Προς το περιεχόμενο

Line level vs Amp level σε πεταλιέρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά του noiz!

 

Έχω μια απορία για το pedalboard μου.

Μετά από τα διάφορα πεταλάκια, έχω μια Pod X3 live που την χρησιμοποιώ κυρίως για time-based εφφέ και για ένα τελικό compressor και noise gate μετά από όλο τον χαμό.  ::)

 

Έχω την εξής ερώτηση:

Η πεταλιέρα διαθέτει ένα switchάκι, μετά του οποίου ρυθμίζεις το signal level.

Έχει μια θέση για line level και μια θέση για amp level.

 

Στο manual της πεταλιέρας, λέει το πολύ όμορφο "If you're plugging the POD x3 into a PA system, use the line level option. If you're plugging into a guitar amp input, use the amp level option".

Ok παιδιά, το κατανόησα αυτό.

Δεν λένε τίποτα όμως για το πώς επιδρά πάνω στο σήμα της κιθάρας μου αυτός ο διακόπτης.

 

Εκ πρώτης όψεως, μπορεί κάποιος να παρατηρήσει την διαφορά έντασης.

Κατανοητό μεν, αλλά γιατί να θέλεις switch για να το κάνεις αυτό?

Δεν έχεις master volume?

Χαμήλωσε το ντε.

 

Για αρκετό καιρό έπαιζα σε ενισχυτή με το διακόπτη σε θέση line.

Εμένα προσωπικά μου φαίνόταν λίγο πιο crispy ο ήχος μου, σε σχέση πάντα με το να βγάζω ίδια ένταση από το amp setting.

Στη θέση amp μου φαινόταν λίγο μουντό.  ;D

 

Σε κάποια φάση, δέχθηκα παράπονα από τους bandmates για το ότι ο ήχος μου βγαίνει λίγο "πλαστικός" και ότι "έχει ένα κάποιο όχι ωραίο resonance".

ΟΚ.

Στέκουν όλα αυτά?

Το να αλλάζεις το setting αυτό, επηρρεάζει τίποτα άλλο πέραν του volume?

Ή όλες οι παρατηρήσεις-παραξενιές είναι καθαρά ψυχολογικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασεις το manual θα δεις οτι λεει να ρυθμιζεις το volume που ειναι κατω απτον διακοπτη που περιγραφεις στο μεγιστο ετσι ωστε να παιρνεις το ποιοτηκοτερο ηχο απτην πεταλιερα σου.

το Line ειναι για να συνδεεις σε ΡΑ με σκοπο να σου δινει πιο δυνατο σημα.

 

Επειδη χρησιμοποιω ολα τα εφε της (καμπινες, κεφαλες, μικροφωνα, Mod, delay κλπ) δεν μπορω να εχω πληρη εικονα για το δικο σου προβλημα.

 

ομως θεωρω οτι αν το ρυθμισεις στο amp και το volume το βαλεις στο μεγιστο θα εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

 

Ξερω δεν βοηθησα και παααααρα πολυ!  ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ας αφήσουμε όρους όπως resonance που χρησιμοποιούνται σε εντελώς λανθασμένο context. Aπό κει και πέρα:

 

Η πεταλιέρα διαθέτει ένα switchάκι, μετά του οποίου ρυθμίζεις το signal level.

Έχει μια θέση για line level και μια θέση για amp level.

 

Στο manual της πεταλιέρας, λέει το πολύ όμορφο "If you're plugging the POD x3 into a PA system, use the line level option. If you're plugging into a guitar amp input, use the amp level option".

Ok παιδιά, το κατανόησα αυτό.

Δεν λένε τίποτα όμως για το πώς επιδρά πάνω στο σήμα της κιθάρας μου αυτός ο διακόπτης.

 

Εκ πρώτης όψεως, μπορεί κάποιος να παρατηρήσει την διαφορά έντασης.

Κατανοητό μεν, αλλά γιατί να θέλεις switch για να το κάνεις αυτό?

Δεν έχεις master volume?

Χαμήλωσε το ντε.

 

Δεν ισχύει αυτό. Η διαφορά επιπέδου σήματος μεταξύ instrument level και line level είναι τέτοια που η χρήση τους γίνεται σε διαφορετικές περιπτώσεις όπως αυτές που σημειώνει το μάνιουαλ, ενώ το master volume είναι εκεί για μικρορυθμίσεις και επιμέρους βελτίωση του ήχου, χωρίς να έχει ένα εύρος που να φτάνει από το ένα level στο άλλο. Κάτι τέτοιο θα ήταν και αχρείαστο, και δύσχρηστο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Bloody Sunday, προσωπικά δεν έχω ιδέα τι είναι το resonance.

Οι άλλοι το είπαν, όχι εγώ (αν και ίσως και εκείνοι να μην ξέρουν  :P).

 

Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει την εν λόγω πεταλιέρα.

Οι δύο ρυθμίσεις line και amp, δύνανται να βγάζουν κοινό volume σε διαφορετικές θέσεις του master volume της πεταλιέρας.

Π.χ. για master στο 12 o' clock και line setting, έχεις το ίδιο volume σε έναν ενισχυτή με το αν βάλεις 3 o' clock και amp setting.

 

Δεν είναι δηλαδή ότι το ένα ξεκινάει από εκεί που αφήνει το άλλο.

Και όχι, το master volume δεν είναι για μικρορυθμίσεις.

Έχει πολύ μεγάλο εύρος gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε SlapGas, εγώ που έχω την πεταλιέρα, η αλλαγή στο switch αυτό δεν επηρρεάζει κάτι στον ήχο μου πέραν της έντασης, εκτός αν δεν μπορώ να συλλάβω κάποια άλλη αλλαγή με το αυτί μου.

 

Τσέκαρε επίσης τα 2 παρακάτω links

 

http://acapella.harmony-central.com/showthread.php?2136238-Dumb-question-amp-vs.-line-level...

 

http://acapella.harmony-central.com/showthread.php?2136210-Dumb-question-line-vs.-amp-level...

 

(δεν είναι τα ίδια κι ας φαίνονται, απλά αυτός που ρώτησε το έκανε σε 2 διαφορετικά threads)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει την εν λόγω πεταλιέρα.

Οι δύο ρυθμίσεις line και amp, δύνανται να βγάζουν κοινό volume σε διαφορετικές θέσεις του master volume της πεταλιέρας.

Π.χ. για master στο 12 o' clock και line setting, έχεις το ίδιο volume σε έναν ενισχυτή με το αν βάλεις 3 o' clock και amp setting.

 

Δεν την έχω δουλέψει την πεταλιέρα... αλλά αυτό μου ακούγεται κάπως κουφό, και πιθανή κατασκευαστική αστοχία (μιας και δεν υπάρχει νόημα να αλληλοεπικαλύπτονται αυτές οι περιοχές) ή βλάβη. Για να ήταν σωστό line level σε balanced επίπεδα θα έπρεπε να φτάνει το 1.2 με 1.5V, ενώ ένας μέσος όρος instrument level για είσοδο κιθαριστικού ενισχυτή είναι τα 100-500mV.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα την έχω μπροστά από τον ενισχυτή, αρά θα την αφήσω στο amp setting.

Αν ποτέ της αλλάξω θέση, θα κινηθώ ανάλογα λοιπόν.

 

Απλά προβληματίστηκα μήπως επιδρούσε και αλλιώς στον ήχο, πέρα από το volume.

Με κάλυψαν οι απαντήσεις σας όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου