Προς το περιεχόμενο

Τι πληρώνεις τελικά?!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα φιλαράκι που μόλις του λέω ότι πρόκειται να αγοράσω μια καινούρια κιθάρα, ακούγωντας την τιμή που μπορεί να έχει μια καλή κιθάρα σοκάρεται! Το αποκορύφωμα είναι ότι σε μια φάση μου λέει "Δηλαδή τι, δε μπορείς να κάνεις την κιθάρα σου να ακούγεται σαν μια κιθάρα των 1000+ ευρώ? Τι διαφορά έχουν?!"

 

Τι γνώμη έχετε εσείς λοιπόν? Σε τι μπορεί να διαφέρουν 2 κιθάρες που έχουν την ίδια κατασκευή (π.χ. bolt-on και οι 2)που έχουν τιμή 300 και 1000 ή ακόμα και 2000€ αντίστοιχα?

(καλά αν μιλήσουμε για μάρκες πληρώνεις και το όνομα εν μέρει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πιστεύω ότι είναι η διαφορά στα ξύλα, στους μαγνήτες, στο μπράτσο, στα κλειδιά, γενικότερα στις κολλήσεις. Ναι μεν είναι όλα υπερτιμημένα λόγω ονόματος, αλλά σίγουρα ένα μέρος δικαιολογείται λόγω ποιότητας. Άλλο πχ το μπράτσο από την καρέκλα, άλλο το μπράτσο με το ξυλάκι το ωραίο, το μπάνικο, το εύκολο. Άλλοι οι μαγνήτες που για να ακουστούν θέλουν κλίσμα, και άλλοι αυτοί που βγάζουν μια γλύκα κι ένα νάζι.

 

Άλλο το κράνος του στρατού, άλλο του δύτη στα ποπ κορν πχ

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προφανώς έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, η γνώμη μου είναι ότι σε κάποια πράγματα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Οπότε σε κάποια όργανα σίγουρα πληρώνεις τεχνογνωσία, εμπειρία και υλικά. Αλλά απ' την άλλη σε ένα μεγάλο ποσοστό πληρώνεις τις πολιτικές των εταιριών. Γιατί σκέψου π.χ. ότι μια kort (δε θυμάμαι το μοντέλο) με σύστημα της fishman και με θήκη βαλίτσα έχει περίπου 300 ευρώ. Κάτσε και σκέψου τι ποσοστό αντιστοιχεί στη κιθάρα, τι στο piezo και τι στη βαλίτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υλικο κοστος μιας κιθαρας δεν ξεπερναει τα 200ε

(ωχ γλιτωσα τη σφαιρα!)

απο κει και περα πληρωνεις τα υπολοιπα....

.........................................................

...τα οποια συζηταμε εδω και χρονια στο νοιζ. :D

 

 

 

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι μπορεί να διαφέρουν 2 κιθάρες που έχουν την ίδια κατασκευή (π.χ. bolt-on και οι 2)που έχουν τιμή 300 και 1000 ή ακόμα και 2000€ αντίστοιχα?

(καλά αν μιλήσουμε για μάρκες πληρώνεις και το όνομα εν μέρει...)

 

Διαφορές... πολλές!!! Μαγνήτες, αυτό που λέμε γενικότερα ποιότητα κατασκευής, γέφυρα, τρέμολο, τάστα, ποιότητα και βάρος ξύλου, φινίρισμα..... τι να σου τα λέω, τα ξέρεις ή τα φαντάζεσαι.... εχω κιθάρες των 300 και των... πολλών ευρώ και όντως υπάρχουν διαφορές!!!!

Όχι πως δεν υπάρχουν και άσχετοι λόγοι στο πόσο ανεβαίνει η τιμή, αλλά γενικά μια κιθάρα των 1000+ ευρώ έχει κάποια χαρακτηριστικά παραπάνω απο μια των 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D κανε ενα search βρε αδελφε.........θα βρεις απειρες κωμικοτραγικες συζητησεις επι του θεματος......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jase μου δίνεις και μένα λιγο popcorn γιατι μου τελειωσε?

 

Χαμός θα γίνει...άντε ποιος ξεκινάει?

 

By the way,την ιδια αντίδραση είχαν κάτι φιλοι μου ,όταν κοιτάζοντας ένα κατάλογο είδαν μια gl 1250 ευρώ και κοντεψαν να πέσουν κάτω.1000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ !?!?!?!!!?!?!?!?!?

Μετά τους έδειξα και τι εστι huber και prs, οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υλικο κοστος μιας κιθαρας δεν ξεπερναει τα 200ε

απο κει και περα πληρωνεις τα υπολοιπα....

.........................................................

...τα οποια συζηταμε εδω και χρονια στο νοιζ. :D

 

 

 

 

 

ε αυτο ειναι η μεγαλυτερη αληθεια. μπορει ομως να γινει αντιληπτο μονο αν καποιος ψαξει ελαχιστα το εμποριο ξυλου και να ενημερωθει απ τη σωστη πηγη για το τι σημαινει καλο ξυλο και τι οχι, τι διαφορες υπαρχουν αναμεσα στις διαφορες ποικιλιες κλπ.

 

περα απ τα 200 ευρω που λεει πολυ σωστα ο εξαρχος, τα υπολοιπα 400 η 4000 ειναι η κοστολογηση της δουλειας του καθενος, και απ τη μια δεν μας πεφτει λογος, αλλα απ την αλλη εφοσον εχουμε τη δυναμη της αγοραστικης επιλογης, τι μας νοιαζει κιολας... :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου