπότα την θέλω ..ντούπου ντούπου ή ..ντούκου ντούκου, όχι... κλίκι κλίκι

 

μη φοβασε ντουπου ντουπου θα ακουστει στο δισκο... ;D

 

Προτιμώ να σκιστώ στο σετάπ των τυμπάνων και να βγουν όπως πρέπει

 

αν δεν μπει ο κομπρεσσορας,το eq & το gate οσο και να σκιστεις...τζαμπα κοπο θα κανεις...

 

δυστυχως αυτο απαιτει το ΕΙΔΟΣ της μουσικης αυτης.

 

τωρα αν μιλας για....κανονικη... ;D..μουσικη ΦΥΣΙΚΑ και συμφωνω μαζι σου μια και μιλαμε για ηχο κασας και οχι για ηχο ...μεσα απο την κασα του νεκροθαφτη... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι ειδα παιδια η ερωτηση μου εφερε εντασεις χαχα...ευχαριστω για τις απαντησεις...γνωμη μου παιδια αν την θελετε ειναι πως παιζεις και βγαζεις στα τυμπανα αυτο που εχεις μεσα σου περα απο τεχνολογιες μετραει το παιξιμο που κανεις απο καρδιας γιατι αν παιζεις ρομποτικα οσο καλη μουσικη και να παιζεις δεν μπορεις να την νιωσεις ο ιδιος πρωτα και να την μεταβιβασεις στον αλλον κατα δευτερον...τεσπα και παλι θενκς... :)

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν τον θες ...φυσικο..τον πετυχαινεις και μονος σου....φλομωνοντας την κασα στο muffling & κουρδιζοντας την στο θεο...αλλα και παλι πρεπει να φαει μετα παρα πολυ   επεξεργασια για να ακουστει σωστα (compression,gating,eq) & με τιποτα δεν υπαρχει περιπτωση ο τελικος ηχος της,αυτος που θα ακουσει ο κοσμος στο cd ή στο live,  να ειναι..."φυσικος" .

 

Mε τα triggers μπορεις να χρησιμοποιησεις ηδη καρα κομπρεσσαρισμενα samples & να γλυτωσεις κοπο και χρονο.  

 

Προυποθεση, μικρη ή τουλαχιστον ρηχη κασσα οταν μιλαμε για φυσικο ηχο..!Το compression στο metal ειναι must..

Eπισης στο studio δεν χρειαζεσαι triggers για να ηχογραφησεις ενω στο  live σε γλιτωνουν απο πολυ χρονο και κοπο..  ;D ;D ;D ;D ;D

Τελος ακομα και τα triggers χανονται σε μεγαλο και boomy live χωρο.Δυστυχως..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου