Προς το περιεχόμενο

Τι πληρώνεις τελικά?!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D κανε ενα search βρε αδελφε.........θα βρεις απειρες κωμικοτραγικες συζητησεις επι του θεματος......

Χεχε! Έχεις δίκιο αλλά έχει άλλη γλύκα να ξεκινάς εσύ την "μάχη" ;D ;D ;D ;D

 

Εγώ πιστεύω πως σίγουρα πληρώνεις την παραπάνω προσοχή που μπορεί να χει δωθεί ξερω γω στην κόλληση του μπράτσου με την κιθάρα πχ, αν και σε ορισμένες περιπτώσεις έχω την εντύπωση ότι πληρώνεις μόνο αυτά τα ωραία γραμματάκια στο headstock και την "ωρίμανση"(τι είναι οι κιθάρες?μπανάνες?;D) -ειδικά σε περιπτώσεις μεταχειρισμένων "βιντατζ" οργάνων με τα οποία πχ μπορεί να έπαιζε ο Λέο στην τουαλέτα του! :P :P ;D ;D

 

Καλά η δικιά μου κλασσική απάντηση είναι "Καλά ρε μ***κα, οι οι καινούριες ζάντες που θα βάλεις στο αμάξι πόσο έχουν!!!???" ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Δηλαδή τι, δε μπορείς να κάνεις την κιθάρα σου να ακούγεται σαν μια κιθάρα των 1000+ ευρώ? Τι διαφορά έχουν?!"

 

Η διαφορά κρίνεται εκ του αποτελέσματος και δύσκολα εκ των προτέρων. Στα δε μουσικά όργανα είναι και υποκειμενική (μάλλον γι' αυτό φοβήθηκε ο Jase και φόρεσε κράνος)

 

Η διαφορά στην τιμή συνήθως σε όλα τα προϊόντα, όχι απαραίτητα μουσικά, οφείλεται: στην ποιότητα πρώτης ύλης και των επιμέρους μερών, στην ποιότητα της κατεργασίας και της κατασκευής-συναρμολόγησης, στην τεχνογνωσία της εταιρείας, στο brand name, στην ποιότητα των after-sales υπηρεσιών και last but not least στο αν τη φτιάχνει σε μικρές ποσότητες ένας καλοζωισμένος αμερικάνος ή ευρωπαίος, ή σε άπειρες ποσότητες ένας εξαθλιωμένος χαμηλόμισθος σε κάποια ασιατική χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δηλαδή τι, δε μπορείς να κάνεις την κιθάρα σου να ακούγεται σαν μια κιθάρα των 1000+ ευρώ? Τι διαφορά έχουν?!"

 

Η διαφορά στην τιμή συνήθως σε όλα τα προϊόντα, όχι απαραίτητα μουσικά, οφείλεται: στην ποιότητα πρώτης ύλης και των επιμέρους μερών, στην ποιότητα της κατεργασίας και της κατασκευής-συναρμολόγησης, στην τεχνογνωσία της εταιρείας, στο brand name, στην ποιότητα των after-sales υπηρεσιών και last but not least στο αν τη φτιάχνει σε μικρές ποσότητες ένας καλοζωισμένος αμερικάνος ή ευρωπαίος, ή σε άπειρες ποσότητες ένας εξαθλιωμένος χαμηλόμισθος σε κάποια ασιατική χώρα.

 

+54671234876  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

last but not least στο αν τη φτιάχνει σε μικρές ποσότητες ένας καλοζωισμένος αμερικάνος ή ευρωπαίος, ή σε άπειρες ποσότητες ένας εξαθλιωμένος χαμηλόμισθος σε κάποια ασιατική χώρα.

 

Πολύ σωστό σε βρίσκω. Μάλλον είναι συνδυασμός όλων αυτών που ανέφερες, δηλαδή μαρκετινγκ της εκάστοτε εταιρείας, κατασκευή, ξύλα (καλά γι'αυτά δεν παίρνω και όρκο), τεχνογνωσίας και φυσικά πληρωμής των εργατών - λειτουργικα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

last but not least στο αν τη φτιάχνει σε μικρές ποσότητες ένας καλοζωισμένος αμερικάνος ή ευρωπαίος, ή σε άπειρες ποσότητες ένας εξαθλιωμένος χαμηλόμισθος σε κάποια ασιατική χώρα.

 

 

 

Ακριβώς...άλλο ο αμερικανος που πρέπει να ζήσει αλα american life ,αλλο ο κορεάτης που πληρώνεται 2 ευρώ τη βδομάδα και συναρμολογει κιθάρες με wilkinson τρέμολο που η εταιρεια του αγόρασε με τα κοντεινερ για 3 ευρώ το ένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι αυτο ητανε....? μονο 10 ποστ?  ::) ;D

 

 

;D ;D ;D ;D

Έλα ντε...

Που είναι τα τανκς...?

που είναι τα οπλοπολυβόλα...?

Vickers_E.jpg

 

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να και ενα θεμα που δεν εχει συζητηθει εδω στο νοιζ... ;D

οπως ειπε και ο fenderiarhs κανε ενα search για..ξυλα κτλ..και θα βρεις πολλα ωραια πραγματα... ;D

κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με την αποψη του κολλητου μου mech93

 

υ.γ.μιχαλακη ακομα περιμενω το βιβλιο του govan...δωστο σε καποιον το χρειαζομαι.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχοντας περασει απ τα χερια μου και αρκετα ακριβα οργανα και αρκετα φθηνα και μεσαιου βεληνεκους θα ελεγα πως με εναν καλο ενισχυτη,πεταλακια κλπ ο ηχος μπορει να φτιαχτει αρκετα ευκολα...

 

προσωπικα τωρα πια δεν επιλεγω και τοσο πολυ με το αυτι αλλα με το χερι...αυτο που με ενδιαφερει οταν πληρωσω μια κιθαρα ειναι πρωτιστως να με βολευει και μετα ο ηχος...για να μην το παρεξηγησουν καποιοι δεν εννοω να μην ακουγεται καθολου αλλα λαμβανοντας υποψιν και τι μαγνητες φοραει απ τη μανα της(που πολλες φορες μπορει να ειναι και μαπα) δεν εχω και τις πιο τρελλες απαιτησεις...

 

με ενα σετ καλους μαγνητες βελτιωνεται αρκετα ο ηχος αλλα και σε συνδιασμο με ενισχυτη απογειωνεται ενα οργανο...

 

για ροκ και μεταλ που ασχολουμαι πιο πολυ δεν νομιζω οτι η υποθεση ξυλα κλπ παιζει τοσο ρολο παρα μονο το ποσο ανετα παιζω και κινουμαι στο μπρατσο...με ενα σετ ακτιβ μαγνητες και ενισχυτη(προτιμω τρανζιστορ στα βρωμικα λογω των πολλων επιλογων εχοντας εναν βεττα 2 ) παιζεις ανετα οτι θελεις σε αυτο το στυλ...και με epiphone,fender squier,mexico,ltd,bc rich κορεατικα μοντελα που εχω παιξει παιζουν μια χαρα και με κλειστα τα ματια δεν θα καταλαβαινα πολλες διαφορες απο ενα πανακριβο μοντελο 2 και 3ων χιλιαδων ευρο....με αλλα λογια οι διαφορα στις τιμες δεν αντικατοπτριζεται και στον ηχο...

 

αν παμε σε καθαρα και μπλουζ(που προτιμω λαμπατο ενισχυτη παντα) ειμαστε σε αλλη φαση...

 

εκει ναι,θα παιξει το ρολο του και το ξυλο,και το μπρατσο,και οι μαγνητες γιατι δεν θα κρυφτουν πισω απο μια βαβουροκατασταση οπως σε μεταλ κομματια...εκει και ειδικα σε λαμπα ακουγονται ολα,το παιξιμο και το feeling ενος κιθαριστα,η ζεστασια και η καθαροτητα της καθε νοτας...

 

ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και δεν σημαινει οτι ειναι σωστες ειναι απλα η γνωμη μου...

 

αποψη μου οποιος θελει να ασχοληθει με ροκ μεταλ καταστασεις μην το σκαλιζει και πολυ,να κοιταξει να τον βολευει στο χερι και εχοντας εναν καλο ενισχυτη και ενα καλο σετ μαγνητες μπορει να κανει το οργανο να πεταει στα χερια του...

 

οποιος ειναι του μπλουζ,τζαζ κλπ τοτε ναι πρεπει να το ψαξει περισσοτερο...

 

αν εχει την οικονομικη ανεση ας παει να παρει οτι του γουσταρει στο αυτι στο χερι στο ματι και στο ονομα...

 

αν οχι  ας παρει αυτο που του κανει στο αυτι και στο χερι..και με μικροεπεμβασεις μπορει να το φτασει σε πολυ καλυτερα σημεια απο ενα καστομ οργανο της σειρας(βλεπε fender clapton,jeff beck,srv,60s custom κλπ κλπ)

 

σε ολα πληρωνουμε το ονομα ,ετσι ειναι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου