Προς το περιεχόμενο

Re-Finishing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τοτε παω πασο...καλη τυχη!!

 

τραβα φωτογραφιες και περιεγραψε αναλυτικα τι κανεις, πολλοι εδω μεσα θα θελουν να το κανουν!  ;)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Και επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο!Η ερώτηση μου είναι απλή και μετά απο ψάξιμο στο φόρουμ δεν κατάφερα να βρω απάντηση.Υπάρχουν πολλά topics σχετικά με re-painting αλλα πουθενά δεν βρίσκω τίποτα για απλή αφαίρεση φινιρίσματος και εφαρμογή σατινέ φινιρίσματος.Οπότε ζητώ τα φώτα σας ώστε να αφαιρέσω το gloss(απ'όσο γνωρίζω) φινίρισμα απο την BC RICH MOCKINGBIRD μου χωρίς να φτάσω μέχρι το ξύλο.Δεν ενδιαφέρομαι να αλλάξω χρώμα ούτε να της δώσω  ψευτο-vintage όψη.Μόνο να διώξω την λάμψη του gloss  και να της κανω ενα απλο ΜΗ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ φινιρισμα που να φαίνονται τα ωραία νερα του quilted maple,να την προστατέυει και να "αναπνέει" καλύτερα.Με αλλα λογια θέλω να την μετατρέψω από ξανθιά πλατίνα πάνω σε street μηχανή του γκόμενου της που φαίνεται το ροζ g-string σε μία κοπέλα με χρυσή καρδιά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα την τρίψεις με γυαλόχαρτο και δεν κάνεις μπαφάρισμα θα γίνει "σάτιν" ή κάτι τέτοιο βέβαια

παίζει να ασπρίσει και να θαμπώσει αρκετά  :-\..... εγώ θα ξεκίναγα με 1000άρι wet or dry και ανάλογα το αποτέλεσμα θα κατέβαινα μέχρι 400 .πιο κάτω θα αφαιρείς πολύ υλικό με κίνδυνο να διαπεράσεις το τελικό στρώμα.

 

Εννοείται πως πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ιδικό πριν κάνεις οτιδήποτε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ζητώ τα φώτα σας ώστε να αφαιρέσω το gloss(απ'όσο γνωρίζω) φινίρισμα απο την BC RICH MOCKINGBIRD μου χωρίς να φτάσω μέχρι το ξύλο.Δεν ενδιαφέρομαι να αλλάξω χρώμα ούτε να της δώσω  ψευτο-vintage όψη.Μόνο να διώξω την λάμψη του gloss  και να της κανω ενα απλο ΜΗ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ φινιρισμα που να φαίνονται τα ωραία νερα του quilted maple,να την προστατέυει και να "αναπνέει" καλύτερα.

 

Αν δεν φτάσεις μέχρι το ξύλο, πώς θα φανούν τα νερά του quilted maple; Και που ξέρεις ότι έχει quilted maple αν είναι βαμμένη; Και ποιος %^&$ βάζει quilted maple και από πάνω χρώμα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο!Η ερώτηση μου είναι απλή και μετά απο ψάξιμο στο φόρουμ δεν κατάφερα να βρω απάντηση.Υπάρχουν πολλά topics σχετικά με re-painting αλλα πουθενά δεν βρίσκω τίποτα για απλή αφαίρεση φινιρίσματος και εφαρμογή σατινέ φινιρίσματος.Οπότε ζητώ τα φώτα σας ώστε να αφαιρέσω το gloss(απ'όσο γνωρίζω) φινίρισμα απο την BC RICH MOCKINGBIRD μου χωρίς να φτάσω μέχρι το ξύλο.Δεν ενδιαφέρομαι να αλλάξω χρώμα ούτε να της δώσω  ψευτο-vintage όψη.Μόνο να διώξω την λάμψη του gloss  και να της κανω ενα απλο ΜΗ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ φινιρισμα που να φαίνονται τα ωραία νερα του quilted maple,να την προστατέυει και να "αναπνέει" καλύτερα.Με αλλα λογια θέλω να την μετατρέψω από ξανθιά πλατίνα πάνω σε street μηχανή του γκόμενου της που φαίνεται το ροζ g-string σε μία κοπέλα με χρυσή καρδιά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

 

 

Δεν είμαι ειδικός αλλά το gloss θα αφαιρεθεί με ελαφρύ τρίψιμο με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο για να περαστεί αργότερα ένα χέρι σατινέ ματ με πιστόλι αέρα αν είναι δυνατό. Βεβαιώσου μόνο ότι το gloss δεν είναι της βαφής αλλά είναι τελείωμα ανεξάρτητο από το χρώμα.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν φτάσεις μέχρι το ξύλο, πώς θα φανούν τα νερά του quilted maple; Και που ξέρεις ότι έχει quilted maple αν είναι βαμμένη; Και ποιος %^&$ βάζει quilted maple και από πάνω χρώμα;

προφανώς είναι quilted maple με βαφή RayDTutto >:( μάλλον  :P

κάτι τέτοιο http://www.gmpguitars.com/GMP.Store/Pictures/quilt.ps2.jpg

θα τον τρομάξεις τον άνθρωπο!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

προφανώς είναι quilted maple με βαφή RayDTutto >:( μάλλον  :P

κάτι τέτοιο http://www.gmpguitars.com/GMP.Store/Pictures/quilt.ps2.jpg

θα τον τρομάξεις τον άνθρωπο!!   ;D

Οντως κατι τέτοιο είναι,αλλά σε πιο gloss-άτη έκδοση.Εικάζομαι οτι πάνω από τη φλούδα του maple το έβαψαν με μπογια απο αυτες που "ποτίζουν" το ξύλο και δεν το επικαλύπτουν ώστε να φαίνονται και τα νερά του ξύλου απο κάτω,και μετά το τελείωσαν με high gloss finish.Ποιον λέτε να συμβουλευτώ,δείχνοντάς του την κιθάρα φυσικά ωστε να μπορεί να κρίνει,σε μια μικρή πόλη σαν το Βόλο?κάποιον ξυλουργό η κάποιο μουσικό οίκο όπως τον ΦΙΛΙΠΠΟ ΝΑΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο να διώξω την λάμψη του gloss  και να της κανω ενα απλο ΜΗ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ φινιρισμα που να φαίνονται τα ωραία νερα του quilted maple,να την προστατέυει και να "αναπνέει" καλύτερα.

 

Με το ματ δεν θα φαινονται τα ομορφα νερα του maple καλυτερα...θα χαλαση (οχι εντελως)το 3D εφε που τωρα εχει.Εχω μια Vintage v-100 εχει σατινε φινιρισμα και στα σημεια που τριβεται με το χερι μου εχει παρει μια γυαλαδα μαντεψε που φαινεται καλυτερα το maple .

Oταν λες να "αναπνεει" καλυτερα?Δεν θα αλλαξη τιποτα στον ηχο της παντως να ξερεις αν αυτο εννοεις.

Στα λεω αυτα εγω που μου αρεσουν τα σατινε φινιρισματα και απο τις 5 κιθαρες που εχω οι 2 εχουν ξαναβαφτει και στις αλλες δυο εχω κανει αυτο που θες να κανεις και εσυ,αλλα δεν εχουν maple.

Γνωμη μου ειναι να την αφησεις οπως ειναι με το στριγκακι ...το οφθαλμολουτρο δεν εβλαψε κανενα ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου